NaukaPaństwoPolitykaPolska

Czarnek ogłosił powstanie nowej dziedziny w nauce – biblistyki

Czarnek ogłosił nową decyzję

Powiedzieć, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie przestaje zadziwiać, to jak nic nie powiedzieć. Tym razem szef resortu ogłosił kolejne zmiany. Podczas wizyty na Jasnej Górze, związanej z inauguracją 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, minister ogłosił powstanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki.

Dziś obchodzimy Piąty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki – w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.

– zapowiedział minister Czarnek.

Czarnek stwierdził również, że Polska należy do jednego z trzech głównych ośrodków nauki o Biblii, a nowa dyscyplina, czyli biblistyka ma na celu wsparcie dalszego rozwoju nauki o Biblii w Polsce.

Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny, biblistyki, z pewnością pomoże w jej rozwoju.

– podkreślił minister.

Słowa podziękowania ws. powołania biblistyki jako nowej dyscypliny nauki w Polsce wyraził biblista i teolog ksiądz Henryk Witczyk. Jak stwierdził ks. Witczyk, decyzja Czarnka może otworzyć polskim biblistom wiele drzwi na całym świecie.

Chciałbym podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za tę decyzję. To ogromna szansa dla świata polskich biblistów. Dzięki nowej dyscyplinie będziemy mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie, USA czy Szwajcarii.

– powiedział ksiądz Witczyk.

Czarnek chce likwidacji PAN i zastąpienia ją tworem zależnym od rządu!

Czarnek jest dość… kontrowersyjny

Przemysław Czarnek został powołany przez prezydenta RP na urząd ministra edukacji i nauki w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego w październiku zeszłego roku. Jego nominacja na stanowisko ministra doprowadziła do protestów części młodzieży szkolnej, środowiska nauczycielskiego i naukowego oraz polityków partii opozycyjnych.

Demonstracje oraz pikiety sprzeciwiające się jego desygnacji miały miejsce w pierwszych tygodniach października midzy innymi w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Warszawie oraz Wrocławiu. Forum Młodych Nowoczesnych zainicjowało ogólnopolską akcję „Czarny Tydzień”, w ramach której uczniowie, w geście protestu przeciwko nominacji Czarnka, przychodzili do szkół ubrani na czarno.

Swoje zaniepokojenie kandydaturą Przemysława Czarnka wyraziło w specjalnym oświadczeniu ponad 100 osób związanych z nauką i kulturą – w tym pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członkowie Polskiej Akademii Nauk, działacze organizacji pozarządowych, artyści, publicyści oraz intelektualiści – a także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Różni politycy, publicystki i działacze społeczni określali wypowiedzi oraz prezentowane publicznie poglądy Przemysława Czarnka jako homofobiczne. Czarnek na antenie Radia Maryja przyrównał ruchy LGBT do narodowego socjalizmu oraz stwierdził, że Marsze Równości służą promocji „zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”.

Kontrowersje wzbudziła również wypowiedź Przemysława Czarnka, jaka padła podczas jego wykładu „O wpływie neomarksizmu na nauczanie o rodzinie”, wygłoszonego w trakcie Kongresu Ruchu Europa Christi. Poseł stwierdził wtedy, iż podstawową funkcją rodziny jest prokreacja, a rolą kobiety powinno być rodzenie dzieci.

Po powołaniu Czarnka na urząd ministra edukacji i nauki rozpoczęta została zbiórka podpisów pod petycją „Stop deMENtażowi edukacji”, której autorzy domagali się odwołania Czarnka ze stanowiska szefa MEiN. Zebrano ponad 88 tys. podpisów, a petycja złożona została do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował jdnak, iż nie zamierza wystąpić do prezydenta z wnioskiem o odwołanie ministra.

Źródło: WP

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close