Rynek pracy

Nie uwierzysz, kto najbardziej zarabia na pandemii COVID-19

Międzynarodowa firma rekrutacyjna Antal opublikowała raport płacowy za rok 2021. W dokumencie przedstawiono różnice płacowe z zeszłorocznym raportem, dzięki czemu wiemy, która branża najwięcej zyskała na pandemii COVID-19. Jest to również ta sama grupa pracowników, która może zyskać jeszcze większy przyrost wynagrodzenia w tym roku.

Jak wynika z raportu grupą, która najbardziej zyskała na pandemii COVID-19, to prawnicy. Ich zarobki poszybowały w górę aż o 15%. Średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło aż 12 742 zł brutto. Jednocześnie, jak informuje Interna Biznes – jest to jedna z najbardziej opłacalnych branż w Polsce, tuż za IT i kadry zarządzającej. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia prawnicy otrzymują wiele benefitów, w tym dofinansowanie edukacji (32% w skali rynku).

Według tego samego raportu, średnia zarobków specjalistów i kadry zarządzająca, to 12 096 zł, co oznacza spadek o około 4% w skali roku.

Rynek pracy: miliony osób na bruku, liczne bankructwa. Jak radzi sobie Polska?

Jak komentuje Agnieszka Tymoszyk, Senior Client Manager, Antal HR & Legal w rozmowie z Interia Biznes:

Na bardzo dobry rok zarówno dla kancelarii, jak i prawników in-house wpłynęła m.in. sytuacja gospodarcza – zmiany w prawie podatkowym i prawie pracy. Aby spełnić oczekiwania klientów, firmy prawnicze przesuwały całe zespoły do obsługi zagadnień powstałych bezpośrednio lub pośrednio na skutek pandemii. Zyskało na znaczeniu doradztwo w zakresie zmian prawnych związanych z tarczą antykryzysową

Największy spadek zarobków dotyczy przedstawicieli finansów i księgowości (o 13%). Taki sam wynik otrzymała wysoko wykwalifikowana kadra zarządzająca, której średnie zarobki wynoszą 21 996 zł brutto miesięcznie.

Poranne Plotki Biznesowe: Co szósty absolwent nie ma pracy, sytuacji nie poprawia pandemia

W 2020 o 20% wzrosło zapotrzebowanie na pracę zdalną. O trzy procent zwiększyła się potrzeba wprowadzenia elastycznego czasu pracy, jak również dni dodatkowego płatnego urlopu. Wielu pracowników przez pandemię COVID-19 straciło dostęp do karty fitness (5%), samochodu służbowego oraz dodatków socjalnych i wakacyjnych (4%).

Źródło: Raport płacowy Antal, Interia Biznes

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close