Biznesowi celebryciŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Elon Musk sprawił, że dzięki czipowi Neuralink małpa zagrała w ping ponga telepatycznie xD

Neuralink, czyli firma założona przez Elona Muska, opublikowała film, na której małpa gra w ping-ponga za pomocą swoich myśli. Jest to możliwe dzięki czipowi, który został umieszczony w jej mózgu. Założyciel Tesli mówi o “przełomie” i twierdzi, że już niedługo sparaliżowani ludzie będą mogły korzystać ze smartfonów szybciej, niż osoby zdrowe.

Neuralink tworzy mikrochipy, które oparte są na sztucznej inteligencji. Ich zadaniem jest pomoc osobom sparaliżowanym, aby uzyskać pełną sprawność. Musk chwalił się ostatnio testami swojego produktu na małpach naczelnych, ale to pierwszy raz, kiedy udostępniono wideo z eksperymentu.

Małpa o imieniu Pager, miała wczepiony czip ponad 6 tygodni temu. Od tego czasu monitorowano jej stan zdrowia oraz sprawdzano progres implementacji produktu. Na udostępnionym filmie widać, że Neuralink rejestruje aktywność mózgu małpy i wysyła analizy do komputera. Ma to na celu sprawdzenie, co robi mózg, kiedy zwierzę porusza ręką. Następnie dżojstik zostaje odłączony od komputera, a małpa… dalej może grać w grę jedynie swoimi myślami.

Elon Musk twierdzi, że pierwsze produkty Neuralink będą pomagały osobom sparaliżowanym kontrolować smartfony.

Nie zgadniesz, jak Elon Musk każe do siebie mówić po rekordzie Bitcoina

Neuralink to zbawienie dla osób niepełnosprawnych?

Profesor neurobiologii Andrew Jackson przekazał w rozmowie z Business Insider, że podobne testy nie są nowe. Do pierwszych prób wykorzystania naczelnych w sieciach neuronowych doszło już w 2002 roku. Test potwierdził zasadność i przydatność jego produktu. Jest także przekonany, że urządzenie przyczyni się do zwiększenia wydajności ludzkiej inteligencji i do wielu nowych odkryć w przyszłości.

Naukowiec zaznaczył jednak, że dokonano epokowej zmiany technologicznej:

Zdecydowanie innowacyjne jest to, że nie ma żadnych kabli przechodzących przez skórę, a sygnały mózgowe są wysyłane bezprzewodowo. Dla mnie jest to postęp i to jest niesamowicie istotne dla poprawy bezpieczeństwa. Przewody przez skórę, są potencjalnym źródłem infekcji, dlatego usunięcie tej przeszkody jest znaczącą poprawą samego konceptu.

Technologię pochwaliła również Rylie Green, badaczka bioinżynierii w Imperial College London. Według kobiety:

Najlepszą rzeczą, jaką widzę z tego wideo, jest to, że makak swobodnie się porusza. Nie ma też żadnych widocznych kabli, które byłyby podłączonego do niego. Powiedziałbym, że jest to zdecydowanie postęp – nie super innowacyjny, ale miły pozytywny krok naprzód.

Wygląda na to, że Elon Musk ze swoim Neuralink zaskoczy nas jeszcze nie raz.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close