MediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologieTelekomunikacja

TVN24 nadal nie dostało koncesji. “Duże problemy dla nadawcy”

TVN24 nadal bez koncesji

Aktualna koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września. Mimo że nadawca złożył dokumenty już blisko rok temu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal analizuje wniosek. Wojciech Szymczak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Media przypomina, że Ustawa o radiofonii i telewizji nie określa terminu rozpoznania wniosku o udzielenie koncesji. Jak dodaje, jeżeli nadawca nie dostanie koncesji do 26 września 2021 roku, może to oznaczać dla niego duże problemy.

Jakkolwiek koncesje uzyskane w innych państwach członkowskich UE są uznawane na terytorium całej UE, o tyle TVN S.A. raczej nie może starać się o taką zagraniczną koncesję. Zgodnie z dyrektywą audiowizualną, tylko jedno państwo członkowskie posiada jurysdykcję względem danego nadawcy. Skoro zatem obecnie jest to Polska, to bez zmiany przez nadawcę państwa siedziby oraz miejsca podejmowania decyzji redakcyjnych, najprawdopodobniej w grę będzie wchodzić wyłącznie polska koncesja. Oczywiście możliwy jest też taki scenariusz, że program TVN 24 zacznie być nadawany przez innego nadawcę – spółkę z siedzibą w innym państwie członkowskim, jednakże wówczas także za granicą musiałyby być podejmowane decyzje redakcyjne.

– tłumaczy Szymczak.

Ewentualnie nie byłaby konieczna zmiana państwa siedziby nadawcy, jeżeli w innym państwie członkowskim podejmowane byłyby decyzje redakcyjne oraz zatrudniona byłaby znaczna część pracowników. Już obecnie mamy do czynienia z polskojęzycznymi programami nadawanymi na zagranicznych koncesjach, jednakże wówczas nadawca – przynajmniej z formalnego punktu widzenia – jest także podmiotem zagranicznym, a nie polską spółką, której nie udało się uzyskać koncesji w naszym kraju – ocenia radca prawny. – Jeżeli KRRiT nie wyda do września żadnej decyzji lub odmowną, pomimo braku przesłanek do odmowy udzielenia koncesji na kolejny okres, nie można wykluczyć odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa względem TVN S.A.

– dodaje.

Czy i kiedy TVN24 dostanie koncesję? KRRiT przekonuje, że zajmie się tym “na jednym z kolejnych posiedzeń”, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie. Według Juliusza Brauna i Krzysztofa Lufta, byłych członków KRRiT, brak wydania decyzji w sprawie koncesji przez rok jest co najmniej dziwny. Jak dodają, wydanie takiej decyzji powinno być formalnością, ponieważ nie budzi ona wątpliwości i nie ma podstaw, by z nią zwlekać.

Facebook – wyciekły dane ponad pół miliarda użytkowników!

PiS chce zniszczyć prywatne media?

TVN24 jest największym kanałem informacyjnym w Polsce i jednym z największych w ogóle. Telewizja ta była jednym z prywatnych mediów, które zaprotestowały przeciwko tak zwanemu podatkowi medialnemu. W ramach wspólnej akcji “Media bez wyboru”, prywatne stacje telewizje zamiast programu nadawały specjalny komunikat, a portale internetowe wyłączyły dostęp do swoich artykułów.

Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, między innymi RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio, które zamiast audycji nadawały komunikat specjalny. W protest mediów zaangażowały się również niektóre dzienniki. Na łamach wielu z nich czytelnicy mogą przeczytać list otwarty mediów do rządu.

Przeciwko podatkowi opowiedzieli się również liderzy PO, PSL, Lewicy oraz Konfederacji. Protest wsparły również wolnościowe organizacje takie jak Partia Libertarianie czy Stowarzyszenie Niskie Składki. Jak przekonuje Stowarzyszenie Niskie Składki, PiS idzie ścieżką Orbana i przejmowania wolnych mediów.

Premier zakłada, że z podatku medialnego do budżetu państwa trafi 800 milionów złotych. Kwota ta jest ogromna, ale z perspektywy budżetu nieznaczna. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że rząd lekką ręką wydaje rocznie z naszych pieniędzy blisko 2 miliardy złotych na rządowe media. Władzy nie chodzi o solidarność i wsparcie NFZ, tylko o zniszczenie niezależnego dziennikarstwa.

– czytamy na profilu Stowarzyszenia.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close