PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: 500+ w dużej mierze zasila kieszenie bogatych, paszport covidowy jeszcze w tym miesiącu

Bogatym też coś się od rządu należy

Hojne wsparcie z 500+ płynie też do bogatych, twierdzi Rzeczpospolita. Aż 25 proc. całości programu dodatków na dzieci trafia do najzamożniejszych gospodarstw domowych. Do tych najbiedniejszych – 12 proc. – wynika z raportu CenEA. System transferów do rodzin z dziećmi okazuje się w Polsce jednym z najbardziej hojnych w Unii Europejskiej – wynika z analizy danych przedstawianych przez Eurostat. W 2020 r. Polska rodzina z dwójką dzieci, gdzie oboje rodzice mają zarobki na poziomie przeciętnego wynagrodzenia, mogła otrzymać 2,83 tys. euro. Pod względem nominalnej kwoty to siódmy wynik w całej UE!
https://www.rp.pl/Finanse/304019880-Hojne-wsparcie-z-500-plynie-tez-do-bogatych.html
NO PROSZĘ

Paszport covidowy już w tym miesiącu. Skorzysta jednak tylko część turystów, informuje Wprost. AITA – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, poinformowało, że już od połowy kwietnia na urządzeniach mobilnych firmy Apple pojawi się aplikacja, która będzie umożliwiała przemieszczanie się po świecie, chodzi o tak zwany paszport covidowy. Program ma magazynować dane dotyczące negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa, a także certyfikat poświadczający o przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10435058/paszport-covidowy-od-polowy-kwietnia-koncza-sie-testy-aplikacji.html

Lekarz Dawid Ciemięga tworzy centralny rejestr antycovidowców i foliarzy. Pandemia COVID-19 bardzo podzieliła społeczeństwo. Choć większość Polaków ma pozytywne zdanie o lekarzach oraz szczepionkach, to niestety istnieje grupa ludzi, która odrzuca wiedzę naukową. Z tego powodu lekarz Dawid Ciemięga rozpoczął akcję zwalczania patologicznych “foliarzy”, którzy grożą śmiercią medykom. Główny hasłem przewodnim tej grupy jest “włączenie logicznego myślenia”, choć z realiami nie ma to nic wspólnego. Niestety osoby takie są bardzo negatywnie nastawione do lekarzy oraz naukowców, bo wolą wierzyć hochsztaplerom takim, jak Jerzy Zięba czy dr Hubert Czerniak.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/01/lekarz-dawid-ciemiega-tworzy-centralny-rejestr-antycovidowcow-i-foliarzy-xd/
TAKI REJESTR TO W SUMIE FAJNA RZECZ

WHO: szczepienia w Europie idą zbyt wolno – cytuje Polsat News. Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Europie przebiega niedopuszczalnie wolno i w obliczu największego od tygodni wzrostu infekcji trzeba ją przyspieszyć – alarmuje europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego zdaniem, “generalnie” należy unikać lockdownów, ale one są konieczne, gdy upada system opieki zdrowotnej.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-01/who-szczepienia-w-europie-ida-zbyt-wolno/?ref=aside_najnowsze
SAMI BYŚMY CHCIELI, ŻEBY TO SZYBCIEJ SZŁO

Jeszcze niższe oprocentowanie lokat – czytamy w Filarach Biznesu. Już tylko 4 lokaty bankowe kuszą potencjalnych klientów limitowanymi promocjami z oprocentowaniem rzędu co najmniej 2% w skali roku. To niestety i tak za mało, aby pokonać inflację – informuje firma HRE Investments. Oznacza to, że banki znowu pogorszyły ofertę dla oszczędzających. Niestety nie jest to primaaprilisowy żart. Najnowsze zestawienie firmy najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych pokazuje, że już tylko cztery produkty depozytowe oferują oprocentowaniem na poziomie co najmniej 2% w skali roku. Grono to zmniejszyło się po tym jak Credit Agricole obciął oprocentowanie lokaty dla nowych klientów. Obejmuje ono łącznie trzy banki: Nest Bank, Bank Millennium, i Getin Noble Bank (ten ostatni oferuje dwa rodzaje lokat).
https://filarybiznesu.pl/jeszcze-nizsze-oprocentowanie-lokat/a9436
I WEŹ TU TRZYMAJ PIENIĄDZE W BANKU

To kiedy ten koniec trzeciej fali?

Dr Paweł Grzesiowski: przed upływem miesiąca nie powstrzymamy fali pandemii, cytuje Business Insider. Przed upływem miesiąca nie mamy szans na powstrzymanie fali pandemicznej – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologi i terapii zakażeń. Jak dodał, w przypadku rządowej strategii dot. obostrzeń cały czas dominuje kwestia propagandowo-polityczna.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-w-polsce-jak-dlugo-potrwa-trzecia-fala/wgmeqy6

PKO BP nie będzie oglądał się na innych w sprawie ugód frankowych, donosi Rzeczpospolita. Lider polskiego sektora bankowego zabezpieczył się i będzie gotowy na masowe porozumienia z frankowiczami i przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. PKO BP jako jedyny bank mający duży portfel hipotek frankowych podjął decyzję o przystąpieniu do programu porozumień z frankowiczami. Zwołał na 23 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie, które ma wyrazić na to zgodę.
https://www.rp.pl/Banki/304019867-PKO-BP-nie-bedzie-ogladal-sie-na-innych-w-sprawie-ugod.html
I TO JEST JAKIŚ PRZEŁOM

