Ochrona środowiska

Coca-Cola i Carlsberg wprowadzają butelki na bazie roślin. Nadzieja w konopiach?

Jak informuje agencja National Oceanic and Atmospheric Administration, każdego roku wpada do oceanów około ośmiu milionów ton metrycznych plastiku. W przybliżeniu jest to tyle, ile waży 90 lotniskowców. Z tego powodu firma The Paper Bottle Company (Paboco) chce pomóc producentom w pozbyciu się plastiku, wprowadzając zamienniki na bazie roślin. Do akcji dołączyła m.in. Coca Cola, Loreal, Absolut i Carlsberg. Czy czeka nas rewolucja? 

Zastąpienie butelek plastikowych jednorazowego użytku poprzez tworzenie butelek z biodegradowalnych cukrów roślinnych, a nie z paliw kopalnych, jest jednym z najważniejszych zadań dystrybutorów. Największym problemem było jednak utworzenie takiego materiału, który będzie wodoodporny, dlatego do tej pory pierwsze próby niestety kończyły się marnie.

Rozwiązanie przyszło wraz z rozwojem technologii. Produkty zostały pokryte cienką warstwą tworzywa PET lub nowym tworzywem roślinnym PEF, stworzonym przez Avantium. Największym sukcesem produktu, jest fakt, że w stu procentach nadaje się w pełni do recyklingu. PEF, czyli furanian polietylenu, to roślinna alternatywa dla plastiku opartego na paliwach kopalnych. I jak wskazują producenci – rozkłada się on już po roku, dzięki czemu w realny sposób może przyczynić się do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska.

Źródło: Paboco, Papierowe Butelki

Legalizacja marihuany w Polsce? Ten projekt może zmienić wszystko

Coraz więcej firm inwestuje w papierowe butelki na bazie roślin

Dyrektor generalny firmy Christina Carlsen, powiedziała w jednym z wywiadów:

Uczestnicząc w tej podróży od samego początku, wymyślając technologię i budując pierwszą maszynę do produkcji papierowych butelek gołymi rękami, mam szansę coś zmienić. Zmianę w kierunku zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń. To, co robimy, to nie tylko nowa butelka, my robimy różnicę.

Pomysł na wprowadzenie produktu wyszedł w 2013 roku, kiedy do realizacji przystąpiły Avantium i ALPLA. W październiku 2019 r. projekt z dumą ogłosił, że Coca-Cola, L’Oreal i Absolut dołączyły do grona inwestorów.

W komunikacie prasowym Carlsberg potwierdził, że trwają pracę nad ujednoliceniem sprzedaży napojów alkoholowych w butelkach na bazie PEF. Firma planuje wprowadzić je na rynek światowy już w 2023 roku:

Pracujemy nad stworzeniem pierwszej na świecie “papierowej” butelki na piwo, wykonanej z włókien drzewnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony, która jest w 100% bio i w pełni nadaje się do recyklingu.

Źródło: Paboco, Papierowe Butelki
Źródło: Paboco, Papierowe Butelki

Papierowe butelki na bazie konopi indyjskich?

Tymczasem, jak podaje portal MJbizdaily do konkurentów The Paper Bottle Company, dołączyli inni producenci. Główną różnicą jest fakt, że ich butelki są produkowane na bazie konopi indyjskich.

Erica Halverson, założycielka i dyrektor generalny Tiny ePaper, firmy z Long Beach potwierdziła te założenia. Według niej obecnie zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu produkty na całym świecie.

Holenderscy politycy nie zakazują sprzedaży trawki w obawie przed chaosem i dilerami

Branża konopi indyjskich doszła więc do punktu, w którym aż prosi się o zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań. Dodatkowo pandemia COVID-19 ukróciła łańcuchy dostaw, przez co wymaga się, aby ujednolicić proces recyklingu. Kolejnym ważnym aspektem, jak twierdzi Halverson, jest zminimalizowanie zanieczyszczania środowiska, który powoduje zmianę klimatu.

Źródło: Hemp, Papierowe Butelki

Podobnego zdania jest Tark Moharram, założyciel m.in. Moharram Ventures z siedzibą w Londynie, zajmującej się produkcją bioplastiku. Przedsiębiorca twierdzi bowiem, że produkcja opakowań z konopii, to czysty zysk:

W przemyśle konopnym biomasa stanowi 80% tego, co pochodzi z ziemi, a nie jest ona wykorzystywana […] Tymczasem liderzy notowanych na giełdzie firm z branży konopi mają obowiązek powierniczy wobec swoich akcjonariuszy. Niestety prawie 90% tego, co jest uprawiane, nie ma żadnej wartości.

Producenci wskazują jednocześnie, że ich produkt jest lepszy, niż syntetyczny PEF, ponieważ rozkłada się już po 80 dniach.

Źródło: MyModernMetMJBizDaily, EcoReactor, BioPlasticNews

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close