Finanse i ubezpieczeniaInwestycje

mBank będzie karał klientów za… zbyt dużą gotówkę na ich kontach?

Niskie stopy procentowe sprawiły, że wiele banków obniżyło oprocentowanie na swoich lokatach. Doszło nawet do tego, że niektóre z nich ogłosiły ujemne oprocentowanie dla klientów biznesowych, co z kolei spotkało się z bardzo negatywną oceną klientów. O krok dalej poszedł jednak właściciel mBanku, który sugeruje, że będzie karał klientów, za trzymanie zbyt dużej gotówki na koncie.

O sprawie informuje Puls Biznesu. Jak wynika z informacji, prezes mBanku Cezary Stypułkowski, nie odpowiedział wprost o wprowadzeniu ujemnego oprocentowania depozytów. Na konferencji Nowe Perspektywy zasugerował jednak, że:

[…] osoby fizyczne będą musiały się liczyć z jakąś formą kary za przechowywanie większych kwot na rachunkach.

Gazeta zaznacza, że nie ma pewności, czy będą to ujemne stopy procentowe, czy dodatkowa karna opłata na koncie. Jednakże istnieje ryzyko, że klienci mBanku będą obciążeni dodatkowymi daninami za prowadzenie lokaty.

mBank podnosi ceny produktów i usług dla swoich klientów

mBank planuje karać za zbyt wysokie depozyty na kontach?

Jak zaznacza Puls Biznesu, winą za obecną sytuację należy obciążyć rząd. Wszystko dlatego, „że od 2016 r. banki muszą płacić podatek bankowy wysokości 0,44 proc. liczony od aktywów”:

Wyłączone są z niego inwestycje w obligacje skarbowe, ale już nie depozyty banków komercyjnych w NBP. A właśnie stopą referencyjną jest oprocentowana rezerwa obowiązkowa, jaką banki komercyjne utrzymują w NBP. […]

Stypułkowski zaznaczył, że zarówno mBank, jak i inne banki prędzej czy później wprowadzą dodatkowe obciążenia klientów:

Czyli jak państwo składacie u nas depozyt, a my nie mamy z tym depozytem co zrobić, bo nie ma dostatecznej akcji kredytowej, bo mamy jakiś limit na państwowe papiery wartościowe, to nawet jeżeli w banku centralnym składamy te pieniądze, to musimy od nich zapłacić podatek rzędu 44 pkt baz.

Z tego powodu najprawdopodobniej kary za zbyt wysokie saldo dotkną wszystkie osoby fizyczne, mające lokaty w mBanku.

Źródło: PB, Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close