Bez kategoriiPORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Polacy nie chcą dzielić się danymi z państwem; Uber Eats chce dostarczać marihuanę

Z jakiegoś powodu Polacy nie ufają rządowi

Polacy nie chcą dzielić się prywatnymi danymi z państwem, pisze Rzeczpospolita. Polacy nie chcą udostępniać prywatnych danych, nawet jeśli stawką jest walka z koronawirusem. Jesteśmy, obok Bułgarów i Węgrów, narodem najmniej skłonnym do dzielenia się swoimi danymi w całej UE. Mniej niż 30 proc. z nas przekazałoby prywatne dane dla poprawy usług ochrony zdrowia; dla porównania ów odsetek wśród Szwedów czy Holendrów sięga około 80 proc. Pandemia sprawiła, że Europejczycy otworzyli się na ich udostępnianie. Nad Wisłą jest z tym jednak problem – wynika z najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
https://www.rp.pl/Biznes/304139908-Polacy-nie-chca-dzielic-sie-prywatnymi-danymi-z-panstwem.html
W ZASADZIE… TO PONIEKĄD DOBRZE

Inflacja w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat nie spadnie ani trochę, twierdzi Business Insider. Inflacja, która ostatnio w Polsce znów wzrosła powyżej trzech procent w skali roku, pozostanie na tym poziomie przez kolejny rok – przewidują ekonomiści i analitycy biorący udział w cokwartalnej ankiecie przeprowadzanej przez Narodowy Bank Polski. Ich zdaniem średnioroczny poziom inflacji w tym roku wyniesie 3,4 proc. Średnioroczny oznacza średnią z dwunastu comiesięcznych odczytów rocznego wskaźnika inflacji. W styczniu był on na poziomie 2,6 proc. a w lutym 2,4 proc., w marcu zaś wg wstępnych danych urósł do 3,2 proc., tak więc aby średnia za cały rok wyniosła 3,4 proc., w trakcie kolejnych miesięcy inflacja będzie musiała iść wyraźniej w stronę czterech proc.
https://businessinsider.com.pl/piec-najwazniejszych-wydarzen-w-gospodarce-raport-14-kwietnia-2021/9fv6shn
TO PRZED NAMI WSPANIAŁE LATA

Branże beauty i fitness na krawędzi bankructwa, piszą Filary Biznesu. Wiele przedsiębiorstw z branży beauty i fitness już dawno utraciło płynność finansową i jest na krawędzi bankructwa – oceniają prawnicy specjalizujący się w procesach restrukturyzacji. Na koniec 2020 r. długi zakładów fryzjerskich i kosmetycznych sięgały 49 mln zł. Według ekspertów, nowy reżim sanitarny i kolejne ograniczenia dla przedsiębiorstw szczególnie mocno uderzyły w kluby fitness i siłownie, które w zamknięciu pozostają niemalże od pierwszych dni ogłoszenia w Polsce pandemii koronawirusa. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się także salony kosmetyczne oraz fryzjerskie, które po raz kolejny w czasie trwającej pandemii zostały całkowicie zamknięte dla klientów i pozbawione tym samym jakichkolwiek źródeł przychodu.
https://filarybiznesu.pl/branze-beauty-i-fitness-na-krawedzi-bankructwa/a9611

Stachursky przez pandemię musiał całkowicie zmienić zawód. Teraz zajmuje się… fotowoltaiką. Jacek Stachursky to jeden z najpopularniejszych wykonawców lat 90. i początku XXI wieku. Niestety w ostatnim czasie coraz rzadziej o nim było słychać, a dodatkowo przez pandemię musiał zmienić swoją branżę. Czym obecnie zajmuję się “typ niepokorny”? Znany piosenkarz poinformował ostatnio swoich fanów, że zmienia profil działalności. Choć przyznał, że przygotowuje obecnie płytę, do której przygotował singiel “Uwierz mi (to nie koniec)”. Krążek utrzymany jest w klimacie soul, a można znaleźć na niej covery polskie i zagraniczne. Na najnowszej płycie wokalisty znajdziemy takie utwory, jak “Mike + The Mechanics” czy “2 Plus 1“.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/13/stachursky-przez-pandemie-musial-calkowicie-zmienic-zawod-teraz-zajmuje-sie-fotowoltaika/

