GospodarkaZdrowie i medycyna

Kiedy masowe szczepienia w firmach i dla kogo? Jarosław Gowin zdradza szczegóły

Są szczegóły spotkania Jarosława Gowina i szefa Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego. Szczepienia w firmach mogą być zorganizowane już w połowie maja. Szczepieni mają być wszyscy pracownicy, bez względu na wiek oraz narodowość. Jest jednak jeden warunek.

Szczepienia w firmach są jednym z najważniejszych założeń zwiększenia odporności zbiorowej populacji. Wspominał o tym minister zdrowia Adam Niedzielski, a ostatni dostawy szczepionek Pfizera (870 tys.) oraz Moderny (ok. 800 tys. dawek) jedynie to potwierdziły.

Maciej Witucki przekazał również, że szczepienia będą dotyczyć wszystkich chętnych pracowników:

Firmy będą mogły szczepić zarówno pracowników, jak i podwykonawców, współpracowników i legalnie zatrudnionych pracowników zza granic.

Głównym progiem, który pozwoli na szczepienia w firmie, jest wyrażenie chęci minimum 500 pracowników. Natomiast kwestia związana z organizacją stoi po stronie pracodawcy. Według pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka, szczepienia w firmach mają ruszyć już w połowie maja:

Bardzo nam zależy, żeby ten proces postępował jak najszybciej, jesteśmy umówieni na kolejne kroki, do końca miesiąca wypracowane zostaną precyzyjne zasady szczepienia w zakładach pracy.

Szczepienia w Polsce. Premier: Do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich

Kiedy możliwe szczepienia w firmach przeciwko COVID-19?

Niestety nie jest pewne, czy kwestia dotyczy także osób zatrudnionych na B2B oraz umów o dzieło. Dodatkowo nie ma informacji co wówczas, gdy firma nie ma nawet 500 pracowników, ze względu np. na zwolnienia grupowe. Istnieje jednak szansa na rozwiązanie tego problemu, ponieważ jak przekonuje Witucki, w takim wypadku będzie możliwość łączenia grup chętnych do zaszczepienia:

[…] nie tylko w ramach grupy kapitałowej, ale też jeśli są firmy obok siebie w budynku.

Kolejnym problemem mogą być harmonogramy szczepień oraz opóźnienia w dostawach szczepionek, które zdarzyły się już kilkukrotnie. To, co jest również istotne, to fakt to brak jasnych deklaracji, jakie wakcyny będą użyte w tym procesie.

Najważniejszym faktem jest jednak to, że szczepienia będą dostępne dla każdego, bez względu na wiek i pochodzenie, czy narodowość. Pierwsze precyzyjne założenia programu mają powstać już pod koniec kwietnia.

Źródło: Money.pl, Business Insider, TVP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close