PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Żywność jeszcze podrożeje; Polacy już nie chcą jeździć na szparagi

Rekordowa inflacja będzie jeszcze bardziej rekordowa?

Inflacja mocno w górę. Po usługach ruszy żywność, przekonuje Rzeczpospolita. Już od dwóch lat inflację w Polsce napędzają głównie rosnące ceny usług. Trudno znaleźć powody, aby się zatrzymały. Jednocześnie przyspieszał będzie wzrost cen towarów, w tym żywności. W marcu inflacja w Polsce przyspieszyła do 3,2 proc. rok do roku, z 2,4 proc. w lutym. W czwartek GUS potwierdził swój wstępny szacunek sprzed dwóch tygodni, który okazał się sporą niespodzianką dla ekonomistów. Większość spodziewała się, że inflacja przyspieszy, ale takiego jej skoku nie spodziewał się nikt.
https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/304159864-Inflacja-mocno-w-gore-Po-uslugach-ruszy-zywnosc.html
SPOKOJNIE, 700+ NAM TO ZRÓWNOWAŻY

Warszawa: 85-letni właściciel Radio Cafe bankrutuje! Musiał sprzedać mieszkanie…Lockdown spowodowany pandemią COVID-19 nie ustępuje. Wysoka zaraźliwość i śmiertelność choroby sprawiła, że rząd był zmuszony do bezprecedensowych działań wstrzymujących gospodarkę. Niestety cierpią na tym przedsiębiorcy, w tym 85-letni Stanisław Pruszyński, szef restauracji Radio Cafe w Warszawie. Aby uratować swoją restaurację i opłacić pracowników, musiał sprzedać mieszkanie. Niestety nawet jego małżeństwo nie wytrzymało tej próby.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/15/warszawa-85-letni-wlasciciel-radio-cafe-bankrutuje-musial-sprzedac-mieszkanie/
CZAS LOCKDOWNU – CZAS LUDZKICH DRAMATÓW

Polacy nie pojechali na szparagi do Niemiec, piszą Filary Biznesu. W Niemczech rozpoczynają się zbiory szparagów. Producenci zatrudniają przede wszystkim pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Rumunii. Jak pisze portal dziennika Rheinische Post, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna.
https://filarybiznesu.pl/polacy-nie-pojechali-na-szparagi-do-niemiec/a9652

Minister edukacji: mam nadzieję, że najmłodsi uczniowie wrócą do szkół 26 kwietnia – cytuje Business Insider. Istnieje możliwość, że uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej mogą wrócić do szkół 26 kwietnia – wynika ze słów ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Minister dodał, że nie istnieje konkretna liczba zakażeń, przy której dojdzie do końca nauki zdalnej powrotu do szkół najmłodszych uczniów.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/minister-edukacji-mam-nadzieje-ze-uczniowie-wroca-do-szkol-26-kwietnia/gc8t98j
JAK ZOBACZYMY, TO UWIERZYMY

GRATULUJEMY PRESTIŻOWEJ NAGRODY

Chiny sobie radzą

Chiny odbijają się po pandemii. Gospodarka z największym wzrostem od 1992 roku, informuje Wprost. Chiny opublikowały dane gospodarcze za pierwszy kwartał 2021 roku. Zanotowano największy wzrost od blisko 30 lat. Gospodarka Chin jako pierwsze przeszła przez kryzys związany z pandemią koronawirusa i jako pierwsza daje bardzo wyraźny sygnał, że wraca do wzrostów. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej opublikował właśnie dane makroekonomiczne za pierwszy kwartał 2021 roku. Jest najlepiej od 1992 roku.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10439238/kryzys-gospodarczy-chiny-wychodza-z-pandemii-koronawirusa.html
ONI JAKOŚ OGARNĘLI TĘ PANDEMIĘ

Amerykańska gospodarka wstała z kolan. Potężny wzrost sprzedaży za oceanem, pisze Business Insider. Amerykanie pokazali właśnie, co może się stać z gospodarką, kiedy odmrozi się w niej sporą część zamkniętych wcześniej przez dłuższy czas usług, a jednocześnie wyposaży się konsumentów w gotówkę z państwowych programów pomocowych. Sprzedaż detaliczna w marcu urosła tam w stosunku do lutego aż o 9,8 proc. – znacznie bardziej od oczekiwań.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-wydarzen-w-gospodarce-terazraport-16-kwietnia-2021/4nn81j0
OKEJ, AMERYKANIE TEŻ OGARNĘLI

