ŚwiatZdrowie i medycyna

Pentagon tworzy podskórny czip wykrywający koronawirusa. Będą nas czipować?

Naukowcy z Pentagonu kończą prace nad podskórnym czipem, który będzie wykrywał zakażenie koronawirusem jeszcze przed pojawieniem się objawów infekcji.

Czyżby spełniała się mroczna wizja, którą od dawna wieszczyli zwolennicy tzw. teorii spiskowych? Dziś w mediach szerokim echem odbiła się wieść o tym, że naukowcy z Pentagonu pracują nad stworzeniem podskórnego czipa, który miałby służyć do walki z epidemią COVID-19.

Na antenie amerykańskiej telewizji CBS lekarz Matt Hepburn, który stoi na czele zespołu Agencji ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA), wyjaśnił, w jaki sposób będzie działał opracowywany czip:
Umieszczasz (czip) pod skórą, on śledzi reakcje chemiczne w organizmie, a sygnał informuje, czy będziesz miał jutro symptomy.

Pentagon oficjalnie zaprzecza, jakoby technologia posiadała ukryte zaawansowanie i służyła np. do kontroli czy śledzenia obywateli. Jedyne zastosowanie dotyczy wykrywania zakażenia koronawirusem przed wystąpieniem symptomów.

Zdaniem dr. hab. Piotra Rzymskiego, biologa medycznego i środowiskowego z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, technologia jest opracowywana przez wiarygodną i bardzo nowoczesną instytucję. Naukowiec wypowiedział się dla serwisu WP abcZdrowie:

To rządowa agencja, która działa w strukturach departamentu obrony USA i zajmuje się głównie rozwojem wojskowych technologii. Jest bardzo zaawansowana naukowo, co to też czyni ją wysoce efektywną w poszukiwaniu nowych rozwiązań również dla ogółu społeczeństwa.

Jak przyznaje biolog, sam fakt, że czip powstaje w środowisku wojskowym, może już budzić kontrowersje i podsycać wiarę w tzw. teorie spiskowe:

Jest to niezwykle ciekawa propozycja, ale wymaga dalszych badań. Oprócz tego pozostaje wiele wątpliwości na temat tego, jak taka technologia może zostać przyjęta przez społeczeństwo. DARPA jest agencją wojskową, a słówko “czip” można uznać za lejtmotyw całej pandemii. Jest to więc krótka droga do pojawienia się kolejnych teorii spiskowych.

A jak Wy oceniacie takie rozwiązanie? Zgodzilibyście się na zaczipowanie?

Źródło: next.gazeta.pl, polsatnews.pl, portal.abczdrowie.pl
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close