PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Duże zmiany w programie szczepień. Wiemy, do kiedy rząd chce wszystkich zaszczepić

Zaczynamy od spraw najważniejszych

Koronawirus. Jak wygląda nowy harmonogram szczepień w Polsce? – szczegóły opisuje Rzeczpospolita. Do końca czerwca szczepionki otrzyma 20 mln Polaków – deklaruje rząd. Rząd rozszerza ramy Narodowego Programu Szczepień. Zwiększa się liczba podmiotów uprawnionych do przeprowadzania szczepienia. Przybędzie także punktów, m.in. drive-thru czy w siedzibach firm. Ruszy rejestracja kolejnych roczników – aż do osób urodzonych w 1972 r. – Chcemy, by do końca trzeciego kwartału zostali zaszczepieni wszyscy Polacy – mówił na konferencji zorganizowanej w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki. Z zapowiedzi rządu wynika, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy szczepionkę otrzyma 14 mln Polaków. Od 27 grudnia udało się zaszczepić w Polsce 6 mln dawek.
https://www.rp.pl/Covid-19/303309915-Koronawirus-Jak-wyglada-nowy-harmonogram-szczepien-w-Polsce.html
I OBY TO SIĘ UDAŁO

20 mln szczepionek do końca czerwca – w końcu widać koniec kłopotów z pandemią – cieszy się Business Insider. Szykuje nam się ogromne przyspieszenie w procesie szczepień przeciwko koronawirusowi COVID-19. Według informacji podanych na konferencji prasowej rządu tylko w kwietniu do Polski ma dotrzeć co najmniej 5,6 mln szczepionek, w tym 3,5 mln od Pfizera, 1,4 mln AstraZeneki, blisko 0,5 mln Moderny i pierwsze 300 tys. preparatów z firmy Johnson & Johnson. To wszystko są wielkości minimalne, już potwierdzone, a możliwe, że dostawy będą jeszcze większe i sięgną 7 milionów.
https://businessinsider.com.pl/piec-najwazniejszych-spraw-w-gospodarce-teraz-raport-31-marca-2021/l5rbv3h
I O TO CHODZI

Szczepienia w Polsce. Premier: Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich. Premier Mateusz Morawiecki oraz Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przedstawił nowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Kolejne grupy będą zapisywane na szczepienia od 12 kwietnia. Od tego dnia codziennie na szczepienia będą mogły zapisywać się kolejne roczniki.

Harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 prezentuje się obecnie następująco:

 • 12 kwietnia – osoby urodzone w 1962 roku,
 • 13 kwietnia – osoby urodzone w 1963 roku,
 • 14 kwietnia – osoby urodzone w 1964 roku,
 • 15 kwietnia – osoby urodzone w 1965 roku,
 • 16 kwietnia – osoby urodzone w 1966 roku,
 • 17 kwietnia – osoby urodzone w 1967 roku,
 • 19 kwietnia – osoby urodzone w 1968 roku,
 • 20 kwietnia – osoby urodzone w 1969 roku,
 • 21 kwietnia – osoby urodzone w 1970 roku,
 • 22 kwietnia – osoby urodzone w 1971 roku,
 • 23 kwietnia – osoby urodzone w 1972 roku,
 • 24 kwietnia – osoby urodzone w 1973 roku.

https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/30/szczepienia-w-polsce-premier-do-konca-sierpnia-zaszczepimy-wszystkich/

Wtargnęli do szpitala z hasłem: Suweren przyszedł na kontrolę. Placówka kieruje sprawę do prokuratury, podaje Wprost. Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie zajścia, do którego doszło na jego terenie – informuje serwis tylkotorun.pl. Grupa osób wtargnęła do szpitala i nagrała, co się dzieje na oddziałach. „Suweren przyszedł na kontrolę” – słyszymy na nagraniu, które później znalazło się w internecie. Grupa przekonuje, że żadne przepełnienie szpitali nie ma miejsca, łóżka stoją puste, a personel nie ma rąk pełnych pracy.
https://www.wprost.pl/koronawirus-w-polsce/10434444/wtargneli-do-szpitala-z-haslem-suweren-przyszedl-na-kontrole-placowka-kieruje-sprawe-do-prokuratury.html
SZUR SZUR, SZUR SZUR

