PaństwoPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Amerykanki będą mogły dostać… “alimenty na płód”

“Alimenty” na ciążę

Ojcowie w Utah są teraz prawnie zobowiązani do płacenia połowy kosztów opieki medycznej matki, związanej z ciążą i porodem. Zwolennicy prawa – które uważa się za pierwsze tego rodzaju w USA – twierdzą, że pomoże ono zmniejszyć ciężar finansowy macierzyństwa dla amerykańskich kobiet. Ustawa przyznająca tego rodzaju “alimenty” została przyjęta przy poparciu obu stron, ale rodzi pytania o koszty rodzicielstwa w USA, a także o rosnącą liczbę przepisów antyaborcyjnych w tym stanie.

Ustawa o wspólnych kosztach medycznych w stanie Utah wymaga od biologicznych ojców płacenia połowy składek ubezpieczeniowych matki – jej miesięcznych kosztów ubezpieczenia zdrowotnego – podczas ciąży, a także wszystkich innych powiązanych opłat medycznych, w tym narodzin dziecka.

Według badania w czasopiśmie Health Affairs, które śledziło koszty w latach 2008-2015, w przypadku kobiet w USA z ubezpieczeniem poród kosztuje średnio 4500 dolarów. W przypadku osób bez ubezpieczenia liczba ta może się podwoić: organizacja non-profit Fair Health podała, że ​​średnia jest bliższa 10 000 dolarów.

Proces płatności nie jest automatyczny. Jeśli kobieta nie szuka pomocy, ojciec nie zostanie o tym powiadomiony, a tego rodzaju “alimenty” go nie obciążą. Ten sam obowiązek finansowy nie ma zastosowania, jeśli kobieta chce przerwać ciążę. Ojcowie biologiczni nie będą musieli partycypować w kosztach aborcji, jeśli zabiegają o nią bez ich zgody, z wyjątkiem przypadku gwałtu lub gdy życie matki jest zagrożone. Według Planned Parenthood koszt aborcji bez ubezpieczenia wynosi około 1000 dolarów. Jeśli zaś chodzi o brak pewności co do ojcostwa dziecka, potencjalni ojcowie mogą opóźnić wypłatę do czasu udowodnienia ojcostwa.

TK Julii Przyłębskiej: Bodnar będzie RPO jeszcze tylko przez 3 miesiące

Odpowiedź na ustawy antyaborcyjne

Ustawa, która wejdzie w życie 5 maja, została przyjęta jednogłośnie przy ponadpartyjnym poparciu w Senacie stanu, ale spotkała się z opozycją Demokratów w Izbie Reprezentantów. Jeden ze zwolenników ustawy, stanowy kongresman Brady Brammer, powiedział, że chce ustawy, która byłaby „faktycznie chroniąca życie” po serii ustaw antyaborcyjnych wprowadzonych w tym stanie.

Rzeczniczka Planned Parenthood, Katrina Barker stwierdziła, że organizacja pro-choice wspiera wysiłki na rzecz obniżenia kosztów ciąży i opieki nad dziećmi, ale to prawo nie jest najlepszym podejściem, ponieważ tego rodzaju “alimenty” podczas ciąży w niewielkim stopniu złagodzą ciężar finansowy związany z posiadaniem dziecka w USA.

Rozszerzony Medicaid [program opieki zdrowotnej o niskich dochodach – przyp. red.], lepsze ubezpieczenie, sprawiedliwy dostęp do opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i płatne urlopy rodzinne to tylko kilka sposobów, w jakie decydenci mogą zrobić znacznie więcej.

– powiedziała Baker.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych rodziny wydadzą średnio 233 610 dolarów na wychowanie dziecka urodzonego w 2015 roku – to kwota, która nie obejmuje kosztów studiów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close