Energetyka

Polska Grupa Górnicza wsparta 1 mld złotych “płynnej” pożyczki

Inne branże nie mają co marzyć o takiej kwocie.

Polska Grupa Górnicza otrzymała wsparcie rządowe w kwocie 1 mld złotych. Kwota jest finansowa w formie pożyczki płynnościowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jak informuje Artur Soboń, sąd zgodził się na jej udzielenie, a wypłata ma odbyć się już 10 kwietnia. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Polska Grupa Górnicza wnioskowała o taką kwotę już w zeszłym roku z powodu strat finansowych w wyniku pandemii. Oprócz pożyczki płynnej spółka wnioskowała również o 750 mln pożyczki preferencyjnej.

Nie zgadniesz, ile zarabiają górnicy mimo MILIARDOWYCH strat

Rzecznik PGG Tomasz Głogowski przekazał mediom, że firma jest zadowolona z decyzji w tej sprawie:

Cieszy nas pozytywna decyzja Rady Ministrów. Od momentu złożenia wniosku w tej sprawie współpracowaliśmy z Polskim Funduszem Rozwoju, by doprowadzić sprawę do pomyślnego finału.

Środki mają zostać przekazane na obecne zobowiązania spółki, ponieważ 2019 został zamknięty ze stratą 2 mld złotych. Wszystko przez zmniejszone zapotrzebowanie na pozyskiwanie węgla oraz wysokie wynagrodzenia górnicze. Spółka zatrudnia około 40 tysięcy ludzi, zatem miesięcznie musi wydawać ponad 300 milionów złotych na same wypłaty.

Mimo to Polska Grupa Górnicza nie poinformowała jednak o stratach za rok 2020, który przez pandemię również wpłynął negatywnie na całą branżę górniczą. Jak informuje PAP:

W końcu grudnia ub. roku prezes PGG Tomasz Rogala prognozował, że produkcja węgla w kopalniach PGG w całym 2020 r. wyniesie ok. 24,2-24,3 mln ton wobec ok. 29,5 mln ton w roku 2019. Spadek sprzedaży węgla był większy od spadku wydobycia, rzędu 6-7 mln ton, co poskutkowało przychodami zmniejszonymi rok do roku o ok. 2 mld zł. Spółka nie ogłosiła dotąd oficjalnie swoich wyników za 2020 rok.

Zgodnie z zapisami umowy z Unią Europejską, tak zwanym Zielonym Ładem, Polska odejdzie od węgla już w 2049 roku. Na poczet transformacji energetycznej w kraju mają zostać wybudowane co najmniej 3 elektrownie jądrowe.

PGE ma ambitne plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Dodatkowo energia pozyskiwana z OZE ma również być jedną z głównych części składowych ogólnopolskiej polityki energetycznej. W tym celu wspierany jest m.in. rozwój farm wiatrowych na Bałtyku oraz liczne wsparcia dla energii słonecznej.

Źródło: PAP, WNP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close