GospodarkaHandelNaukaPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Izrael nie zapłacił za szczepionki! Pfizer wstrzymał dostawy!

Izrael nie zapłacił

Firma Pfizer wstrzymała dostawy szczepionek na koronawirusa do Izraela, oburzona tym, że kraj nie przekazał płatności za ostatnie 2,5 miliona dawek. Wyżsi urzędnicy firmy Pfizer powiedzieli, że obawiają się, że rząd będący w okresie przejściowym nie opłaci dostaw, a firma nie chce być wykorzystywana. Powiedzieli, że nie rozumieją, jak taka sytuacja może wystąpić w zorganizowanym kraju. Army Radio poinformowało, że Pfizer nazwał Izrael „republiką bananową”.

Wysyłka 700 000 dawek miała przybyć do Izraela w niedzielę, ale została opóźniona do odwołania.
Pfizer powiedział The Jerusalem Post, że firma zrealizowała wszystkie dostawy do Izraela w ramach pierwotnej umowy na dostarczenie szczepionki COVID-19, podpisanej w listopadzie 2020 r.

Firma obecnie współpracuje z rządem Izraela nad aktualizacją umowy, aby dostarczyć do kraju dodatkowe szczepionki. Podczas gdy prace te będą kontynuowane, dostawy mogą zostać skorygowane.

– podała firma w oświadczeniu.

Izrael zapłacił za pierwsze 10 milionów otrzymanych szczepionek, aby zarządzać większością swojej kampanii masowych szczepień. Jednak kiedy w lutym w Izraelu zapas szczepionek zaczął się kończyć, doszło do porozumienia między premierem Benjaminem Netanjahu i dyrektorem generalnym Pfizera, Albertem Bourlą, w sprawie dostarczenia krajowi dodatkowych dawek. Jak informuje The Jerusalem Post, rząd nigdy nie zapłacił za ostatnie 2,5 miliona dawek.

Dyrektor Lasów Państwowych odwołany po aferze z zakupem domu

Izrael nie dostanie szczepionek?

Minister Zdrowia Yuli-Yoel Edelstein rozmawiał z pełniącym funkcję zastępcy premiera Izraela Benjaminem Gantzem, próbując przekonać go o tym, jak ważne jest podjęcie dalszych działań w zakresie płatności i zakupu szczepionek.

Biuro Gantza stwierdziło, że zakup 2,5 miliona szczepionek został już zatwierdzony i że wszelkie opóźnienia w płatnościach były dokonywane w imieniu Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem urzędnicy ds. zdrowia obawiają się, że Izrael straci okazję do zakupu szczepionek, których poszukują kraje na całym świecie.

Komisarz ds. koronawirusa, prof. Nachman Ash powiedział że jeśli Izrael nie podpisze szybko niezbędnych umów, może nie być w stanie zaszczepić dzieci lub zapewnić obywatelom szczepień przypominających przeciwko wariantom odpornym na szczepionki lub jeśli odporność osłabnie.

Istnieje prawdziwa konkurencja w kupowaniu szczepionek przez kraje na całym świecie. Chcemy zarezerwować nasze miejsce na szczycie listy i nie zostać zepchnięci do końca, abyśmy nie mogli dostać szczepionek, kiedy są najbardziej potrzebne.

– powiedział Ash w wywiadzie z zeszłego tygodnia.

Oczekuje się, że w najbliższych dniach rząd zwoła specjalne posiedzenie gabinetu w sprawie szczepionek. Źródła w Ministerstwie Zdrowia mówią, że mają nadzieję, że nie będzie za późno.

Źródło: The Jerusalem Post

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close