PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Szykują się zmiany w programie szczepień. Rząd wrzuci piąty bieg?

No to lecimy z ploteczkami!

Zmiany w programie szczepień. Co ogłosi dziś rząd? Nieoficjalnie: szczepionki dla wszystkich – zdradza Business Insider. Rząd chce wrzucić piąty bieg i znacząco przyspieszyć program szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. “Wprost” podaje nieoficjalnie, że z pierwotnego planu usunięty zostanie II i III etap szczepień, co oznacza, że nie będzie już żadnych grup priorytetowych czy ograniczeń wiekowych. Zanim wprowadzone zostaną te zmiany, na szczepienie będą mogli się umówić jeszcze cukrzycy, którzy od tygodni czekają na taką możliwość – podaje “Wprost”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zmiany-w-programie-szczepien-co-oglosi-dzis-rzad-nieoficjalnie-szczepionki-dla/tz18jre
DOWIEMY SIĘ JUŻ PO 15:00

Nieoficjalnie: UE będzie traktować energię atomową jako ekologiczną – donosi 300Gospodarka. Energia atomowa będzie zakwalifikowana przez ekspertów Unii Europejskiej do grona źródeł zrównoważonej energii, wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Euractiv. Wspólnota jest już na ostatniej prostej procesu określania listy technologii, które mogą liczyć na unijne wsparcie inwestycyjne ze względu na swoją niską szkodliwość dla klimatu. Dyskusja na temat włączenia energii atomowej do wspomnianej listy, pomimo jej bardzo niskiej emisyjności gazów cieplarnianych, trwała od dłuższego czasu.
https://300gospodarka.pl/news/unia-europejska-energia-atomowa-ekologia
I TO JEST NEWS

Kwarantanna dla wszystkich podróżnych! Rząd ogłosił zmianę zasad. Jak przekazał Horała, straż graniczna będzie spisywać wszystkich podróżnych i kierować ich na kwarantannę. Obywatele strefy Schengen nie będą musieli iść na kwarantannę, o ile wyślą sanepidowi test zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przylotem. Oczywiście wynik testu musi być negatywny.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/29/kwarantanna-dla-wszystkich-podroznych-rzad-oglosil-zmiane-zasad/
MOŻE JEST TO JAKAŚ METODA

Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność, stwierdzają Filary Biznesu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2021 r. niewypłacalność zgłosiło 316 polskich przedsiębiorstw. Oznacza to wzrost o 75 proc. rok do roku. Najwięcej tracą małe, rodzinne firmy – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Euler Hermes. W sektorze usług liczba niewypłacalności była w styczniu-lutym 2021 r. przeszło trzykrotnie większa, niż przed rokiem, i wyniosła 131 (wobec 45 w analogicznym okresie w 2020 r.). Firmy z tego sektora zdaniem ekspertów odczuwają nie tylko skutki blokad gospodarki, ale także kryzysowych budżetów samorządów, przedsiębiorstw i konsumentów. Problemy zaczęły dotykać kolejne branże usługowe, takie jak: utrzymanie zieleni, ochrona, pośrednictwo pracy czy opieka przedszkolna.
https://filarybiznesu.pl/coraz-wiecej-firm-oglasza-niewyplacalnosc/a9379

Na Twitterze smutne statystyki:

Lubicie obostrzenia? Nie? No trudno…

Rzecznik rządu: obecne obostrzenia mogą zostać z nami dłużej – cytuje Business Insider. Obostrzenia w obecnym zakresie mogą zostać z nami dłużej niż do 9 kwietnia – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, po świętach zapadnie decyzja ws. uruchomienia żłobków i przedszkoli. W sobotę w całym kraju w życie weszły nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto wprowadzono też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzecznik-rzadu-obecne-obostrzenia-moga-zostac-z-nami-dluzej/jpwfr3t
ALE ŻE DŁUŻEJ NIŻ DWA TYGODNIE?

Coraz droższe mieszkania na większe kredyty, pisze Rzeczpospolita. Wzrosty cen nieruchomości nie zniechęcają kupujących. Ma być jeszcze drożej. – To jednak wcale nie bańka, ale hossa – przekonują eksperci. W ciągu roku (luty 2020/luty 2021 r.) średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego najbardziej wzrosły w Szczecinie – o 12,8 proc., z niespełna 6,3 tys. zł do niemal 7,1 tys. za mkw. Podobne wzrosty, o 12,6 proc., do 15,5 tys. zł, odnotowano w Sopocie – podaje Morizon.pl. W Kielcach ceny poszły w górę o 9,9 proc., do niemal 6 tys. zł, w Warszawie – o 5,2 proc., z niespełna 11,5 do ponad 12 tys. zł, we Wrocławiu – o 3 proc., do ponad 8,6 tys. zł, w Krakowie – o 6,3 proc., do ok. 10,3 tys. zł za mkw.
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/303299885-Coraz-drozsze-mieszkania-na-wieksze-kredyty.html
I WEŹ TU IDŹ NA SWOJE

