PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Kto straci najwięcej na Nowym Ładzie? Czy paszporty szczepionkowe mają sens?

Nowy Ład coraz bliżej

Najwięcej stracą lepiej zarabiający i samozatrudnieni, Rzeczpospolita analizuje planowaną przez rząd rewolucję. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł rocznie, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł, ale także likwidacja lub znaczne ograniczenie odliczeń od podatku składki zdrowotnej – to podstawowe ramy planu zmian w podatkach, który ma się znaleźć w Nowym Polskim Ładzie. Choć wciąż brak wielu szczegółów, by kompleksowo oszacować skutki i koszty tej propozycji, można na tej podstawie z grubsza określić, kto może być stratny, a kto może na tym skorzystać. – Likwidacja odliczeń składki zdrowotnej to de facto podniesienie podatków bez zmian w samej stawce – analizuje Aleksander Łaszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/304079904-Najwiecej-straca-lepiej-zarabiajacy-i-samozatrudnieni.html
CORAZ BARDZIEJ NIEPOKOI TEN NOWY ŁAD

Paszporty szczepionkowe. WHO: Nie popieramy ich jako warunku podróży – czytamy w nagłówku Pulsu Medycyny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania – poinformowała rzeczniczka WHO Margaret Harris. Uzasadniła, że nie jest jasne, czy szczepienia przeciw COVID-19 zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące. “Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji [koronawirusa SARS-CoV-2]” – powiedziała Harris na konferencji prasowej.
https://pulsmedycyny.pl/paszporty-szczepionkowe-who-nie-popieramy-ich-jako-warunku-podrozy-1113107
BRZMI ROZSĄDNIE

Obostrzenia pozostaną z nami w wakacje. Nie zaszczepimy połowy populacji do lipca, stwierdza 300Gospodarka. Wydaje się mało prawdopodobnym, aby do wakacji zaszczepić przeciw Covid-19 połowę populacji dwiema dawkami – stwierdził w środę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. W Programie 1 Polskiego Radia Dworczyka zapytano, czy jeśli do lata uda się zaszczepić ponad połowę populacji, to czy w wakacje znikną obostrzenia i zostaną otwarte np. hotele i restauracje.
https://300gospodarka.pl/live/obostrzenia-wakacje-2021-szczepionki-dla-ozdrowiencow

Świetne dane o bezrobociu w Polsce skrywają niepokojące tendencje, informuje Bussines Insider. Z zewnątrz wszystko wygląda świetnie. Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, a pomoc rządu i Polskiego Funduszu Rozwoju zakonserwowały na czas pandemii liczbę osób bez pracy. Pod tą fasadą sytuacja na rodzimym rynku pracy jednak nie jest aż tak różowa. Szczególnie źle wygląda zatrudnienie wśród młodych osób, ucieczka w nieaktywność zawodową oraz samozatrudnienie w rolnictwie, co ekonomiści Santander Bank Polska nazywają “ukrytym bezrobociem”.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/bezrobocie-w-polsce-a-samozatrudnieni-zatrudnienie-mlodych-wobec-pandemii-covid-19/2m62e7p

Ludzie coraz rzadziej oglądają programy informacyjne:

Co sądzicie o e-wizytach?

E-wizyty sposobem na pandemię, twierdzą Filary Biznesu. Wzrost liczby zakażeń sprawił, że mogą się pojawić kłopoty w korzystaniu z usług urzędów skarbowych, ZUS czy innych instytucji. Dlatego warto skorzystać z e-wizyt – zwłaszcza że zbliża się finał rozliczeń PIT za 2020 r. Wideorozmowa z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwala załatwić wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Zakład wprowadził takie rozwiązanie w październiku 2020 roku. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących. Codziennie e-wizytę rezerwuje kilkaset osób w całym kraju. System e-wizyt oferuje możliwość umówienia się na spotkanie w kilku obszarach tematycznych. Można porozmawiać z ekspertami o sprawach związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków, a także uzyskać informacje o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej.

https://filarybiznesu.pl/e-wizyty-sposobem-na-pandemie/a9527

TRZEBA IŚĆ W CYFRYZACJĘ, FAKT

E-commerce na czele z Amazonem przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy, przekonuje Obserwator Gospodarczy. Amazon regularnie podpada opinii publicznej ze względu na stosunek firmy do pracowników. Teraz badacze postanowili się przyjrzeć, jak gigant e-commerce wpływa na rynek pracy. Amazon od dawna jest na cenzurowanym. Regularnie pojawiają się informacje o fatalnych warunkach pracy w centrach dystrybucyjnych oraz niedopuszczalnym traktowaniu pracowników, którzy na dodatek są słabo opłacani. Amazon w odpowiedzi na zarzuty podaje, że tworzy tysiące nowych miejsc pracy.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/2016-e-commerce-na-czele-z-amazonem-przyczyniaja-sie-do-zmniejszania-liczby-miejsc-pracy

