GastronomiaGospodarkaPolskaRynek pracy

Właściciele hoteli na skraju bankructwa. Wg GUS tak źle jeszcze nigdy nie było

Pandemia COVID-19 dała się we znaki wszystkim przedsiębiorcom. Niestety najbardziej ucierpieli właściciele hoteli, gastronomii i bankom, ponieważ przez kolejne obostrzenia ich zyski zaczęły diametralnie topnieć. Teraz GUS udowodnił, jak w wielkich są tarapatach.

Według informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny branża hotelarska utraciła niemal 50% swoich dochodów w porównaniu do roku 2019. W przekazanych materiałach eksperci wskazują, że:

W 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 17,9 mln turystów, którym udzielono 51,4 mln noclegów. Jest to olbrzymia różnica. Wszystko dlatego, że w porównaniu do 2019 r. było to mniej odpowiednio o 49,9 proc. i 45,0 proc mniej osób. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych w 2020 r. wyniósł 26,8 proc. i w porównaniu z rokiem poprzednim był niższy o 13,8 p. proc.

GUS: Czy należysz do 10% najbogatszych Polaków? Nie musisz mieć wiele

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dane dotyczą jedynie tych miejsc hotelowych, w których jest 10 miejsc lub więcej. Oznacza, to że duża część wynajmujących np poprzez platformę AirBnb nie została ujęta w zestawieniu. Co więcej, jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, odsetek zagranicznych turystów spadł o 9 procent w porównaniu do 2019 roku i wynosił około 13 proc. Główną grupą turystów, były grupy z Niemiec (797 tys.), Ukrainy (206 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (186 tys.). Niestety największy spadek zaliczyło województwo małopolskie. Tam turystów było aż o 78 proc. mniej w porównaniu z 2019.

Dodatkowo ucierpiał sektor bankowy, zarówno przez niższe stopy kredytowe, jak i mniejszą ilość udzielanych kredytów hipotecznych:

Niestety wszystko również wskazuje na to, że rok 2021 również będzie stratny dla dużej części przedsiębiorców w Polsce. Rząd przedłużył obecne obostrzenia do 18 kwietnia, choć nie ma pewności, że nie zostaną ponownie przedłużone. Już teraz dochodzi do sytuacji, kiedy to przedsiębiorcy muszą zamykać swoje działalności, ponieważ ich biznesy nie są opłacalne.

Źródło: SuperBiz

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close