Kultura i sztukaPolska

Wrocław: Tajemnicza kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala odnaleziona [FOTO]

 

Kilka dni temu Muzeum Architektury we Wrocławiu poinformowało internautów o poszukiwaniu brunetki ze zdjęcia Chrisa Niedenthala z 1982. Fotografia z wrocławskiego Manhattanu od lat była jedną z najpopularniejszych ilustracji tego miejsca. Dzięki pomocy internautów kobieta się odnalazła i wiadomo nawet, czym zajmuje się na co dzień.

Muzeum we Wrocławiu poinformowało, że wraz z fundacją polsko-portugalską Entre fundação luso – polaca Entre i studiem filmowym Kova Production dowiedzieli się, gdzie dokładnie zdjęcie zostało zrobione. Według informacji, które podali, tajemnicza brunetka mieszkała przy Placu Grunwaldzkim 8, najprawdopodobniej na drugim piętrze.

Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Sztuka nowoczesna, czyli pomnik XD za 10 tysięcy

Szybko wokół zdjęcia narosło sporo mitów. Przez pewien czas jednym z nich było to, że na fotografii widnieje architektka zabudowań Jadwiga Grabowska-Hawryla. Tymczasem dzięki staraniom muzeum okazało się, że tajemniczą brunetką jest Aneta Dienstag-Mroczkowska, stomatolog, która obecnie mieszka w Kłodzku.

Źródło: Wrocław: Muzeum Architektury

Jak wynika z informacji przekazanej przez muzeum:

Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwilę odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal.

Wrocław: Brunetka ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala jest stomatologiem

O tym, że jest poszukiwana przez internautów, dowiedziała się przez zbieg okoliczności. Na antenie Polsat News przyznała, że:

Dowiedziałam się zupełnie przypadkowo. Byłam akurat na spacerze. Zadzwoniła córka z pytaniem, czy poznaję to zdjęcie. Odpowiedziałam, że tak. “To szuka cię pół Polski”

Fotograf Chris Niedenthal wyznał, że marzył zrobić takie zdjęcie w scenerii tych budynków. A wrocławski “Manhatan” zadziwiał wówczas wiele osób. Sama Aneta Dienstag-Mroczkowska wyznała, że sytuacja pozwoliła na odratowanie dawno zapomnianych kontaktów z młodych lat:

Dzięki tej historii rozdzwoniły się telefony. Najpiękniejsze jest to, że wiele koleżanek ze szkoły średniej zadzwoniło i odświeżyły się znajomości sprzed lat. Umówiłyśmy się po pandemii.

Muzeum Architektury Wrocławia współtworzył dokument o dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu i twórczyni “Manhattanu”. Film miał premierę w Portugalii pod koniec zeszłego roku.

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close