NaukaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Szczepienia w Polsce. Premier: Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich

Szczepienia przyspieszą

Premier Mateusz Morawiecki oraz Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przedstawił nowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Kolejne grupy będą zapisywane na szczepienia od 12 kwietnia. Od tego dnia codziennie na szczepienia będą mogły zapisywać się kolejne roczniki.

Dla mnie najważniejsze jest to, by program szczepień przebiegał sprawnie. Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu miejsc, w których będą prowadzone szczepienia. Postawiłem cel 10 mln szczepień miesięcznie.

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 prezentuje się obecnie następująco:

 • 12 kwietnia – osoby urodzone w 1962 roku,
 • 13 kwietnia – osoby urodzone w 1963 roku,
 • 14 kwietnia – osoby urodzone w 1964 roku,
 • 15 kwietnia – osoby urodzone w 1965 roku,
 • 16 kwietnia – osoby urodzone w 1966 roku,
 • 17 kwietnia – osoby urodzone w 1967 roku,
 • 19 kwietnia – osoby urodzone w 1968 roku,
 • 20 kwietnia – osoby urodzone w 1969 roku,
 • 21 kwietnia – osoby urodzone w 1970 roku,
 • 22 kwietnia – osoby urodzone w 1971 roku,
 • 23 kwietnia – osoby urodzone w 1972 roku,
 • 24 kwietnia – osoby urodzone w 1973 roku.

Karnowski chce sejmowej komisji śledczej w sprawie… Soku z Buraka xD

Szczepienia dla wszystkich?

To jednak nie koniec zmian. Michał Dworczyk przyznał, że jeśli wszystko dobrze pójdzie to w maju rozpocznie się rejestracja na szczepienie dla wszystkich zainteresowanych.

Jeżeli pyta pan o uwolnienie zapisów dla wszystkich osób, na pewno w pewnym momencie to nastąpi. Natomiast najpierw chcemy, żeby sprawiedliwie, zgodnie z datą urodzenia, mogła większość Polaków skorzystać z możliwości zapisania się. A potem – myślę, że nastąpi to w maju – uwolnimy już szczepienia dla wszystkich.

– odpowiedział Dworczyk na pytania dziennikarzy.

Wśród zapowiedzianych we wtorek zmian znalazł się również nowy system kwalifikacji. Będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełni i podpisze. Jeśli wszystkie odpowiedzi będą pozytywne, z automatu zostanie zakwalifikowany do szczepienia. W razie jakiejkolwiek wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza.

Dodatkowo rząd chce otworzyć również nowe punkty szczepień. Będą mogły one być organizowane między innymi w aptekach i placówkach POZ. Punkty będą mogły też powstać w zakładach pracy.

Wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive thru, a na pewnym etapie, jeszcze w drugim kwartale, uruchomimy szczepienia w zakładach pracy.

– powiedział minister Dworczyk.

Szczepienia w pracy

Jak dodał Dworczyk, całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy. Warunkiem, który firma będzie musiała spełnić, aby zorganizować punkt szczepień, będzie minimum 500 chętnych pracowników.

Pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zorganizować i zabezpieczyć miejsce oraz złożyć zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych.

– powiedział Michał Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, do końca II Kwartału rząd zamierza zaszczepić 20 milionów osób, a do końca sierpnia wszystkich chętnych.

Źródło: Gazeta.pl, Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close