PaństwoPolitykaRynek pracy

Zmiany w Tarczy Branżowej. Więcej firm otrzyma pomoc. Sprawdź PKD

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister Jarosław Gowin ogłosili aktualizację przepisów dot. “Tarczy Branżowej”. Według resortu tarcza zostanie rozciągnięta na kilkanaście nowych branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku nowych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Wsparcie finansowe może trafić do 420 tys. firm, które zatrudniają ok. 1,4 mln osób.

Tarcza branżowa została poszerzona o nowe PKD. Pomoc finansowa jest możliwa dla przedsiębiorców, którzy utracili dochody w wyniku drugiej i trzeciej fali pandemii. W komunikacie przekazano, że:

Najnowsza pomoc będzie nowelizacją rozporządzenia i będzie już trzecim pakietem osłonowym przyznanym przez rząd poprzez przedłużenie pomocy z tarczy branżowej. Wsparcie jest skierowane do firm najbardziej obecnie poszkodowanych w wyniku obostrzeń sanitarnych i ma zapobiec utracie przez nie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pakiet pomocowy zostanie przekazany za marzec-kwiecień. Na wsparcie finansowe rząd przeznaczy aż 10 mld złotych – 3 mld za marzec, a 7 mld za kwiecień. Obecnie pomoc branżowa dotyczy 60 branż. Pomoc trafi m.in. do kosmetyczek i fryzjerów, a także osobom handlującymi sprzętem RTV/AGD i elektroniką oraz grami i zabawkami.

Poranne Plotki Biznesowe: Coraz cięższa sytuacja na rynku pracy, rekrutacji coraz mniej

Tarcza Branżowa. Nowe kody PKD 2021, które mają być ujęte w nowelizacji rozporządzenia, to:

– 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

– 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski

– 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego

– 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane

– 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne

Co należy spełnić, aby otrzymać pieniądze z Tarczy Branżowej?

Jak informuje portal PULS HR, aby otrzymać wsparcie finansowe, należy spełnić warunek utraty dochodów w minimalnym stopniu 40 proc. w odpowiednim okresie porównawczym, co do zasady r/r lub m/m.

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników (po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS).

Ponadto według informacji podanych przez rząd przedsiębiorcy w ramach Tarczy Branżowej oraz innych dotacji, otrzymali do tej pory aż 200 mld złotych wsparcia finansowego, czyli 9 proc. PKB. Jak podano w komunikacie:

Stawia to nasze państwo w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem stosunku pomocy do wielkości gospodarki. To więcej niż trzy budżety roczne na obronę narodową.

Od pierwszego października zeszłego roku rząd przeznaczył ponad 50 mld złotych na różne formy wsparcia przedsiębiorców.

Źródło: Puls HR, Bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close