Rada Polityki Pieniężnej już nie sugeruje, że złoty powinien się dalej osłabiać, donosi Business Insider. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nieco sposób, w jakim wyraża się o polskim złotym. Dzięki temu na rynku zniknęło przekonanie o tym, że nadal zależy jej na jego osłabianiu. Zresztą złoty już od kilku dni się nie osłabia, a zmiana w komunikacie RPP dodatkowo go wzmocniła. Kurs euro, który kilka dni temu wynosił 4,67 zł, teraz jest o 10 groszy niżej.
https://businessinsider.com.pl/piec-najwazniejszych-wydarzen-w-gospodarce-teraz-raport-8-kwietnia-2021/bydvpx8
CIEKAWE DLACZEGO

Forbes: Prezes DINO jednym z najbogatszych ludzi na świecie! Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Wśród nich jest aż czworo Polaków, których majątki przekraczają 1 mld dolarów. Do grupy dołączył również właściciel Dino, Tomasz Biernacki, który rzadko pokazuje się publicznie. A kim są pozostali? Pierwsze miejsce listy miliarderów otwiera Jeff Bezos, którego majątek oscyluje wokół 177 miliardów dolarów. Za nim jest Elon Musk, który obecnie posiada 151 mld dolarów. Podium zamyka Bill Gates, który zarządza bogactwem w kwocie 124 miliardów dolarów. Trzeba jednak przyznać, że Gates sporą część majątku przeznaczył na cele charytatywne, czego nie można powiedzieć o Bezosie.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/07/forbes-prezes-dino-jednym-z-najbogatszych-ludzi-na-swiecie/
JAK WIDAĆ POLAK TEŻ POTRAFI

Otworzyć sport dla dzieci i młodzieży. Petycję w sieci nagłaśnia Rzeczpospolita. Stowarzyszenie Szkółek i Akademii Piłkarskich apeluje do rządu o zniesienie obostrzeń pandemicznych dla sportu dzieci i młodzieży. “Czy ograniczanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży pomoże w powstrzymaniu pandemii?” – pytają autorzy założonej w internecie petycji.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210409560-Otworzyc-sport-dla-dzieci-i-mlodziezy-Petycja-w-sieci.html

Sukcesy muzyczne polskich artystów

Duży sukces Taco:

I duży sukces Sławomira:

Coca-Cola i Carlsberg wprowadzają butelki na bazie roślin. Nadzieja w konopiach? Jak informuje agencja National Oceanic and Atmospheric Administration, każdego roku wpada do oceanów około ośmiu milionów ton metrycznych plastiku. W przybliżeniu jest to tyle, ile waży 90 lotniskowców. Z tego powodu firma The Paper Bottle Company (Paboco) chce pomóc producentom w pozbyciu się plastiku, wprowadzając zamienniki na bazie roślin. Do akcji dołączyła m.in. Coca Cola, Loreal, Absolut i Carlsberg. Czy czeka nas rewolucja?
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/07/coca-cola-i-carlsberg-wprowadzaja-butelki-na-bazie-roslin-nadzieja-w-konopiach/

Łukaszenka o “ostatniej kropli, która przepełniła kielich cierpliwości” w stosunkach z Polską. Prezydent Alaksandr Łukaszenka komentował we wtorek stosunki pomiędzy Polską a Białorusią. Na naradzie dotyczącej polityki zagranicznej ocenił, że “konstruktywne podejście Białorusi do Polski jest traktowane w Warszawie jako słabość”. Dodał, że jeśli któryś z Polaków mieszkających w jego kraju chce wyjechać, nie będzie zatrzymywany.
https://tvn24.pl/swiat/bialorus-prezydent-alaksandr-lukaszenka-o-stosunkach-z-polska-5061822
MOŻEMY MÓWIĆ O KOLEJNYCH OCHŁODZENIU STOSUNKÓW

Paweł Rybak dołącza do zarządu firmy Shoper, pisze PulsHR. Paweł Rybak wejdzie do zarządu Shopera i obejmie nowo utworzone stanowisko chief commercial officera. W nowej roli będzie odpowiedzialny za strategię sprzedaży, partnerstwa biznesowe oraz wsparcie rozwoju użytkowników platformy Shoper.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/pawel-rybak-dolacza-do-zarzadu-firmy-shoper,80690.html

Coraz bardziej czekamy na ten Nowy Ład. Powiedzmy, że mamy swoje obawy. Czekamy też na wiosnę. Ileż można chodzić po śniegu?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close