Kiedy rząd skończy z pełzającym fiskalizmem, przekazuje Rzeczpospolita. Zapowiadane przez PiS zwiększenie progu dochodowego do 120 tys. zł nie jest reformą, a jedynie urealnieniem skali podatkowej zamrożonej ponad dziesięć lat temu. Niewiele osób może na tym skorzystać.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/304159867-Kiedy-rzad-skonczy-z-pelzajacym-fiskalizmem.html

Hiszpańscy komuniści przeszli ulicami Madrytu. Na sztandarach… Lenin i Stalin! Hiszpańscy komuniści zorganizowali w środę w Madrycie demonstrację upamiętniającą 90. rocznicę proklamacji Drugiej Republiki. Co roku w Madrycie organizowany jest przemarsz wyznawców komunizmu, czyli najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach świata. Wielu Hiszpanów nie postrzega jednak tej ideologii jako totalitaryzmu, a raczej uosobienie demokracji i postępu. I tym razem komuniści dali o sobie znać, krocząc dumnie ulicami miasta wraz z podobiznami takich dyktatorów, jak Włodzimierz Lenin, Józef Stalin czy albański przywódca Enver Hodża (prawdopodobnie).
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/15/hiszpanscy-komunisci-przeszli-ulicami-madrytu/
NIEKTÓRZY NIGDY SIĘ NIE NAUCZĄ

Fundacja ,,Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” robi fajną rap-akcję:

Ciekawa decyzja TK w Niemczech

Ograniczenie cen wynajmu niezgodne z niemiecką konstytucją, donosi Obserwator Gospodarczy. Kraj związkowy Berlin ograniczył ceny najmu mieszkań do maksymalnie 9,57 euro za metr kwadratowy. Ograniczeniem tym objęto blisko 1,5 miliona mieszkań w niemieckiej stolicy. Sprawą zajął się niemiecki Trybunał Konstytucyjny i doszedł do wniosku, że ograniczenie jest niezgodne z niemiecką Ustawą Zasadniczą – Grundgesetz.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/2039-ograniczenie-cen-wynajmu-niezgodne-z-niemiecka-konstytucja

Biały Dom potwierdza nałożenie sankcji na Rosję. Prezydent Biden wymienia kilka powodów, o których pisze Wprost. Biały Dom poinformował o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Prezydent Joe Biden podpisał w tej sprawie dekret. Podjęte działania przewidują zakaz kupna rosyjskich obligacji przez amerykańskie instytucje finansowe, wydalenie dyplomatów i inne działanie dotyczące zarówno rosyjskich firm, jak i osób fizycznych.
https://www.wprost.pl/swiat/10439097/usa-nalozyly-sankcje-na-rosje-prezydent-biden-podpisal-dekret.html
ZIMNA WOJNA 2.0 CORAZ BLIŻEJ?

Berlin będzie ambitniej dążyć do neutralności klimatycznej, informuje 300Gospodarka. Władze Berlina zatwierdziły projekt ustawy, która zwiększy ambicje stolicy Niemiec w zakresie ochrony klimatu – informuje Clean Energy Wire powołując się na niemiecki Tagesspiegel. Nowa ustawa o transformacji energetycznej miasta ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 65 procent do 2030 roku i co najmniej o 95 procent najpóźniej do 2050 roku, w porównaniu z poziomami z 1990 roku – wynika z informacji Tagesspiegel.
https://300gospodarka.pl/300klimat/berlin-bedzie-ambitniej-dazyc-do-neutralnosci-klimatycznej

Marcin Dec nowym prezesem Polska Press, pisze PulsHR. Marcin Dec został powołany na stanowisko prezesa Polska Press, przejętego niedawno przez Orlen. Dec od jesieni ub.r. był prezesem agencji Sigma BiS należącej do Orlenu i PZU – przekazano.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/marcin-dec-nowym-prezesem-polska-press,80846.html

Piątek, piąteczek, piątunio! Życzymy Wam udanego weekendu. Oby pojawiło się choć trochę promieni słońca!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close