GospodarkaPrawoRynek pracy

Zawieszasz działalność, bo dobija Cię lockdown? ZUS i tak zapłacisz. Rząd już o to zadba

Jeżeli nowe przepisy rządu wejdą w życie, przedsiębiorcy i tak będą musieli opłacać składki ZUS pomimo zawieszenia działalności gospodarczej.

Rozwiązanie przygotowywane przez rząd Zjednoczonej Prawicy uderzy w spółki z o.o, jawne, komandytowe oraz partnerskie. Przedsiębiorcy, którzy zawiesili swoją działalność ze względu na ciężką sytuację spowodowaną lockdownem i epidemią koronawirusa, w świetle nowego prawa będą musieli albo zamknąć biznesy, albo opłacić składki ZUS.

Jak wynika z danych, które zgromadziła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w 2020 r. swoją działalność zawiesiło ponad 280 tys. firm. O ile dotychczas były z tego tytułu zwolnione z obowiązku uiszczania składek na ZUS, tak teraz sytuacja może ulec zmianie.

Młodszy prawnik w HR Lex Karolina Kiecana w rozmowie z portalem money.pl wyjaśniła, jakie są główne założenia projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych:

Projekt nakłada obowiązek odprowadzania składek ZUS bez względu na to, czy działalność spółki będzie faktycznie prowadzona. Na fakt odprowadzania składek ZUS nie będzie miało również wpływu zawieszenie działalności spółki.

Jak podkreśla prawniczka, takie działania muszą pogrążyć przedsiębiorców, którzy i tak znajdują się już w bardzo trudnym położeniu:

Proponowane zmiany bardzo negatywnie odbiją się na kondycji firm, zważywszy na sytuację, z jaką mamy teraz w gospodarce do czynienia. Wiele branż zmaga się z kolejnym lockdownem i dla wielu spółek czasowe zawieszenie działalności to jedyny ratunek przed dalszym zadłużeniem.

Czy Waszym zdaniem rząd świadomie niszczy polską klasę średnią?

Źródło: bankier.pl, money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close