GospodarkaHandelInwestycjePaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Gospodarka Chin rośnie o 18,3% po roku pandemii

Gospodarka Chin rośnie

Gospodarka Chin odnotowała rekordowy wzrost o 18,3% w pierwszym kwartale 2021 roku w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. To największy skok PKB od czasu, gdy Chiny zaczęły prowadzić kwartalne raporty w 1992 roku. Jednak piątkowe dane są poniżej oczekiwań, a sondaż Reutersa dla ekonomistów przewiduje 19% wzrost.

Dane są również mocno wypaczone i mniej świadczą o silnym wzroście, ponieważ porównuje się je z ogromnym kryzysem gospodarczym w zeszłym roku. W pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka Chin skurczyła się o 6,8% z powodu ogólnokrajowych blokad w szczytowym momencie epidemii Covid-19.

Gospodarka narodowa miała dobry początek. Musimy być świadomi, że epidemia Covid-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, a międzynarodowy krajobraz jest skomplikowany z dużą niepewnością i niestabilnością.

– powiedziało Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne, które opublikowało dane za pierwszy kwartał.

Inne kluczowe dane opublikowane przez chiński departament statystyki również wskazują na dalsze odbicie, ale są one również niezwykle silne, ponieważ porównuje się je z wyjątkowo słabymi danymi z zeszłego roku. Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 14,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy sprzedaż detaliczna wzrosła o 34,2%.

Poseł PiS wybrany głosami posłów PiS na RPO. “Będę niezależny”

Gospodarka Chin oparta na emisjach

To ironiczne, że ożywienie gospodarcze Chin zostało ogłoszone w chwili, gdy ich przywódca zmaga się z problemem zmian klimatycznych – spowodowanych wzrostem gospodarczym przez dziesięciolecia. Historycznie rzecz biorąc, gospodarka Chin była prawie całkowicie napędzana emisjami ze spalania węgla, gazu i ropy.

Chiny obiecały zamrozić wzrost emisji do 2030 r. i całkowicie je powstrzymać do 2060 r. Przywódcy UE i USA wzywają również Chiny do zaprzestania finansowania nowych elektrowni węglowych w biednych krajach. Przekonują, że świat ucierpi, jeśli narody afrykańskie podążą zanieczyszczającą ścieżką do dobrobytu wytyczoną przez narody, które wzbogaciły się na węglu.

Co obiecujące, miesięczne wskaźniki sugerują, że produkcja przemysłowa, konsumpcja i inwestycje rosły w marcu po kolei w następstwie słabości w pierwszych dwóch miesiącach.

– powiedział Louis Kuijs, szef azjatyckiej ekonomii w firmie badawczo-konsultingowej Oxford Economics.

Jednak niektórzy analitycy przewidywali spowolnienie w wielu sektorach, ponieważ rządowe wsparcie fiskalne i monetarne zostanie zmniejszone.

Dzięki ścisłym środkom powstrzymującym wirusy i pomocy doraźnej dla firm, gospodarka od czasu wybuchu pandemii ożywiła się. Niemniej jednak liczby sugerują, że Chiny nadal nabierały dynamiki gospodarczej. Porównując wzrost z ostatniego kwartału z ostatnim kwartałem 2020 r., gospodarka Chin odnotowała znacznie mniejszy wzrost o 0,6%.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close