GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie

Joe Biden podnosi podatki

Administracja Bidena podejmuje kroki w celu opracowania nowego, globalnego minimalnego podatku od międzynarodowych korporacji. Inicjatywa, której przewodzi Sekretarz Skarbu Janet Yellen, jest kontynuacją platformy kampanii prezydenta. Joe Biden wzywał podczas kampanii do podniesienia stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w USA do 28% i zastąpienia obecnego globalnego podatku dochodowego od niematerialnych i niskich podatków (GILTI) znacznie silniejszym minimalnym podatkiem od zarobków zagranicznych.

Administracja Bidena przekonuje, że podwyższony podatek korporacyjny w ciągu 15 lat całkowicie pokryje koszt zmodernizowania infrastruktury w USA, co ma kosztować aż 2 biliony dolarów. Joe Biden proponuje podniesienie stawki podatku korporacyjnego z 21% do 28%, a proponowane zmiany mają nie dotknąć osób zarabiających poniżej 400 000 dolarów.

Nikt, pozwólcie mi to powtórzyć, nikt zarabiający poniżej 400 000 dolarów nie zauważy podwyżki podatków. Tu nie chodzi o karanie kogokolwiek. Nie mam nic przeciwko milionerom i miliarderom. Wierzę po amerykańsku – w amerykański kapitalizm.

– powiedział Joe Biden

TVP zbuduje sobie… muzeum za ponad milion złotych

Joe Biden chce globalnego podatku

Joe Biden twierdzi również, że potrzebny jest znacznie wzmocniony zagraniczny podatek minimalny, aby uniemożliwić firmom amerykańskim inwestowanie i przenoszenie zysków za granicę, gdzie podatki są niższe. Według wstępnych propozycji podatek miałby być ustalony na poziomie 21%. Jak wskazują eksperci, takie rozwiązanie może przyczynić się paradoksalnie do obniżenia płac i wpływów z podatków w USA.

Centrum Polityki Podatkowej szacuje, że propozycja minimalnego podatku zagranicznego może przynieść wpływy około 50 miliardów dolarów rocznie. Zwiększyłoby to również gwałtownie średnią stawkę CIT – stosunek podatku dochodowego do zysku przedsiębiorstw – od zagranicznych inwestycji międzynarodowych koncernów amerykańskich o około 4 punkty procentowe. Joe Biden, przez swój podatek, postawiłby firmy amerykańskie w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z zagranicznymi przedsiębiorstwami wielonarodowymi (MNE), których większość krajów macierzystych ma systemy „terytorialne”, które zwalniają aktywne dochody zagraniczne z CIT.

Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że zwolnienie zagranicznych dochodów upraszcza administrację podatkową i przestrzeganie przepisów oraz zwiększa konkurencyjność ich firm, gdy dokonują zagranicznych zakupów – dominującej formy bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wraz z inwersjami, złożoność i utrata konkurencyjności są głównymi kosztami światowego systemu.

Źródło: Tax Policy Center, ABC News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close