PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Zuckerberg używa Signala; Rząd myśli nad obostrzeniami

Co z obostrzeniami? Niebawem się dowiemy

Rząd przedłuży obostrzenia? Dziś może zapaść decyzja, twierdzi Business Insider. Dzisiaj lub jutro dowiemy się, co dalej z obowiązującymi obecnie w Polsce obostrzeniami. Zdaniem ministra zdrowia, najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie restrykcji. Piotr Müller przekazał, że informacje dotyczące ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń i ich zakresu zostaną przekazane w środę, najpóźniej w czwartek.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-decyzja-ws-obostrzen-w-polsce/0b3zl8p
JESTEŚMY GOTOWI NA WSZYSTKO

Biznesmen działający zdalnie zapłaci niższy PIT, informuje Rzeczpospolita. Przedsiębiorca, który w czasie pandemii prowadzi firmę w mieszkaniu, może rozliczyć w kosztach PIT wydatki na czynsz, media oraz sprzęt. I to więcej niż przed koronawirusem. Fiskus się zgadza. Covid-19 i obostrzenia spowodowały, że wielu przedsiębiorców przeniosło pracę z biura na mieście lub siedziby kontrahenta do własnego domu. Jest dla nich dobra wiadomość: wydatki na mieszkanie mogą wrzucić w koszty, dzięki czemu wyjdzie im mniejszy podatek.
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/304069907-Biznesmen-dzialajacy-zdalnie-zaplaci-nizszy-PIT.html
TYLE DOBREGO

Nieruchomości dobre na kryzys?  – zastanawiają się Filary Biznesu. Ceny nieruchomości nie spadają pomimo kryzysu związanego z pandemią. Coraz chętniej też pożyczamy, by w nie inwestować.                                                  Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, po raz trzeci w tym roku wzrosła i wyniosła w marcu  plus 36,8 proc. A to oznacza, że w marcu br., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 36,8 proc. w porównaniu z marcem 2020 r.
https://filarybiznesu.pl/nieruchomosci-dobre-na-kryzys/a9507

Czarnek chce likwidacji PAN i zastąpienia ją tworem zależnym od rządu! Jak podaje OKO.press, minister edukacji Przemysław Czarnek chce rozwiązań Polską Akademię Nauk. Polityk pragnie stworzyć nową jednostkę “naukową”, która w pełni będzie zależna od poczynań rządu. Według założeń projektu PAN zostanie zastąpiona Narodowym Programem Kopernikańskim, który będzie propagował idee “konserwatyzmu i tradycjonalizmu”. Instytucja będzie całkowicie zależna od Prawa i Sprawiedliwości i będzie propagowała jedynie idee zgodne z linią partii. Według informatorów ma być to element “Nowego Ładu”, który propagowany jest ostatnio przez Mateusza Morawieckiego.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/06/czarnek-chce-likwidacji-pan-i-zastapienia-ja-tworem-zaleznym-od-rzadu/
NOWY ŁAD ZAPOWIADA SIĘ CORAZ FAJNIEJ

A jak tam spis powszechny?

Ktoś tu nie ufa własnej apce?

Przy okazji wycieku danych wyszło na jaw, że Mark Zuckerberg używa Signala. Okazuje się, że z pliku z danami wykradzionymi przez hakerów można znaleźć także dane a temat założycieli serwisu, w tym samego Marka Zuckerberga. Do sieci trafił jego numer telefonu, lokalizacja, status związku, data urodzin i numer identyfikacji użytkownika w serwisie. Co ciekawe, specjalista od cyberbezpieczeństwa Dave Walker zauważył, że numer Marka Zuckerberga znajduje się w bazie aplikacji Signal, co oznacza, że nie korzysta on z własnych rozwiązań.
https://www.indiatoday.in/technology/news/story/signal-says-mark-zuckerberg-leads-by-example-after-facebook-ceo-was-found-using-signal-app-1787683-2021-04-06
NO MY TEŻ POLECAMY SIGNALA

Duży inwestuje więcej, mały praktycznie w ogóle. Czy w tym roku inwestycje polskich firm wreszcie przyspieszą? – czytamy w nagłówku 300Gospodarki. Ekonomiści banku Credit Agricole przyjrzeli się potencjałowi inwestycyjnemu średnich i dużych polskich firm. Jednym z wniosków jest to, że poziom inwestycji jest mocno zależny od rozmiaru przedsiębiorstwa, co istotnie rzutuje na ogólny klimat inwestycyjny. Z danych GUS wynika, że dynamika inwestycji przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób zwiększyła się w ostatnim kwartale 2020 roku do -5,6 proc. w ujęciu rocznym z -8 proc. w trzecim kwartale. Widać więc, że mimo kwartalnej poprawy, w ujęciu rocznym wciąż pozostaje ona ujemna.
https://300gospodarka.pl/analizy/duzy-inwestuje-wiecej-maly-praktycznie-w-ogole-czy-w-tym-roku-inwestycje-polskich-firm-wreszcie-przyspiesza