Prezes ZUS: Wzrost śmiertelności w czasie epidemii wpłynął na wysokość emerytur – podaje 300Gospodarka. Epidemia ma wpływ na wysokość emerytur z powodu wzrostu śmiertelności. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę 65-latka wyższą o 6,5 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
https://300gospodarka.pl/news/zus-epidemia-koronawirus-emerytury

mBank będzie karał klientów za… zbyt dużą gotówkę na ich kontach? Niskie stopy procentowe sprawiły, że wiele banków obniżyło oprocentowanie na swoich lokatach. Doszło nawet do tego, że niektóre z nich ogłosiły ujemne oprocentowanie dla klientów biznesowych, co z kolei spotkało się z bardzo negatywną oceną klientów. O krok dalej poszedł jednak właściciel mBanku, który sugeruje, że będzie karał klientów, za trzymanie zbyt dużej gotówki na koncie.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/29/mbank-bedzie-karal-klientow-za-zbyt-duza-gotowke-na-ich-kontach/
CIEKAWE CO NA TO KLIENCI

Polacy nie ufają rządowi, stwierdza Obserwator Gospodarczy. Jak wynika z udostępnionych przez OECD statystyk, zaufanie Polaków do rządu, należy do najmniejszych wśród badanych państw. Niżej od nas uplasowały się jedynie 2 państwa. Zaufanie społeczeństwa do rządu w Polsce zdecydowanie spadło w zeszłym roku. OECD, to  organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Według najnowszych danych tej organizacji, zaufanie do rządu w naszym kraju należy do jednych z najmniejszych w całym gronie. Spośród 37 państw, jedynie 2 odnotowały większą nieufność od Polski. Są to Chile i Łotwa.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1989-polacy-nie-ufaja-rzadowi
NO PATRZCIE PAŃSTWO

Znowu wszystko przez te Niemcy!

Fundusz Odbudowy czeka na decyzje parlamentów, informuje Rzeczpospolita. Polska wstrzymuje się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy i Rozwoju, który ma wesprzeć gospodarki po pandemii. Opóźnienie grozi również ze strony Niemiec. Do końca kwietnia 22 państwa UE powinny zakończyć ratyfikację decyzji o zasobach własnych, która jest warunkiem uruchomienia wartego 750 mld euro funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Do końca marca dokonało tego 16 państw. Na liście nie ma Polski, wśród spóźnialskich są też Austria, Węgry i Holandia. Ale większym problemem mogą się okazać Niemcy, gdzie co prawda w ostatni piątek Bundestag przegłosował ratyfikację, tyle że prezydent nie może złożyć podpisu pod dokumentem. Powód? Nakaz niemieckiego sądu konstytucyjnego wstrzymania się z podpisem, dopóki nie wyda on tymczasowego postanowienia w sprawie wniosku grupy eurosceptyków o uznanie samego Funduszu Odbudowy za niekonstytucyjny. Bo polega na zaciągnięciu wspólnego długu przez UE.
https://www.rp.pl/Fundusze-Europejskie/303299886-Fundusz-Odbudowy-czeka-na-decyzje-parlamentow.html

1000 nowym miejsc pracy na Śląsku. Gigant postawił na Polskę, pisze Wprost. Firma Faurecia, jeden z największych na świecie producentów wyposażenia samochodowego, ponownie postawiła na Polskę. Jej kolejna już inwestycja powstanie w Wałbrzychu. Francuski koncern motoryzacyjny Faurecia powiększa zakład w Wałbrzychu. Inwestor uruchomi nowe linie produkcyjne dla wiodących producentów aut luksusowych. Wartość nowej inwestycji sięgnie 180 mln zł. Dzięki rozbudowie zakładu zatrudnienie ma wzrosnąć o blisko 1000 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
https://auto.wprost.pl/rynek/10434260/1000-nowym-miejsc-pracy-w-fabryce-faurecii-na-dolnym-slasku.html

„Satanistyczne” buty Nike z ludzką krwią wyprzedały się w minutę. Jest pozew producenta, donosi Wprost. Koncern Nike pozwał kolektyw artystyczny MSCHF za „satanistyczne” buty Nike z ludzką krwią, pentagramem i odwróconym do góry nogami krzyżem. Przerobione z modelu Nike Air Max 97 but zawierają prawdziwą krew ludzką w podeszwie. Warte 1018 dolarów dolarów buty z odwróconym krzyżem, pentagramem i napisem „Luke 10:18” zostały wykonane przez artystyczny kolektyw z Brooklynu (Nowy Jork).
https://biznes.wprost.pl/handel/10434268/satanistyczne-buty-nike-z-ludzka-krwia-wyprzedaly-sie-w-minute.html
LUDZIE TO MAJĄ WYOBRAŹNIĘ

Zmiany w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informuje WNP. 29 marca Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu JSW Artura Dyczko pełniącego funkcję zastępcy prezesa ds. technicznych i operacyjnych oraz  Radosława Załozińskiego pełniącego funkcję zastępcy prezesa ds. ekonomicznych.
https://www.wnp.pl/gornictwo/zmiany-w-zarzadzie-jastrzebskiej-spolki-weglowej,459249.html

No to co, czekamy do tej 15:00 i dowiemy się, co z tymi szczepionkami. Nie ukrywamy, fajnie by było się zaszczepić.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close