Tymczasem w Polsce w tym tygodniu na pewno będzie mówiło się o tym, co zarapował Mata:

Łapcie spoilery

Światowy sojusz przeciw wirusowi: Nowa pandemia będzie groźniejsza od COVID-19 – czytamy w Rzeczpospolitej. – Kujmy żelazo, póki gorące! – apeluje szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. To reakcja na list przywódców 25 krajów, którzy chcą międzynarodowego traktatu o stawieniu czoła zarazom w przyszłości. Kiedy strach zajrzał w oczy, ofiary covidu liczy się w milionach, a straty gospodarcze w bilionach dolarów, pojawia się szansa na przełamanie partykularnych interesów, aby wypracować globalną strategię powstrzymania zarazy. Bo gdy fala pandemii opadnie, bardzo prawdopodobne, że świat wróci w stare koleiny.
https://www.rp.pl/Covid-19/303309900-Swiatowy-sojusz-przeciw-wirusowi-Nowa-pandemia-bedzie-grozniejsza-od-COVID-19.html
DUDA JESZCZE TEGO NIE SKOMENTOWAŁ

Zarejestrowano pierwszą na świecie szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt, podaje Business Insider. W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt, CarniVacCov – poinformowała w środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Szczepionka jest przeznaczona dla zwierząt futerkowych, psów i kotów.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/carnivaccov-pierwsza-szczepionka-na-koronawirusa-covid-19-dla-zwierzat/3gcxdv5
ACH CI ROSJANIE

Efekt podatku cukrowego jak na dłoni. Ceny odstraszyły od słodkich napojów. Są dane, które opisuje Wprost. Podatek cukrowy mocno odbił się na wynikach sprzedaży słodkich napojów. Money.pl zapoznał się z danymi NielsenIQ, z których wynika, że w styczniu i w lutym 2021 roku gwałtowny wzrost cen odstraszył Polaków m.in. od coli. Tylko jedna kategoria produktów wciąż jest na plusie. Wygląda na to, że podatek cukrowy – przynajmniej na razie – spełnia swoje zadanie. Rząd, zapowiadając go, wskazywał, że ma sprawić przede wszystkim, że Polacy będą spożywali mniej słodkich napojów. Minister Finansów wielokrotnie powtarzał w mediach, że w tej opłacie chodzi o zmiany nawyków społeczeństwa, a nie wpływy do budżetu.
https://www.money.pl/podatki/efekt-podatku-cukrowego-jak-na-dloni-ceny-odstraszyly-od-slodkich-napojow-sa-dane-6622384163298176a.html
ZA TO PIJEMY WIĘCEJ ENERGETYKÓW

Robert Lewandowski i jego zegarki. Za kilka z nich wybudowałby osiedle. Na ostatniej wizycie u Andrzeja Dudy miał na sobie zegarek firmy Patek Philippe Nautilus 5890R, który kosztuje bagatela około 400 000 tysięcy złotych. Zegarek w różowym złocie często gości na ręce piłkarza, wystąpił w nim również m.in. na gali Złotej Piłki tygodnika France Football. Innym zegarkiem jest Audemars Piguet Royal Oak Chronograph. Model Royal Oak Tourbillon Extra-Thin kosztuje aż 513 tysięcy złotych, ze względu na jego rzadkość i użyte materiały szlachetne. W zegarku pojawił się na gali FIFA Best pod koniec 2020 roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/30/robert-lewandowski-i-jego-zegarki-za-kilka-z-nich-wybudowalby-osiedle/
MY TAM SIĘ CIESZYMY Z SUKCESU LEWEGO I ŻYCZYMY SZYBKIEGO POWROTU DO ZDROWIA