Biden chce podnieść podatki nie tylko w USA, ale… na całym świecie. Administracja Bidena podejmuje kroki w celu opracowania nowego, globalnego minimalnego podatku od międzynarodowych korporacji. Inicjatywa, której przewodzi Sekretarz Skarbu Janet Yellen, jest kontynuacją platformy kampanii prezydenta. Joe Biden wzywał podczas kampanii do podniesienia stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w USA do 28% i zastąpienia obecnego globalnego podatku dochodowego od niematerialnych i niskich podatków (GILTI) znacznie silniejszym minimalnym podatkiem od zarobków zagranicznych.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/01/biden-chce-podniesc-podatki-nie-tylko-w-usa-ale-na-calym-swiecie/
MOŻE WYPADA ZAPYTAĆ INNE KRAJE O ZDANIE?

ORLEN finalizuje przejęcie trzech farm wiatrowych, pisze Obserwator Gospodarczy. PKN ORLEN uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu, o łącznej mocy ok. 90 MW. Tym samym spełniony został jedyny warunek zawieszający transakcję z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi. Po planowanej na kwiecień finalizacji transakcji Grupa ORLEN będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1998-orlen-finalizuje-przejecie-trzech-farm-wiatrowych

W 2020 FIFA zarobiła więcej na grach komputerowych niż na meczach piłkarskich, stwierdza Business Insider. Przychody z praw telewizyjnych spadły prawie do zera, aż o 99,5 proc. ponieważ nie odbył się żaden międzynarodowy turniej piłkarski. Przychody sponsorskie spadły o 55 proc. – zniknęła bowiem ich część powiązana bezpośrednio z meczami, a została tylko część długoterminowa. Za to przychody z licencji spadły jedynie o 0,4 proc. Większość tych przychodów to efekt udostępniania marki FIFA w grach komputerowych, głównie w serii gier „FIFA” produkowanych przez Electronic Arts.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-wydarzen-w-gospodarce-teraz-raport-2-kwietnia-2021/jlhdz21
ECH, TE MECZE OGLĄDANE NA ŻYWO…

W Polska Press już zmiany

Dorota Kania za Pawła Fąfarę w zarządzie Polska Press. Do zarządu Polska Press, przejętej miesiąc temu przez PKN Orlen, została powołana Dorota Kania, dziennikarka “Gazety Polskiej” i Telewizji Republika. Zastąpiła odwołanego Pawła Fąfarę.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dorota-kania-za-pawla-fafare-w-zarzadzie-polska-press
CZY TO TA TAK ZWANA DOBRA ZMIANA?

Nieuzasadnione podwyżki opłat za śmieci? Zapowiedziano stawki maksymalne, piszą Filary Biznesu. 40, 91 i 120 zł mają wynosić maksymalne stawki z wywóz śmieci, w przypadku naliczania odpłat w zależności od zużytej wody. Takie propozycje wysunęło w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Propozycja wpisania do ustawy śmieciowej stawek maksymalnych na poziomie 40, 91 i 120 zł za wywóz śmieci, to – jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka – odpowiedź na “zjawisko nieuzasadnionego wzrostu opłat dla mieszkańców za gospodarowanie odpadów”.
https://filarybiznesu.pl/nieuzasadnione-podwyzki-oplat-za-smieci-zapowiedziano-stawki-maksymalne/a9428

YouTube chce ukrywać licznik przycisku „Nie lubię”. „Pozwoli materiałom bronić się własną treścią” – czytamy w Wirtualnych Mediach. YouTube rozpoczął testowanie rozwiązania, w którym statystyki korzystania z przycisku „Nie lubię” pod konkretnymi treściami nie będą widoczne dla użytkowników. Serwis chce w ten sposób zapobiec manipulowaniu odbiorcami i nastawianiu ich negatywnie do publikowanych materiałów. – Rezygnacja z publicznej informacji o dislike’ach może pozwolić materiałom bronić się samą treścią i uwolnić odbiorców platformy od czasem wprowadzającego w błąd „społecznego dowodu słuszności” – ocenia dla Wirtualnemedia.pl Marcin Pyć, head of content Strategy and Analytics w LTTM.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/youtube-znika-przycisk-nie-lubie-dlaczego
NIEBAWEM JUŻ KAŻDE ODMIENNE ZDANIE BĘDZIE HEJTEM

Marek Zdanowicz prezesem Dalkia Polska Solutions, pisze pulsHR. Wchodząca w skład grupy Dalkia Polska spółka Dalkia Polska Solutions ma nowego prezesa. Stanowisko to objął Marek Zdanowicz.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/marek-zdanowicz-prezesem-dalkia-polska-solutions,80602.html

WEEKEND, ŚWIĘTA, PANDEMIA. ŻYCZYMY WAM PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I TEGO, ŻEBYŚMY JAK SZYBCIEJ WRÓCILI DO TEJ „NORMALNOŚCI”, CO TO SIĘ O NIEJ TYLE MÓWI.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close