PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Kwarantanna dla wszystkich podróżnych! Rząd ogłosił zmianę zasad

Kwarantanna dla wszystkich

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horała poinformował o wprowadzeniu zmian w kwestii kwarantanny dla osób wracających do Polski. Każda osoba przylatująca do Polski będzie kierowana na kwarantannę. Z kwarantanny będą mogły nas zwolnić tylko testy, ale tylko mieszkańców Schengen. Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Jak przekazał Horała, straż graniczna będzie spisywać wszystkich podróżnych i kierować ich na kwarantannę. Obywatele strefy Schengen nie będą musieli iść na kwarantannę, o ile wyślą sanepidowi test zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przylotem. Oczywiście wynik testu musi być negatywny.

Takiej możliwości nie będą miały osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen. Ich kwarantanna będzie dotyczyć bez wyjątku. Co więcej, obowiązek kwarantanny będzie dotyczył również osób, które pracują, lub uczą się za granicą. Dodatkowo, podróżni, którym została nałożona kwarantanna, będą mogli wykonać w Polsce test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny.

Nie przewidujemy tutaj żadnych wyjątków.

– stwierdził Horała.

Wiceminister przyznał, że nowe zasady najprawdopodobniej spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach, ale takie działania są konieczne i trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość.

– powiedział Horała.

WOŚP znowu z rekordem! Jurek Owsiak podał ile zebrano!

Nie tylko podróżujący samolotem

To tyle jeśli chodzi o podróżujących samolotami. Jak sytuacja będzie wyglądać w przypadku osób przekraczających granice w inny sposób? Rzecznik rządu, Piotr Müller zdecydował się ujednolicić zasady kwarantanny dla przybywających zarówno transportem lotniczym, jak i lądowym. Oznacza to, że kwarantanna dotyczy wszystkich podróżujących z zagranicy.

Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test.

– tłumaczył rzecznik rządu.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w poniedziałek w kraju odnotowano prawie 17 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Są to jednak wyniki z niedzieli, gdzie liczba zakażeń w weekend niemal zawsze jest mniejsza niż w dni robocze. Cztery dni temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 34 151 nowych przypadków koronawirusa – to najwięcej od początku epidemii.

Źródło: RMF FM

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close