Business lifestyleMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTelekomunikacja

TVP nie chce ujawnić ile Jacek Kurski zarabiał jako “doradca zarządu”

TVP nie ujawni zarobków Kurskiego

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, złożył w TVP wniosek o ujawnienie pensji Jacka Kurskiego. Chodzi o zarobki obecnego prezesa Telewizji Polskiej za okres pomiędzy marcem a sierpniem 2020 roku, kiedy to po wcześniejszej dymisji Kurski został powołany na doradcę zarządu, a następnie w sierpniu znowu został prezesem Telewizji Polskiej.

Szłapka chciał także upublicznienia informacji o wysokości odprawy dla Kurskiego po odejściu z zarządu, a także ile zarabiają i zarabiali pozostali (obecni i byli) członkowie zarządu nadawcy: Marzena Paczuska, Piotr Pałka, Maciej Łopiński oraz Mateusz Matyszkowicz. Poseł chciał poznać również wysokość odprawy Macieja Staneckiego, który rozstał się z publicznym nadawcą w marcu 2019 r.

TVP stwierdziła, że nie ujawni ile zarabiał Jacek Kurski jako doradca zarządu. Nadawca przekonuje, że Kurski nie wykonywał wtedy funkcji publicznych i nie miał też żadnego wpływu na decyzje podejmowane w spółce, więc nie musi podawać jego zarobków. Te miały być z kolei porównywalne do zarobków innych doradców zarządu. A ile zarabiali inni doradcy? Tego też nie się raczej nie dowiemy.

Nie przysługiwał mu żaden, nawet bardzo wąski, zakres kompetencji decyzyjnej czy reprezentacyjnej w ramach działalności TVP SA, co wyłącza go spod zakresu funkcji publicznej. Jacek Kurski nie zrezygnował ponadto z przysługującego mu prawa do prywatności.

– napisano w odpowiedzi.

Balcerowicz jak doktor Mengele? Młoda Lewica mocno odleciała!

Szłapka idzie do sądu

Po otrzymaniu odpowiedzi od TVP, poseł Szłapka zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu.

Jacek Kurski chce ukryć swoje zarobki z okresu marzec- lipiec 2020 kiedy był doradcą zarządu TVP. No to idziemy do sądu.

– napisał na Twitterze.

Przypomnijmy, że Szłapka złożył w lutym w Sejmie interpelację, w której pytał zarobki Jacka Kurskiego w TVP. Z wyliczeń posła, wykonanych na podstawie odpowiedzi, wynikało, że Kurski jako szef publicznej telewizji zarobił przez pięć lat swojej prezesury ponad 2,7 miliona złotych.

Te dane mocno jednak różnią się tych ze sprawozdań finansowych Telewizji Polskiej, a Szłapka wylicza, że Kurski zarobił znacznie więcej, niż wykazują sprawozdania. Poseł Nowoczesnej domaga się również ujawnienia przez TVP zarobków czołowych jej dziennikarzy oraz kwot, jakie nadawca wykładał corocznie na organizację Sylwestra Marzeń.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close