Cyberpunk 2077 to dalej oczko w głowie CD Projektu

Szef CD Projektu: „Cyberpunk 2077” nie trafi na półkę. Będziemy go sprzedawać przez lata, informują Wirtualne Media. Nie ma żadnych planów zakończenia prac nad „Cyberpunkiem 2077”i odłożenia gry na półkę, wciąż trwają rozmowy w sprawie przywrócenia tytułu do oferty PlayStation Store – ujawnił w rozmowie z Reutersem Adam Kiciński, szef CD Projektu. Menedżer wyjaśnił, że przerwanie prac nad wieloosobową wersją gry jest spowodowane zbyt dużym ryzykiem, zaś niedawny cyberatak nie spowodował w firmie znaczących strat. „Cyberpunka” ponownie pochwalił na Twitterze Elon Musk, co może zaowocować zmianami w notowaniach spółki na giełdzie.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/szef-cd-projekt-cyberpunk-2077-nie-trafi-na-polke-bedziemy-go-sprzedawac-przez-lata-opinie-cena-brak-w-playstation-store
NO NIC DZIWNEGO W SUMIE

Uber Eats chce dostarczać marihuanę, zdradza Business Insider. Jeśli tylko pozwolą na to przepisy, Uber chce zająć się w USA dostarczaniem marihuany – powiedział Dara Khosrowshahi, dyrektor generalny, w wywiadzie dla CNBC. Marihuana do celów rekreacyjnych jest dziś legalna w 16 amerykańskich stanach i Dystrykcie Kolumbii. O sprawie pisze portal Wirtualnemedia.pl. Khosrowshahi stwierdził, że rozszerzenie działalności Ubera o dostawy marihuany za pośrednictwem Uber Eats będzie możliwe, jeśli tylko przepisy legalizujące ją weszłyby w życie na poziomie federalnym.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/uber-eats-firma-chce-dostarczac-marihuane-w-usa/rtv9sp0
INNY ŚWIAT

Koronawirus. Raport WHO: Polska z największą liczbą zgonów zakażonych w Europie, oznajmia Rzeczpospolita. Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie rośnie od siedmiu tygodni – wynika z cotygodniowego raportu WHO. Liczba zgonów chorych na COVID-19 rośnie od czterech tygodni. W ciągu minionego tygodnia na świecie wykryto 4 550 837 zakażeń koronawirusem – o 12,7 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wyniosła 76 773 co stanowi wzrost tydzień do tygodnia o 7 proc.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210419774-Koronawirus-Raport-WHO-Polska-z-najwieksza-liczba-zgonow-zakazonych-w-Europie.html
W STANACH JAK TO W STANACH

Chciał dosłownie ZNISZCZYĆ internet. Zamach bombowy odciąłby 70% dostępu do sieci. FBI uniemożliwiło zamach bombowy na centrum danych Amazona. Sprawca, chciał zaatakować 3 budynki techniczne, przez co “odciąłby 70% internetu”. Okazał się nim 28-letni Seth Aaron Pendley i został aresztowany po informacji informatora, który zauważył jego posty w sieci. Gdyby nie to, doszłoby do tragedii. Teraz mężczyźnie grozi 20 lat więzienia. Według śledczych głównym celem mężczyzny było zaatakowanie centrum Amazon Web Service (AWS), które odpowiada za utrzymanie większości serwerów i hostingu w Internecie. Usługi wykorzystywane są m.in. przez CIA i FBI, a także wielu innych rządowych stron.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/13/chcial-doslownie-zniszczyc-internet-zamach-bombowy-odcialby-70-dostepu-do-sieci/

Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych. Co z Air France? – zastanawia się Obserwator Gospodarczy. Jak informuje BBC, francuscy ustawodawcy zadecydowali o zakazie lotów krótkodystansowych, w zamian proponując połączenia kolejowe. Ma to zredukować dwutlenek węgla, który według specjalistów potęgują efekt cieplarniany. Niestety ustawa może bardzo negatywnie wpłynąć na rodzime linie lotnicze, które i już ucierpiały z powodu pandemii. We Francji pasażerowie będą zmuszeni do wyboru pociągu na rzecz samolotu pomiędzy krótkimi odcinkami krajowymi. Oznacza to, że wszystkie trasy, które można przebyć pociągiem w krótszym czasie niż 2,5 godziny, zostaną zlikwidowane. Planowana ustawa musi zostać jeszcze przyjęta przez Senat.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/26-lotnictwo/2032-fracja-wprowadza-zakaz-krotkodystansowych-lotow-krajowych-co-z-air-france

Łapcie fajną ciekawostkę

Znacie to zdjęcie? „Kobieta z torebką” to fotografia wykonana w połowie lat osiemdziesiątych, dokładnie 13 kwietnia 1985 roku. Uznane przez Årets Bild za zdjęcie roku, a później również i wieku przez magazyn Vi oraz Szwedzkie Stowarzyszenie Fotografii Historycznej!

