GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaTechnologie

Petru: Dobry, używany komputer można kupić za 300 zł

Petru: Dobry komputer można kupić za 300 zł

Były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru udzielił wywiadu portalowi Next Gazeta, w którym skrytykował świadczenie Rodzina 500 Plus. Według polityka program wymaga gruntownej reformy, ponieważ jest zbyt kosztowny i nie spełnia założeń.

Po pierwsze program musiałby być skierowany wyłącznie do osób niezamożnych. Po drugie, dla osób pracujących. Po trzecie “500 plus” powinno funkcjonować w formie bonu, który może zostać spożytkowany na konkretne potrzeby dziecka. (…) Idea jest ta sama – trzeba promować pracę, a nie zasiłki. Polska pracująca, a nie Polska na zasiłkach. Bon byłby przeznaczany zarówno na potrzeby bytowe dzieci, jak i edukacyjne oraz zdrowotne.

– stwierdził Petru.

Zdaniem polityka, świadczenie socjalne demoralizuje polskie rodziny. Dodał również, że za środki z 500+ można spokojnie kupić dobry komputer do pracy zdalnej.

Demoralizacja części społeczeństwa przez 500 plus jest faktem. Proszę zobaczyć, jaką obecnie mamy sytuację – w wielu polskich rodzinach rodziców nie stać na to, aby kupić dziecku komputer wymagany do uczestnictwa w zajęciach szkolnych online. Tymczasem dobry, używany komputer można kupić nawet za 300 zł. Rodzina dostaje zatem odpowiednią kwotę, a komputera nie kupuje.

– stwierdził Petru.

Epic Games Store z ogromną stratą. Darmowe gry nie pomogły?

Gdzie tak tanio?

Dopytywany, czy aby na pewno nie pomylił się z kwotą za komputer, Petru odparł, że “wystarczy sprawdzić w internecie”. Zgodnie z radą polityka, sprawdzić to postanowiła redakcja portalu Instalki.

Celem znalezienia “dobrego, używanego komputera za 300 złotych” udałem się oczywiście na OLX. Zakładam, że to właśnie tę platformę zakupową odwiedzą osoby poszukujące komputera do nauki zdalnej dla swoich dzieci. Dodam, że szukałem wyłącznie propozycji za dokładnie 300 złotych lub odrobinę tylko mniej. Jak szaleć, to szaleć, prawda? Oto, co znalazłem.

– czytamy na portalu.

Co udało się znaleźć? HP Pavilion DV6000 z 2008 roku, Acer Aspire 5338 z 2009, czy Acer Aspire E1-571 z 2013 ale uszkodzoną matrycą. Redakcja postanowiła również poszperać na Allegro. Tam było trochę lepiej, ale należałoby doliczyć koszt monitora, klawiatury czy myszki do zakupu samego komputera.

Czy zatem da się znaleźć “dobry, używany komputer można kupić nawet za 300 zł”? Znaleźć tak, ale niekoniecznie “dobry”. Sprzęt za 300 złotych nie obsłuży bowiem programów do nauki zdalnej. Jest po prostu za słaby.

Proponujemy Ryszardowi Petru, aby na swój następny laptop służbowy przeznaczył właśnie 300 złotych i poużywał go przez rok, dwa w codziennej pracy. Zakładamy, że wykorzystywanie go do celów biznesowych będzie czystą przyjemnością – w końcu aplikacje biurowe nie mają wysokich wymagań sprzętowych, a PC w tej cenie polityk określa mianem “dobrego”. Ciekawi jesteśmy, czy po takiej przygodzie Ryszard Petru zmieni swoje dotychczasowe stanowisko, czy nadal butnie obstawiał będzie przy swoim.

– czytamy na portalu Instalki.

Źródło: Next Gazeta, Instalki

  

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Aż sam sprawdziłem co da się kupić za 300 zł. Wychodzi i3 2 gen. 4gb ram i 120 GB SSD ze stickerem Windows 7. Teoretycznie można na tym zainstalować win 10 i będzie on działał na kluczu z 7 bez zgłaszania najmniejszych obiekcji. Niemniej żeby być do końca “legalny” można zainstalować jakąś dystrybucję linuxa.
    Piszecie “Sprzęt za 300 złotych nie obsłuży bowiem programów do nauki zdalnej”. Jakich? Teams, Webex, czy Zoom bez problemu na tym będzie działał.
    Jest to sama jednostka centralna do której należało by dokupić klawiaturę, mysz i monitor. No ale biorąc dosłownie Pana Petru powiedział “komputer za 300 zł”. Wybierając budżetowe 19″ i przewodową mysz i klawiaturę oraz kamerę bez fancy znaczka producenta zamkniemy się w kwocie poniżej 100 zł. Trzeb tylko chcieć.
    Gdyby nie było mnie stać na nic innego właśnie takie coś kupił bym swojemu dziecku do nauki. Bo wystarczy. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, jest albo głupi albo robi to ze złej woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close