PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: 800+ „realne”; Ewa Krawczyk żegna swojego męża

Co byście powiedzieli na wyższe 500+?

800 plus byłoby realne – przekonuje były minister finansów – czytamy w nagłówku Business Insider. Paweł Wojciechowski w rozmowie z BI Polska, że dyskusji wokół 500 plus – programie o wielkiej skali i bardzo dużych kosztach – praktycznie nie ma. “Szkoda, że rząd (raportu o 500 plus) ani nie przygotował, ani nie zamierza przygotowywać a każdy raport niezależnych ekonomistów traktuje jako atak na 500 plus” – wskazuje ekonomista.
https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/500-plus-czy-800-zl-byly-minister-finansow-o-programie-rodzina-500-plus/tcebs09
PRZYPOMNIJMY, 500+ TO 40 MLD ZŁ ROCZNIE

Zaszczepią masowo, ale w maju – pacjenci 40+ i 50+ przesunięci o miesiąc, pisze Rzeczpospolita. Nowe punkty i formuły szczepień oraz zwiększenie ich tempa do miliona tygodniowo zapowiedział koordynator Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk, szef KPRM. Jednocześnie zapowiedział przesunięcie kwietniowego terminu szczepienia, na który w środę i czwartek udało się zarejestrować 680 tys. osób 40+ i 50+, na maj. – Błąd systemu polegał na tym, że osoby 40+, które w styczniu, lutym i marcu zarejestrowały się jako chętne do szczepienia, zamiast na maj system zapisywał na kwiecień, przed osobami 60+. Było to spowodowane z jednej strony przyspieszeniem szczepień – pojawieniem się w systemie dziesiątek tysięcy terminów w systemie, co nastąpiło dzięki zwiększonym dostawom szczepionek, a z drugiej spowolnieniem w rejestrowaniu się osób po 60. roku życia – tłumaczył.
https://www.rp.pl/Zdrowie/304059985-Zaszczepia-masowo-ale-w-maju—-pacjenci-40-i-50-przesunieci-o-miesiac.html
BŁĘDY RZECZ LUDZKA

Nie uwierzysz, kto najbardziej zarabia na pandemii COVID-19. Międzynarodowa firma rekrutacyjna Antal opublikowała raport płacowy za rok 2021. W dokumencie przedstawiono różnice płacowe z zeszłorocznym raportem, dzięki czemu wiemy, która branża najwięcej zyskała na pandemii COVID-19. Jest to również ta sama grupa pracowników, która może zyskać jeszcze większy przyrost wynagrodzenia w tym roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/05/nie-uwierzysz-kto-najbardziej-zarabia-na-pandemii-covid-19/

NIESTETY, WCZORAJ DOSZŁO DO TRAGEDII

Żona Krawczyka o przyczynach śmierci artysty. „To nie przez koronawirusa” – cytuje Wprost. Legenda polskiej muzyki – Krzysztof Krawczyk – nie żyje. W rozmowie z Onetem żona muzyka Ewa Krawczyk przekazała informację o przyczynach śmierci artysty. Zaledwie w sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk poinformował, że wrócił do domu po kilku dniach walki z koronawirusem w szpitalu. – Jestem bardzo szczęśliwa, że Krzysztof wraca do domu w dobrej formie. Nie mogłam dłużej znieść tej samotności, zawsze byliśmy razem. To pierwszy raz, kiedy nie widziałam męża tak długo. Za każdym razem, kiedy bywał w szpitalu, dzięki uprzejmości personelu medycznego przysypiałam przy nim na kozetce – mówiła w „Super Expressie” Ewa Krawczyk.
https://www.wprost.pl/kultura/10436067/krzysztof-krawczyk-nie-zyje-ewa-krawczyk-o-przyczynach-smierci.html
PEWNA EPOKA DOBIEGŁA KOŃCA

Menadżer Krawczyka o ostatnich chwilach jego życia. „Był z bliskimi, miał w sobie wiele optymizmu”, podaje Wprost. – Dla mnie to ogromny szok. Dostałem telefon od zapłakanej Ewy tuż przed 17.00. Wiem, że zdążył się z nią pożegnać – przekazał Andrzej Kosmala, menadżer Krzysztofa Krawczyka w rozmowie z „Faktem”. Menedżer Krzysztofa Krawczyka przyznał, że jest to dla niego ogromny szok, ponieważ ostatnio muzyk twierdził, że czuje się znacznie lepiej. – Myślałem, że będzie dobrze. Był z bliskimi, miał w sobie wiele optymizmu. W święta znów pokazano film o jego twórczości, zapewniał, że czuje się lepiej. To szok. Nie było mnie obok, Krzyś był w Łodzi, ja w Poznaniu – dodał.
https://www.wprost.pl/kultura/10436069/krzysztof-krawczyk-nie-zyje-andrzej-kosmala-o-jego-ostatnich-chwilach.html