Zostało zrobione w Växjö w Szwecji przez Hansa Runessona, który uchwycił moment uderzenia torebką skinheada podczas marszu zwolenników neonazistowskiej partii. Następnego dnia opublikowano je w czołowym szwedzkim dzienniku Dagens Nyheter, a później przedrukowano je w kilku brytyjskich gazetach.

Słynną kobietą ze zdjęcia jest Danuta Danielsson… z domu Seń. Tak, tak, była to Polka z Gorzowa Wielkopolskiego. Niewiele jednak o niej wiadomo, unikała wystąpień publicznych. Jej matka w czasie II wojny światowej przebywała w obozie koncentracyjnym. Pani Danuta miała poznać swojego męża Björna na festiwalu muzycznym w Polsce. Kilka lat po publikacji zdjęcia popełniła samobójstwo.

Temat fotografii wrócił po 30 latach za sprawą Susanny Arwin i pomnika, który miał powstać w Växjö ku upamiętnieniu pani Danuty. Pomysł jednak został zablokowany przez lokalnych radnych w obawie o oskarżenia o promocję przemocy na tle politycznym. Decyzja ta jednak wzbudziła dużo kontrowersji wśród Szwedów, którzy w ramach protestu wieszali torebki na pomnikach w całym kraju. (autorem ciekawostki jest Michał Jędrzejczak).

Wikimedia

Uber i Hyundai ramię w ramię w Europie. Będzie więcej elektrycznych taxi, donosi Wprost. Hyundai i Uber nawiązują współpracę w celu przyspieszenia wdrożenia pojazdów elektrycznych w Europie. W ramach współpracy kierowcy Ubera zaczną jeździć modelami Ioniq Electric i Kona Electric, by szybciej osiągnąć cele bezemisyjnego świadczenia usług. Hyundai Motor i Uber nawiązały strategiczne partnerstwo w celu zelektryfikowania swoich usług w zakresie mobilności w Europie. Hyundai zapewni kierowcom partnerskim korzystającym z aplikacji Uber modele Kona Electric i Ioniq Electric. Na razie współpraca będzie rozwijana w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii.
https://auto.wprost.pl/rynek/10438566/uber-i-hyundai-ramie-w-ramie-w-europie-bedzie-wiecej-elektrycznych-taxi.html
TA FUTURYSTYCZNA PRZYSZŁOŚĆ JEST CORAZ BLIŻEJ

Roślinne nuggetsy w Burger Kingu. Od dzisiaj w całej Polsce, informuje Wprost. Wielu długo czekało na tę informację. W menu restauracji Burger King pojawiają się roślinne nuggetsy, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie roślinnym jedzeniem. Danie, podobnie jak Plant-based Whopper, zostało opracowane we współpracy z The Vegetarian Butcher (holenderska firma, która od lat pracuje nad zamiennikami mięsa). Debiutuje we wszystkich restauracjach Burger Kinga na terenie Polski 13 kwietnia 2021 roku.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10438295/roslinne-nuggetsy-w-burger-kingu-od-dzisiaj-w-calej-polsce.html
NIEKTÓRYCH PEWNIE TO UCIESZY

Dubaj z taksówkami bez kierowcy, piszą Filary Biznesu. Emirat Dubaju będzie pierwszym obszarem poza USA, który wprowadzi taksówki działające bez udziału kierowcy. Samochody dostarczy firma Cruise Origin wspierana przez General Motors i Hondę. “Dubaj będzie pierwszym poza Ameryką, który będzie obsługiwał autonomiczne pojazdy, co spełni wizję Jego Wysokości szejka Mohammeda ibn Raszida, Dubaju będącego najlepszym miastem do życia i pracy” – napisał na swoim Twitterze następca tronu emira Dubaju szejk Hamdan ibn Mohammed.
https://filarybiznesu.pl/dubaj-z-taksowkami-bez-kierowcy/a9616

Pierwsza redaktor naczelna w 170-letniej historii Reutera, informuje pulsHR. Reuters News mianował jedną ze swoich czołowych redaktorek, Alessandrę Galloni, na stanowisko redaktor naczelnej. Jest to pierwsza kobieta, która stanie na czele agencji informacyjnej w jej 170-letniej historii. Pochodząca z Rzymu 47-letni Galloni zastąpi Stephena J. Adlera, który po kierowaniu działem wiadomości przez ostatnią dekadę odchodzi na emeryturę.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/pierwsza-redaktor-naczelna-w-170-letniej-historii-reutera,80811.html

Dziś mogą zapaść kolejne decyzje co do obostrzeń. Rządzących martwi sytuacja w szpitalach i duża liczba zgonów. Cóż, nas też martwi. Tak od paru ładnych miesięcy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close