MediaPaństwoPolitykaPolskaTechnologie

Fundacja Otwarty Dialog przejmuje profil Sok z Buraka

Sok z Buraka się zmienia

Fundacja Otwarty Dialog (ODF) poinformowała, że „w wyniku porozumienia z całym, dotychczasowym zespołem redakcyjnym” przejęła zarządzenie facebookową stroną Sok z Buraka. Symbolem zmian na fanpage’u ma być jego nowe logo przedstawiające uśmiechniętego buraka.

Sok zmieni profil w kierunku wsparcia różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich związanych zarówno z piętnowaniem patologii w życiu publicznym w naszym kraju, jak również obroną demokracji, praworządności, szeroko rozumianej wolności i praw człowieka – głównie w Polsce, ale również w UE i na świecie.

– zapowiedziało ODF.

“Nowy” Sok z Buraka ma promować manifestacje, petycje i zbiórki (crowdfunding) ,,w słusznych sprawach”.

Będziemy starać się wspierać prześladowanych, szykanowanych, dyskryminowanych i marginalizowanych – zarówno całe społeczności, grupy zawodowe, jak i tych poszkodowanych i pokrzywdzonych bezpośrednio, indywidualnie (jak niezależni sędziowie i prokuratorzy stawiający się Zbigniewowi ”Zero” Ziobrze, kobiety czy osoby i społeczności LGBT+).

– dodała fundacja.

Do zespołu tworzącego Sok z Buraka niebawem dołączą również nowe osoby. Fundacja zaprosiła do współpracy szereg innych innych organizacji, ruchów, mediów i inicjatyw obywatelskich z wielu stron.

Na starcie dołączają do nas m.in. Obywatele RP i Obywatele.news, Centrum Kapitalizmu, Ruch Ośmiu Gwiazd czy Spontaniczny Sztab Obywatelski. Liczymy, że grono to będzie się powiększać, o czym będziemy Was informowali.

– wyliczono we wpisie.

TVP zbuduje sobie… muzeum za ponad milion złotych

Sok z Buraka z milionem fanów

W rozmowie z portalem Wirtualne Media, Martin Mycielski, wiceprezes i dyrektor ds. public affairs w Fundacji Otwarty Dialog tłumaczy, że nowy Sok z Buraka odcina przeszłość grubą kreską. Fundacja nie zamierza również podawać personaliów dotychczasowego zespołu ze względu na bezpieczeństwo jego członków.

Na starcie mamy sześć osób reprezentujących nas i naszych nowych partnerów (po jednej osobie na organizację), do tego 2-3 osoby dołączą ze starego zespołu, aby mogły publikować w niewielkiej ilości “ucywilizowane” treści satyryczne oraz treści z zaprzyjaźnionych portali Koduj24.pl i Crowdmedia. Można powiedzieć, że będą wypełniali luki w ramówce.

– opisuje Mycielski.

Jak dodaje, cała redakcja Soku składa się z aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów ulicznych i wszyscy – poza przedstawicielami Fundacji Otwarty Dialog – działają w niej w wolnym czasie bez żadnego wynagrodzenia.

Sok z Buraka działa od kilku lat przede wszystkim jako fanpage facebookowy mający nieco ponad 1 milion fanów. Dodatkowo profil twitterowy obserwuje prawie 50 tysięcy osób. Przez lata profil zamieszczał głównie memy i linki do artykułów ostro krytykujące obóz rządzący i wspierające go media.

Na stronie pojawiały się też nieprawdziwe informacje. W październiku 2016 roku na stronie zamieszczono grafikę z kłamstwem, jakoby publicystka Małgorzata Terlikowska i posłanka PiS Małgorzata Wassermann dokonały aborcji. Obie zapowiedziały kroki prawne wobec właściciela profilu.

Karnowski chce sejmowej komisji śledczej w sprawie… Soku z Buraka xD

Karnowski chce… komisji śledczej

Kilka dni temu TVP Info ujawniło prywatne rozmowy między Romanem Giertychem a Mariuszem Kozakiem-Zagozdą, twórcą facebookowej strony Sok z Buraka. Prorządowe media przekonują, że z treści rozmów ma wynikać iż Giertych miał wpływ na treści publikowane na fanpage.

Za pomocą Soku z Buraka kreował polityczny przekaz skierowany przeciwko najważniejszym przedstawicielom polskiego państwa, politykom Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy.

– przekonuje TVP.

Problem w tym, że nie do końca wiadomo jak TVP pozyskała materiały. Telewizja Polska stwierdziła w oświadczeniu, że “musi chronić swoje źródła”. Komentujący przypominają jednak, że w domu Romana Giertycha doszło niedawno do przeszukania przez CBA. Sugerują, że TVP mogło uzyskać nagrania od… służb. Adwokat Roman Giertych już zapowiedział pozew przeciwko TVP. Część rozmów mogła być bowiem objęta tajemnicą adwokacką.

Co do samej facebookowej strony, TVP grzeje temat jak tylko może. Od soboty TVP opublikowało kilkadziesiąt artykułów i postów na temat Soku z Buraka. Telewizja wiąże działalność Soku z opozycją. Sam Sok na aferę nie narzeka i nazywa ją darmową promocją.

Z kolei Michał Karnowski, dziennikarz tygodnika Sieci i portalu wPolityce, wezwał Sejm do utworzenia komisji śledczej w sprawie facebookowej strony Sok z Buraka. Karnowski twierdzi, że stronka jest „fabryką kłamstwa i pogardy”, powiązaną z opozycją. Ta z kolei ma „manipulować opinią publiczną”.

Trzeba zablokować możliwość takich ataków na polską demokrację w przyszłości. Trzeba też skończyć z bezkarnym niszczeniem ludzi, zwłaszcza tych, którzy przeciwstawiają się dominującemu nurtowi życia medialnego i kulturalnego.

– dodaje Karnowski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close