Przez pandemię najbardziej cierpią firmy jednoosobowe – wynika z badania – donosi 300Gospodarka. Pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w dużym stopniu wpłynęły na wszystkie przedsiębiorstwa, ale, jak wynika z badań publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny prowadzonych w latach 2020 i 2021, najgorzej radzą sobie mikroprzedsiębiorstwa. W Polsce działa 1,6 mln jednoosobowych przedsiębiorstw, które stanowią aż 72,2 proc. wszystkich firm zatrudniających poniżej 9 osób.
https://300gospodarka.pl/analizy/pie-jdg-pandemia
JAK ZWYKLE CI NAJMNIEJSI

Jednolity VAT dla gastronomii? Ministerstwo finansów rozwiewa nadzieje, pisze Business Insider. Rząd nie pracuje nad obniżeniem podatku VAT do 5 proc. w gastronomii, ma jednak pewne poglądy na niektóre rozwiązania – napisał wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację poselską. Obecnie w gastronomii obowiązują trzy stawki podatku VAT – 5, 8 i 23-proc. Wiceminister finansów uważa, że wprowadzenie jednolitej, 5 proc. stawki podatku VAT dla gastronomii uderzyłoby w handel.
https://businessinsider.com.pl/biznesvscovid/obnizenie-vat-dla-gastronomii-ministerstwo-finansow-rozwiewa-nadzieje/04t3tgb

Masowo pączkują droższe abonamenty z 5G, twierdzi Rzeczpospolita. Wiosna to jeden z dwóch najgorętszych sezonów handlowych operatorów telekomunikacyjnych w roku. Co robią operatorzy w drugim roku pandemii Covid-19, by z jednej strony zdobyć uwagę użytkowników, z drugiej – wykorzystywać duży popyt na ich usługi? Orange Polska uznał, że polski konsument częściej spędzać może wiosenne wieczory w domu, i postawił na promocję smartfonów i telewizorów na raty. W wiosennym otwarciu podwyżki cen abonamentów komórkowych raczej nie widać. Telekom ten był jednak pierwszym, który wykorzystał pojawienie się technologii 5G i za abonament oznaczony w ten sposób podyktował 75 zł (po rabatach).
https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/304059972-Masowo-paczkuja-drozsze-abonamenty-z-5G.html

TVN może mieć problemy

TVN24 nadal nie dostało koncesji. “Duże problemy dla nadawcy”. Aktualna koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września. Mimo że nadawca złożył dokumenty już blisko rok temu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal analizuje wniosek. Wojciech Szymczak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Media przypomina, że Ustawa o radiofonii i telewizji nie określa terminu rozpoznania wniosku o udzielenie koncesji. Jak dodaje, jeżeli nadawca nie dostanie koncesji do 26 września 2021 roku, może to oznaczać dla niego duże problemy.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/05/tvn24-nadal-nie-dostalo-koncesji-duze-problemy-dla-nadawcy/
PEWNIE PUSZCZAJĄ ZA MAŁO ZENKA

Polska trzecim krajem w Europie z największą liczbą zatrudnionych w motoryzacji. Wyprzedzamy Wielką Brytanię i Włochy, informuje 300Gospodarka. W polskim przemyśle motoryzacyjnym zatrudnionych jest w sumie 213 708 osób. To daje nam pod tym względem trzecie miejsce w Europie, wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów. Polska w zestawieniu znalazła się jedynie za największymi potęgami motoryzacyjnymi – Niemcami i Francją – a przed Wielką Brytanią, Włochami i Hiszpanią.
https://300gospodarka.pl/news/polska-motoryzacja-przemysl-zatrudnienie

W Polsce powstanie jedna z najdłuższych cyklostrad w Europie, donosi Obserwator Gospodarczy. W województwie dolnośląskim ma powstać jedna z najdłuższych autostrad rowerowych w Europie. Cyklostrada Dolnośląska, bo tak ma nazywać się projekt, będzie liczyć ponad 1800 km długości. Rosnące znaczenie rowerów skłania do inwestowania w infrastrukturę. Choć Polska w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej jest daleko w tyle, to stara się odrabiać straty. Cyklostrada Dolnośląska ma liczyć ponad 1800 km. Inwestycja ma pozwolić na bezpieczne przejechanie Dolnego Śląska z zachodu na wschód i z północy na południe. Cyklostrada ma zostać pobudowana do końca obecnej dekady, a koszt realizacji ma wynieść 850 mln złotych.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/2008-w-polsce-powstanie-jedna-z-najdluzszych-autostrad-rowerowych-w-europie
BARDZO FAJNIE

USA zaniepokojone rosyjskim uzbrojeniem gromadzonym w Arktyce, piszą Filary Biznesu. Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce – stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam “bezprecedensową” siłę militarną. Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce, co postawiło administrację prezydenta USA Joe Bidena w stan pogotowia – stwierdził w niedzielę The Hill. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Moskwa testowała Waszyngton i jego sojuszników na lądzie, w powietrzu i na morzu, poprzez gromadzenie sprzętu wojskowego na wschodzie Ukrainy, przeprowadzanie lotów wojskowych w pobliżu przestrzeni powietrznej Alaski i działalność okrętów podwodnych w Arktyce.
https://filarybiznesu.pl/usa-zaniepokojone-rosyjskim-uzbrojeniem-gromadzonym-w-arktyce/a9486

I na koniec znów oddajmy głos Krzysztofowi:

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close