Polska

Dziwne pytania w Spisie Powszechnym 2021. Czy to naprawdę konieczne?

Uczestnictwo w Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkiem wszystkich Polaków ze względu na ustawę o statystyce publicznej. Jednakże wiele pytań, które pojawiły się w sporządzonym dokumencie, budzi obawy obywateli. Należy odpowiedzieć nie tylko o swoje miejsce zamieszkania, ale również o wyznanie, czy nasz stan zdrowia. Czy trzeba zatem odpowiadać na wszystkie pytania?

1 kwietnia ruszył obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Badania będzie trwało sześć miesięcy i można do niego podejść w każdej chwili przez Internet. Należy jednak pamiętać, że od czasu zalogowania się po raz pierwszy, należy dokończyć badanie w ciągu 14 dni. Za nie przystąpienie do spisu grozi kara 5 tys. złotych mandatu, natomiast za podanie fałszywych informacji grozi 2 lat pozbawienia wolności.

Spis powszechny odbywa się co 10 lat. Zebrane dane posłużą celom naukowo-badawczym. Dotyczy on wszystkich obywateli polskich zarówno żyjących w kraju, jak i będących na emigracji. Niestety spis powszechny 2021 to także olbrzymi koszt, o czym przekonują eksperci.

Julki wyją z rozpaczy, bo Spis Powszechny przewiduje tylko 2 płcie do wyboru

Według najnowszych informacji Poczta Polska prześle aż 15 mln listów, które mają na celu przypomnieć o obowiązku dołączenia do spisu. Wiadomości będą zawierały informacje o zasadach, przebiegu i aktualnej realizacji badania. Osoby, które nie będą w stanie same wypełnić wniosku, będą musiały zadzwonić na infolinię (22) 279-99-99.

Spis Powszechny 2021 – czy należy odpowiedzieć na wszystkie pytania?

Choć uczestnictwo w Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowe, to jednak są pytania, na które nie musimy odpowiadać. Odpowiedź “Nie chcę odpowiadać na to pytanie” pojawia się m.in. w pytaniach o życie w nieformalnym związku, stanu zdrowia oraz wyznania.

Niestety istnieje kilka błędów w systemie, które mogą powodować nawet blokadę możliwości przeprowadzenia badania. O sytuacji informuje portal Komputer Świat. Otóż znając pesel oraz nazwisko panieńskie dowolnej osoby, można zablokować danej osobie wykonanie spisu. Niestety system nie ma możliwości resetowania hasła, dlatego również istnieje ryzyko braku pełnych danych. W takim wypadku będzie należało dzwonić pod wyżej wspomnianą infolinię.

Źródło: TVN24, NEXT Gazeta, Komputer Świat 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close