Co z dopłacaniem przez klientów do lokat? Banki wyjaśniają, że takie rozwiązanie jest realne, podaje Business Insider. Banki nie wykluczają ujemnego oprocentowania depozytów – to stanowisko Związku Banków Polskich przekazane Business Insiderowi. Zresztą lokaty już od sześciu lat są bardzo mało opłacalne za sprawą inflacji. Sytuacji nie pomagają także pandemiczne obniżki stóp procentowych. Prezes UOKiK zapowiada jednak, że dopóki stopa NBP jest powyżej zera, dopóty nie zezwoli na wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów.
https://businessinsider.com.pl/finanse/ujemne-oprocentowanie-depozytow-mozliwe-banki-zabraly-glos/lp6gs8c
SŁABA INFORMACJA

W święta nałożono 12,5 tys. mandatów za brak maseczek! Jak podaje PAP, jedynie w ciągu świąt policjanci nałożyli prawie 12,5 tys. mandatów karnych za brak maseczki i zastosowali niemal 7,9 tys. pouczeń, a w 1,6 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu. O karach poinformował rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/06/w-swieta-nalozono-125-tys-mandatow-za-brak-maseczek/

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. – poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).
https://filarybiznesu.pl/spada-stopa-bezrobocia-rejestrowanego/a9508

Mamy powód do zadowolenia

Polska stopa bezrobocia drugi miesiąc z rzędu najniższa w całej UE, podaje Obserwator Gospodarczy. Z perspektywy Polski, najważniejszą informacją jest, że utrzymaliśmy się na pozycji unijnego lidera pod względem najmniejszego bezrobocia. W styczniu nasz kraj wyprzedził pod tym względem Czechy, stając się pierwszy raz w historii liderem pod tym względem. Jeszcze 16 lat temu byliśmy na ostatniej pozycji w całej Unii. Nasza stopa wyniosła 3,1%. To o 0,1 p.p. mniej niż w Czechach i 0,5 p.p. mniej niż w trzeciej pod tym względem Holandii. Dane te są wstępne, więc istnieje jeszcze ryzyko spadku w tej klasyfikacji. Po drugiej stronie zestawienia mamy Hiszpanię (16,1% bezrobocia), Włochy (10,2%) i Litwę (9,6%). Warto dodać, że w tym gronie znajduje się także Grecja, ale z uwagi na późne raportowanie, najnowsze dane nt. tego kraju posiadamy z grudnia, kiedy stopa bezrobocia wyniosła tam 15,8%.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/2012-polska-stopa-bezrobocia-drugi-miesiac-z-rzedu-najnizsza-w-calej-ue
DOBRZE, ŻE NA TYM POLU DAJEMY RADĘ

Kaczyński: Totalna opozycja to rak polskiej polityki – czytamy w Rzeczpospolitej. – Oni naprawdę chcą, żeby było źle, bo tylko w tym widzą szansę na utrzymanie swojej pozycji na scenie politycznej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się w rozmowie z “Gazetą Polską” do polityków, których określił mianem “totalnej opozycji”.
https://www.rp.pl/Polityka/210409662-Kaczynski-Totalna-opozycja-to-rak-polskiej-polityki.html
PRAGNIEMY PODSUMOWAĆ TĘ WYPOWIEDŹ PIOSENKĄ

Budowa elektrowni atomowej w Polsce: USA najbliżej kontraktu – twierdzi 300Gospodarka. Spośród Francji, Korei i USA, to Amerykanie są najbliżej wybudowania elektrowni atomowej w Polsce. Będzie to możliwe już za dwa lata – pisze Dziennik Gazeta Prawna. “Polski rząd przyciśnięty do muru unijnym Zielonym Ładem i koniecznością odejścia od węgla jest coraz bardziej zdeterminowany w sprawie budowy elektrowni jądrowych” – pisze DGP. Przed wyborami w Stanach Polska i USA podpisały umowę o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
https://300gospodarka.pl/news/budowa-elektrowni-atomowej-w-polsce-usa-najblizej-kontraktu

Orlen rejestruje logo Orlen Paczka, chce uruchomić usługę we wrześniu, podają Wirtualne Media. Pod koniec trzeciego kwartału Orlen we współpracy z Ruchem wprowadzi na rynek usługę Orlen Paczka. Kilka tygodni temu koncern wniosek do Urzędu Patentowego o zastrzeżenie tej marki. PKN Orlen w ostatnich miesiącach zwrócił się do Urzędu Patentowego z dwoma wnioskami o zarejestrowanie znaków towarowych. W grudniu ub. roku zawnioskował o rejestrację znaku Orlen w Ruchu, zaś 22 marca o rejestrację nazwy Orlen Paczka.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/orlen-paczka-jak-dziala-opinie-lista-punktow

NOWY RYWAL INPOSTU?

Dariusz Blocher po blisko 20 latach odchodzi z Budimeksu, pisze PulsHR. 6 kwietnia wpłynęło oświadczenie Dariusza Blochera o podjęciu przez niego decyzji o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Budimeksu z dniem poprzedzającym odbycie zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki za 2020 rok. Blocher jest związany z grupą od niemal 20 lat, a od 12 jest jej prezesem.
https://www.wnp.pl/budownictwo/dariusz-blocher-po-blisko-20-latach-odchodzi-z-budimeksu,460772.html

I co z tymi obostrzeniami? Jeszcze nie wiemy. Natomiast ten śnieg za oknem jest już nieco depresyjny. Niech ktoś powie pogodzie, że wiosna zaczęła się już dawno!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close