Biznesowi celebryci

NASA wróci na Księżyc dzięki SpaceX. Firma Elona Muska pokonała Jeffa Bezosa i konkurencję

O jednej z największych niespodzianek kontraktowych NASA poinformował dziennikarz Chistian Davenport z Washington Post. Według niego firma SpaceX wygrała kontrakt na wysłanie astronautów na Księżyc. Firma pokonała Blue Origin stworzoną przez Jeffa Bezosa oraz Dynetics. Elon Musk także poinformował o tym na Twitterze. 

Powrót ludzi na Księżyc już za kilka lat będzie możliwy dzięki rakiecie Starship nowej generacji, informuje The Washington Post. Informacja na ten temat pojawiła się w mediach tuż przed oficjalną konferencją prasową NASA. Koszt budowy rakiety będzie wynosił 2,89 miliarda dolarów i ma umożliwić powrót astronautów z powrotem na Ziemię.

Jak informuje Daveport, jeśli testy SpaceX i Starship skończą się sukcesem, to ponowne lądowanie ludzi na Księżycu może dojść do skutku już za kilka lat.

Wybór tylko jednego dostawcy komponentów i odpowiedzialnego za projekt może budzić obawy. Jednakże przy tak złożonym celu, jakim jest lądowanie człowieka na Księżycu po raz pierwszy od lat 70. outsourcing i współpraca z wieloma dostawcami powinna być pożądana. Tym bardziej dziwi fakt, że faza rozwoju HLS (Human Landing System) została podpisana wyłącznie z firmą Elona Muska.

Anja Rubik o SpaceX i lotach w kosmos: Miliardy dolarów… aby zadowolić ego

Z drugiej strony specjaliści twierdzą, że decyzja NASA jest pragmatyczna. Nie można jednak ukryć faktu, że była to także decyzja PR-owa, ze względu na popularność Muska i SpaceX. W raportach widzimy jednak informacje, że program kosmiczny SpaceX jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie, a Elon Musk ma możliwości, aby niemal bez przerwy finansować swoją firmę. To daje mu z kolei ogromną przewagę nad konkurencją.

Mimo ryzyka NASA jest zdecydowana wysłać ponownie ludzi na Księżyc, aby w przyszłości bez problemu stworzyć tam bazę wypadową na Marsa. Czy im się uda? Przekonamy się już wkrótce.

Źródło: TeslaRati

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close