NaukaPaństwoPolitykaPolska

Czarnek chce likwidacji PAN i zastąpienia ją tworem zależnym od rządu!

Jak podaje OKO.press, minister edukacji Przemysław Czarnek chce rozwiązań Polską Akademię Nauk. Polityk pragnie stworzyć nową jednostkę “naukową”, która w pełni będzie zależna od poczynań rządu. 

Według założeń projektu PAN zostanie zastąpiona Narodowym Programem Kopernikańskim, który będzie propagował idee “konserwatyzmu i tradycjonalizmu”. Instytucja będzie całkowicie zależna od Prawa i Sprawiedliwości i będzie propagowała jedynie idee zgodne z linią partii. Według informatorów ma być to element “Nowego Ładu”, który propagowany jest ostatnio przez Mateusza Morawieckiego.

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński wysłał w tej sprawie list do swoich pracowników. Naukowiec pisze w nim “o groźbie, która, w jego opinii, zawisła nad ich środowiskiem“.

Czarnek pomimo zakazu odwiedził babcię w szpitalu. 90% pacjentów ma teraz koronawirusa

Fragmenty listu, opublikowane na stronie OKO.press wskazują na szantaż:

Na początku marca zostałem poproszony wraz z wiceprezesem PAN […] przez prof. Waldemara Parucha i skupionego wokół niego zespołu doradców MEiN o spotkanie. Celem spotkania miało być wysłuchanie tego, co sądzimy o sytuacji w PAN i potrzebie zmian w zapisach prawnych regulujących jej funkcjonowanie. […] Ton dyskusji, próby dyskredytacji Akademii ze strony doradców Ministra Edukacji i Nauki, bardzo nas zaniepokoiły.

Prof. Duszyński wyznał również, że sam projekt rozwiązania PAN trafił do niego przez przypadek. Jednocześnie poczuł się zobowiązany do przekazania tej informacji, która w jego opinii może zniszczyć podwaliny polskiej nauki.

PiS rozwiąże Polską Akademię Nauk? Oko.press przedstawia założenia ustawy

Jak podają dziennikarze, w projekcie sygnowanym przez Prawo i Sprawiedliwość są zawarte propozycje stworzenia “nowych instytucji naukowych”, które zastąpią obecnie panujące w kraju. Akademia ma mieć za zadanie m.in. przekazywać nagrody finansowe naukowcom, którzy pracują zgodnie z linią partii, bądź “wspierać wymianę naukową przez Program Ambasadorów Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej”.

Niestety nowy instytut nie będzie miał żadnej autonomii. Przemysław Czarnek jako minister edukacji będzie mógł nadawać jej status, a premier będzie miał pełną kontrolę, nawet w kwestii powołania “pierwszego Sekretarza Generalnego Akademii“. Z kolei prezydent będzie mógł powoływać i odwoływać członków gremium zgodnie ze swoim “widzimisię”. Jak podaje Oko.Press:

Instytucję więc obsadzi w całości PiS – a potem będzie trudno ją oczyścić z jego politycznych nominatów. Członkowie Akademii będą nieodwoływalni, o ile nie popełnią przestępstwa albo rażąco nie naruszą „zasad etyki w nauce”.

Poranne Plotki Biznesowe: Czarnek deklaruje, że zrzuci z 5 kg, premier zapowiada Nowy Polski Ład

Według informatorów projekt zakłada stworzenie izb edukacyjnych, które będą mogły przyznawać nagrody i granty finansowe. Jednakże, jak wskazują autorzy materiału, Przemysław Czarnek i jego świta zupełnie “zapomnieli” o humanistyce, ale pamiętali o teologii:

  1. Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, 
  2. Nauk Medycznych,
  3. Nauk Ekonomicznych i Zarządzania,
  4. Filozofii i Teologii,
  5. Nauk Prawnych,
  6. Laureatów Nagród Kopernikańskich. 

Z kolei jak wskazuję prof. Duszyński:

Jest to projekt powstający bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce. Tworzy go tajemnicze grono zaufanych współpracowników Ministra Przemysława Czarnka.

Zasadniczą różnicą jest całkowite podporządkowanie się woli ministra edukacji i najważniejszych ludzi w państwie. Pod przykrywką “reformy” PiS zamierza wprowadzać swoich ludzi oraz usuwać niewygodne osoby. Natomiast wszelkie granty naukowe będą przyznawane jedynie tym osobom, które będą miały “przychylną opinię rządu”. To znacznie ograniczy wolność słowa oraz możliwości naukowe polskich specjalistów.

Więcej przeczytasz w artykule OKO.press.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close