Państwowe autostrady bez bramek. Rząd zmienia sposób poboru opłat, informuje Obserwator Gospodarczy. Od 1 grudnia 2021 roku przejazd państwowymi odcinkami autostrad nie będzie wymagał zatrzymania w celu uiszczenia opłaty. Rząd zmienia sposób poboru opłat. Na trasie Konin-Stryków na autostradzie A1 oraz Wrocław-Sośnica na autostradzie A4 będziemy mogli przejechać bez zatrzymywania się już od 1 grudnia 2021 roku. To efekt przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/27-drogi-i-koleje/1995-panstwowe-autostrady-bez-bramek-rzad-zmienia-sposob-poboru-oplat

Dużo się dzieje u Redsów

Cyberpunk 2077 nie otrzyma trybu multiplayer, pisze ING. CD Projekt RED przedstawił niedawno nowe plany na przyszły rozwój studia. Wynika z nich, że Cyberpunk 2077 nie otrzyma trybu wieloosobowego. Studio chce skupić się na rozwoju technologii sieciowej, którą będzie mogło wykorzystać nie tylko w Cyberpunku, ale również w serii Wiedźmin.
https://pl.ign.com/cyberpunk-2077/38564/news/cyberpunk-2077-nie-otrzyma-trybu-multiplayer
ZMIANY, ZMIANY

Kurs CD Projektu najniżej od ponad 2 lat. Strategia nie sprostała rozbudzonym oczekiwaniom, informuje 300Gospodarka. W środę, po publikacji zaktualizowanej strategii kurs CD Projektu spada o kilkanaście proc. do poziomów niewidzianych od marca 2019 roku. W środowy poranek na warszawskiej giełdzie uwagę inwestorów przykuwa w zasadzie tylko jedna spółka – CD Projekt, którego kurs spada o ponad 12 proc. i znajduj się poniżej poziomu 190 zł – najniżej od marca 2019 roku.
https://300gospodarka.pl/news/kurs-cd-projektu-najnizej-od-ponad-2-lat-strategia-nie-sprostala-rozbudzonym-oczekiwaniom
ALE REDSI WYCIĄGAJĄ WNIOSKI, BO…

CD Projekt przejmie zagraniczne studio. Otworzy oddział w Kanadzie, podaje Wprost. CD Projekt nie zamierza zwalniać po premierze Cyberpunka 2077. Firma zapowiedziała pracę nad dwoma projektami AAA i przejęcie kanadyjskiego studia. Nieudana pod względem marketingowym i dość udana z punktu widzenia finansowego premiera Cyberpunka 2077 ciągle ma swoje konsekwencje. CD Projekt stara się naprawiać wyjątkowo niedopracowaną grę, ale jednocześnie zapowiada poważne plany na przyszłość.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10434674/cd-projekt-otworzy-studio-w-kanadzie-zatrudnia-juz-ponad-900-osob.html
NO CÓŻ, TRZYMAMY KCIUKI

Visa rozliczy cyfrową walutę, donoszą Filary Biznesu. Visa umożliwi rozliczanie transakcji w cyfrowej walucie USD Coin denominowanej w oparciu o dolara amerykańskiego z wykorzystaniem łańcucha bloków Ethereum. Projekt będzie realizowany we współpracy z platformą Crypto.com – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Umożliwienie wykorzystania pieniądza cyfrowego jako nowego rodzaju waluty rozliczeniowej stanowi ważny krok na drodze do uczynienia z Visa “sieci dla innych sieci” – czytamy w komunikacie firmy. Koncepcja ta, jak wyjaśniono, zakłada usprawnienie wszystkich form przepływu pieniędzy, niezależnie od tego, czy są przetwarzane w sieci Visa, czy też poza nią.
https://filarybiznesu.pl/visa-rozliczy-cyfrowa-walute/a9394

Szefowa marketingu Jeronimo Martins rezygnuje z pracy, pisze PulsHR. Beata Jankowiak, dyrektor marketingu Jeronimo Martins Polska (właściciela sieci Biedronka) podjęła decyzję o odejściu ze stanowiska.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/szefowa-marketingu-jeronimo-martins-rezygnuje-z-pracy,80493.html

Przede wszystkim liczymy na to, że ten proces szczepień faktycznie uda się mocno przyspieszyć. Póki co to chyba jedyna szansa na poprawę sytuacji.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close