Gospodarka

29-letnia kobieta oskarżona o zablokowanie Kanału Sueskiego. Szukają kozła ofiarnego?

Marwa Elselehda ofiarą hejtu.

Zablokowanie Kanału Sueskiego kosztowało miliardy dolarów strat dla wielu firm rozsianych na całym świecie. Dodatkowo Egipt, który dorocznie zarabia 15 mln dolarów dziennie, musiał liczyć się ogromnym problemem. Z tego powodu szybko zaczęto szukać kozła ofiarnego, który odpowie za ten incydent. Szybko sobie z tym poradzono, bo oskarżono pewną kobiet. Problem tylko w tym, że była oddalona o kilkaset kilometrów od miejsca zdarzenia.

Marwa Elselehda, to 29-letnia kapitan statku, która ostatnio musiała sporo się tłumaczyć w związku z incydentem na Kanale Sueskim. Wszystko przez pomyłkę i fake newsy, które były rozsiewane wśród obywateli Egiptu, chcących znaleźć osobę winną zablokowania tego szlaku.

Dobra wiadomość w sprawie zablokowanego Kanału Sueskiego

W czasie blokady Suezu, pani Elselehdar pracowała jako pierwszy oficer, dowodząc statkiem Aida IV. Problem w tym, że przebywała setki kilometrów dalej – w Aleksandrii. Kobieta pracuje na statku, który należy do egipskiego urzędu bezpieczeństwa morskiego i wykonuje misje zaopatrzeniowe do latarni morskich na Morzu Czerwonym. Okręt jest również wykorzystywany do szkolenia kadetów z Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego (AASTMT), regionalnej uczelni prowadzonej przez Ligę Arabską. Elselehda nie ma nic wspólnego z 400-metrowym kontenerowcem Ever Given, który spowodował kryzys.

Tymczasem plotki na temat roli Marwy Elselehdar na statku Ever Given zostały w dużej mierze wywołane przez zrzuty ekranu fałszywego nagłówka wiadomości – rzekomo opublikowanego przez Arab News. Według nich kobieta była zaangażowana w incydent na Suezie.

Spreparowana fotografia pochodziła z prawdziwego artykułu na portalu Arab News z 22 marca tego roku. W oryginalnym artykule opisywano historię Marwy, która jest pierwszą kobietą w roli kapitana statku w Egipcie. Niestety fake news szybko zdobył popularność w Internecie. Dodatkowo ktoś stworzył kilka profili w mediach społecznościowych, które miały na zadanie oczernienie kobiety.

Źródło: Marwa Elselehdar instagram, kanał Sueski

Elselehdar wyznała w rozmowie z BBC, że:

Czułam, że mogę być celem, może dlatego, że jestem kobietą, która odnosi sukcesy w tej dziedzinie. Być może dlatego, że jestem Egipcjanką, choć nie jestem tego akurat pewna.

Dodatkowym problemem był fakt, że spreparowany artykuł powstał w języku angielskim, przez co o wiele więcej osób o nim się dowiedziało. To dodatkowo zmotywowało Marwę, aby walczyła o swoje dobre imię. Jak stwierdziła w rozmowie z BBC:

Bardzo starałam się zaprzeczyć temu, co było w artykule, ponieważ miało to wpływ na moją reputację i wszystkie wysiłki, które włożyłam, aby być tu, gdzie jestem teraz.

Blokada Kanału Sueskiego to dziennie nawet 10 mld dolarów strat dla globalnego handlu

zablokowanie kanału sueskiego
Źródło: marwa elselehdar instagram

Marwa Elselehda atakowana nie tylko za “zablokowanie” Kanału Sueskiego

Niestety, to nie pierwszy raz, kiedy kobieta staje się celem ataku. Wszystko dlatego, że według Międzynarodowej Organizacji Morskiej kobiety stanowią obecnie jedynie 2% marynarzy na świecie. W Egipcie ze względu na kontekst kulturowy kobiety mają dodatkowo pod górkę ze względu na zjawisko mobbingu i nierówności płacowej. I mimo nienawiści i hejtu, jaki spotkał Marwę, to wciąż nie daje za wygraną:

Postanowiłem skupić się na całym wsparciu i miłości, którą otrzymuję, a mój gniew zamienił się we wdzięczność.

Marwa pragnie również, aby wszystkie kobiety, które pragną pracować w branży morskiej, nie poddawały się przeciwnościom. Według niej najważniejsza jest bowiem pasja, oraz to, w co oddaje się swoje serce.

Źródło: TVP, BBC, O2.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close