PaństwoPolitykaŚwiat

Książę Filip nie żyje! Mąż Elżbiety II zmarł w wieku 99 lat

Książę Filip nie żyje

Zmarł książę Filip, najstarszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Informację o śmieci księcia Edynburga potwierdził Pałac Buckingham. Mąż królowej Elżbiety II w czerwcu świętowałby setne urodziny. Jak poinformowano, książę zmarł w otoczeniu rodziny w zamku Windsor.

Przypomnijmy, że 17 lutego 2021 książę Filip trafił do szpitala Króla Edwarda VII w Londynie. Jak przekazał Pałac Buckingham, jego hospitalizacja nie miała nic wspólnego z COVID-19.

Przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, który zalecił lekarz Jego Królewskiej Mości, po tym skarżył się na złe samopoczucie.

– informował wówczas Pałac Buckingham.

Według informacji przekazywanych przez rzecznika rodziny królewskiej, książę Filip czuł się dobrze i reagował na leczenie i wkrótce potem wyszedł ze szpitala.

Plan ewentualnego pogrzebu księcia Edynburga, podobnie jak w przypadku królowej Elżbiety II oraz pozostałych najważniejszych członków rodziny królewskiej, został opracowany kilkanaście lat temu. Książę Filip zrezygnował z pogrzebu państwowego i zdecydował się na pochówek wojskowy. Wolą monarchy był pochówek we Frogmore Gardens, gdzie spoczywają m.in. Edward VIII i jego żona, Wallis Simpson.

TVP nie chce ujawnić ile Jacek Kurski zarabiał jako “doradca zarządu”

Książę Filip – sylwetka

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku jako w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, ale jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Pochodzi z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939, w wieku 18 lat.

Od lipca 1939 zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą (jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii i najstarszą córką oraz przypuszczalną następczynią tronu po królu Jerzym VI), którą spotkał po raz pierwszy w 1934. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

W 1947, po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego, porzucił rodowe miano Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, przyjął nazwisko matki Battenberg w zanglicyzowanej formie Mountbatten, a także zrzekł się wszelkich tytułów grecko-duńskich, jak również dokonał konwersji religii z prawosławia na anglikanizm i tym samym spełnił wszystkie wymogi, by móc ożenić się z Elżbietą.

W dniu poprzedzającym ślub Filip otrzymał od króla Jerzego VI tytuł Jego Królewskiej Wysokości, a 20 listopada 1947, w dzień ślubu, został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich. W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy). Z Elżbietą II książę Filip mają czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Niepohamowany język księcia Edynburga był powodem niejednej kontrowersji. O królowej miał ponoć powiedzieć: „Jeśli coś nie jest trawożerne, to mało ją obchodzi”. Książę Filip był blisko ze swoimi wnukami: księciem Wilhelmem, księciem Henrykiem i księżniczką Beatrycze.

Źródło: Gala

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close