Polityka

500+ do zmiany? Minister Finansów o 700 Plus: “pieniądze by się znalazły”

Pomysł waloryzacji świadczenia 500+ była wielokrotnie poruszana na łamach mediów. Dodatkowe nadzieje “rozbudzał” fakt, że rząd zdaje sobie sprawę z galopującej inflacji. Minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził nawet, że “pieniądze by się znalazły” i powiększenie dodatku finansowego “nie zniszczyłyby finansów państwa”. Ale czy na pewno?

Polityk na antenie Polsat News wyraził swoją aprobatę dla pomysłu zwiększenia świadczenia 500+. Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę, że inflacja w ostatnim czasie jeszcze bardziej przyspieszyła i zmniejszyła wartość świadczenia.

Dlatego minister Kościński stwierdził, że:

Na 700 plus pieniądze by się znalazły, ale zawsze kosztem czegoś. Tak długo, jak nie podniesiemy podatków, a nie mamy takich planów, trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach.

Poranne Plotki Biznesowe: 500+ w dużej mierze zasila kieszenie bogatych, paszport covidowy jeszcze w tym miesiącu

Skąd taka propozycja? Otóż według ekonomistów świadczenie 500+ jest równe kwocie 430 zł według realnej wartości na stan obecny. W zeszłym miesiącu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, stwierdził, że nie ma planów na zwiększenia świadczenia. Kościński zaznaczył, jednak, że jeśli byłaby prośba ze strony premiera o waloryzację świadczenia, to:

Zrobiłbym wszystko, co mogę, aby spełnić taką prośbę.

500+ do zmiany?

500+ to demograficzna klapa i potwierdza to coraz więcej danych

Oprócz tego, według nieoficjalnych informacji na temat wprowadzenia Nowego Ładu – rodzice oraz inni obywatele, mieliby również uzyskać świadczenie 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku. Jednakże, aby to wykonać, rząd planuje obciążyć nowymi i zwiększonymi podatkami najlepiej zarabiających. Według doniesień opłaty mają być “sprawiedliwe i racjonalne”. Problem jednak tym, że według Business Insider świadczenie 700 Plus kosztowałoby państwo około 15,8 mld zł więcej w skali jednego roku.

Źródło: Biznes Wprost, TVN, Bussines Insider, Bezprawnik

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close