HandelRynek pracyŚwiatTechnologie

Amazon bronią fake konta na Twitterze. W tle Deep Fake i Jeff Bezos

To, że Amazon ma kiepską renomę u pracowników, nie jest niczym nowym. Informacje na ten temat wielokrotnie były przekazywane w mediach. Sprawa dotyczy nadużyć w całej firmie, nie jest to zatem wynik złej organizacji w danym państwie. Co zrobił Amazon? Zamiast poprawić warunki pracy, wolał poprawić wizerunek na Twitterze. Sztucznymi kontami.

Podczas gdy w Alabamie trwa proces tworzenia związku zawodowego pracowników Amazon, na Twitterze pojawiło się dziesiątki krytycznych głosów. I choć Twitter zawiesił dziesiątki z nich, to Amazon przyznał się jedynie do jednego sztucznego profilu. Okazało się bowiem, że wiele kont zostało założonych przed kilkoma dniami, a ich wpisy dotyczyły jedynie zachwalania pracy w korporacji.

Poranne Plotki Biznesowe: Ruszyła polska wersja Amazona; Polska zastanawia się nad szczepionkami z Chin

Na wielu sztucznych kontach pojawiały się wpisy, że “Amazon świetnie dba o swoich pracowników”, “liczne benefity wynagradzają czas pracy” itd. Problem jedynie w tym, że wszystkie pozytywy były sterowane odgórnie, a także atakowały prawdziwych pracowników firmy oraz związek zawodowy. Niektórzy “użytkownicy” wprost pisali, że:

To, co najbardziej przeszkadza mi w związkach zawodowych, to brak możliwości zrezygnowania ze składek.

Z kolei na innym fałszywym koncie, pojawił się wpis:

Związki zawodowe są dobre dla niektórych firm, ale nie chcę wyłuskiwać setek miesięcznie tylko na prawników!

Amazon nie zapłacił ani centa podatku i prosi o wsparcie dla swoich pracowników

Co więcej, jak wynika ze śledztwa, za całą akcją stoi Jeff Bezoz. Ponadto sztuczne konta korzystają z technologii Deep Fake. Mówi o tym bloger David Doe z The Rational National:

Amazon płaci swoim pracownikom około 15 dolarów za godzinę pracy, podczas gdy często muszą pracować ponad normę i pracować nadgodziny. Firma natomiast ucięła ostatnio dodatki finansowe i liczne benefity, mimo że końca pandemii nie widać.

Amazon poprawia sobie PR na Twitterze?

Wiele z kont na Twitterze to tak zwani “ambasadorzy firmy”, a ich konta rozpoczynają się od skrótu AmazonFC.  Firma już wcześniej wykorzystywała ten skrót u prawdziwych pracowników, którzy dostawali pieniądze za pisanie pozytywnych recenzji na temat korporacji.

Rzecznik Twittera nie odpowiedział na pytania BBC w tej sprawie, zasłaniając się tajemnicą firmową. Jednakże Twitter pracuje obecnie nad blokadą dodatkowych kont, które mimo odkrytej afery dalej pojawiają się w serwisie.

Zoom znalazł sposób na niepłacenie podatków. Firma zarobiła miliony dolarów

Ważnym faktem jest również to, że sam Amazon nie płaci żadnych podatków dochodowych w USA, choć zarabia miliardy dolarów. Wszystko dlatego, że firma korzysta z rajów podatkowych, licznych ulg i luk prawnych. Mimo to pracownicy na całym świecie dalej mają problem z uzyskaniem realnego wsparcia i zminimalizowania ciężkich warunków pracy.

Źródło: BBC, BBC artykuł 2, BBC artykuł 3, INN Poland, Wiadomości Handlowe

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close