Biznesowi celebryciDoradztwo biznesoweInwestycjeŚwiatTechnologie

Forbes: Świat bankrutuje, a ci się bogacą. Wielu dorobiło się na pandemii

Magazyn Forbes przedstawił ostatnio listę nowych miliarderów, którzy dorobili się w czasie pandemii. Znalazła się na niej Kim Kardashian West, grono ekspertów medycznych, bliźniacy posiadający mnóstwo Bitcoinów i… twórczyni feministycznej aplikacji randkowej.

Rekordowa liczba 493 osób, dołączyła do listy Światowych Miliarderów Forbes w roku 2020. Oznacza to, że co około 17 godzin od momentu poprzedniego podsumowania (18 marca 2020), dołączała do niej kolejna osoba. Ostatnim rekordem był 2015, tylko że wtedy wynosił on “jedynie 290 osób”.

Aż 84% nowych bogaczy sama dorobiła się bogactwa, a nie je odziedziczyli (w porównaniu do pełnej listy to 72%). Średnia wieku, to 54 lata, a średnia wartość netto ich fortun, to 2 miliardy dolarów.

Najbardziej wzbogacili się Chińczycy, ponieważ na liście dostało się aż 205 obywateli tego kraju. Najbogatszym Chińczykiem jest 45-letni Chen Zhiping, którego majątek oscyluje wokół 15,9 miliarda dolarów). Zhiping jest prezesem i dyrektorem generalnym korporacji Smoore International. Drugie miejsce należy do 39-letniej kobiety Kate Wang (5 mld USD). Założycielka firmy produkującą e-papierosy RLX Technology jest jedną z najmłodszych miliarderek na liście.

Tymczasem Stany Zjednoczone zyskały 98 nowicjuszy na liście Forbes. Kim Kardashian West osiągnęła 1 miliard dolarów na pracy w show-biznesie, oraz dwóch firmach – odzieżowej i kosmetycznej. Dodatkowo na listę trafił hollywoodzki aktor i reżyser Tyler Perry (1 mld USD) oraz dyrektor generalny Apple Tim Cook (1,3 mld dolarów). Najbogatszą nowicjuszką jest Miriam Adelson, która odziedziczyła majątek po mężu Sheldonie Adelsona. Posiada obecnie aż 38,2 mld dolarów, ponieważ jej zmarły ukochany był właścicielem imperium hazardowego Las Vegas Sands Corporation.

Kim Kardashian oficjalnie miliarderką według Forbes. Pewnie wstawała wcześnie rano ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na liście trafili też obywatele Niemiec (26), oraz mieszkańcy Kanady i Indii (po 19 osób).

Kim jest najmłodszy miliardy na świecie według Forbes?

Najmłodszym nowicjuszem na liście jest Kevin David Lehmann. 18-latek jest spadkobiercą niemieckiej sieci drogerii. Jego majątek wynosi aż 3,3 mld dolarów. Najmłodszym miliarderem, który sam dorobił się takiego majątki jest 26-letni założyciel startupu Lumiar Austin Russel. Jego majątek oscyluje wokół 2,4 mld dolarów. Firma Russela tworzy czujniki umożliwiające samochodom samojeżdzącym “na widzenie w 3D”.

Z kolei 31-letnia Whitney Wolfe Herd (1,3 mld USD) stworzyła aplikację randkową Bumble, w której to kobiety decydują się na pierwszy krok z mężczyzną. Wolfe Herd jest także współtwórczynią aplikacji Tinder w 2012 roku, z której odeszła w 2014.

Na liście Forbes nie zabrakło także osób, które dorobiły się dzięki inwestycji w bitcoin. Dzięki ostatnim zmianom na rynku kryptowalutowym wartość samego bitcoina wzrosła o 800% w porównaniu z marcem 2020. Najbogatszym inwestorem jest 29-letni właściciel dwóch firm kryptowalutowych Sam Bankman-Fried, który zarobił dzięki nim aż 8,7 mld dolarów. Jego firma Alameda, która zajmuje się handlem kryptowalutami zarządza aż 32 mld w Bitcoine, innych walutach oraz instrumentach pochodnych. Jest również twórcą giełdy FTX, która uzyskała status “jednorożca” w styczniu 2020, mniej więcej rok po jej założeniu.

Na kryptowalutach dorobili się także bliźniacy Cameron i Tyler Winklevoss, którzy posiadają około 70 000 bitcoinów. Są także właścicielami giełdy kryptowalutowej Gemini, która przetwarza około 200 milionów dolarów dziennie w samych transakcjach. Ich majątek Forbes określił na 3 miliardy dolarów.

Miliarderzy z firm farmaceutycznych dorobili się na walce z COVID-19

Do grona najbogatszych ludzi na świecie dołączyło aż 61 nowych miliarderów z branży opieki zdrowotnej. Jak podaje Forbes – co najmniej czterdziestu z nich dołączyło na listę, dzięki walce z pandemią. Jest nim między innymi włoski miliarder Sergio Stevanato (majątek 1,9 miliarda dolarów). Jego rodzinna firma Stevanato Group produkuje szklane fiolki, które używa się do przechowywania szczepionek przeciwko Covid-19.

Forbes podaje również, że do tej listy należą:

  • Prathap Reddy (1,5 mld USD), indyjski lekarz miliarder, którego sieć szpitali podwoiła cenę akcji w związku z przestawieniem się na leczenie i diagnozowanie Covid-19
  • Uğur Şahin (4 mld USD), urodzony w Turcji lekarz, współzałożyciel niemieckiej firmy BioNTech, która opracowała szczepionkę we współpracy z firmą Pfizer
  • Stéphane Bancel (4,3 mld USD), francuski dyrektor generalny amerykańskiej firmy Moderna, która miała siedzibę w USA i opracowała szczepionkę we współpracy z firmą Pfizer.
  • Stéphane Bancel (4,3 miliarda dolarów), francuski dyrektor generalny amerykańskiej firmy Moderna, której szczepionka Covid-19 została zatwierdzona w USA w grudniu, a także dwóch współzałożycieli firmy i jeden z jej wczesnych inwestorów

Źródło: Forbes

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close