Gospodarka

W święto 420 do Sejmu weszły ustawy o legalizacji marihuany. Dekryminalizacja coraz bliżej?

W Sejmie złożono pakiet ustaw legalizującą marihuanę na pożytek własny wraz z dekryminalizacją jej posiadania. Posłowie z parlamentarnego zespół na rzecz jej legalizacji złożyli w Sejmie pakiet ustaw, które mogą na stałe zmienić polską rzeczywistość. Jest to pierwszy tak kompleksowy dokument, który może mieć ogromny wpływ na rozwój tej gałęzi gospodarki.

Dziś Światowy Dzień Konopi, potocznie zwany 420. Nazwa wzięła się z lat 70. kiedy miłośnicy palenia marihuany spotykali się przy pomniku Louisa Pasteura w San Rafael (Kalifornia). Godziną spotkania zawsze była 4:20 po południu, dzięki czemu 20.04 każdego roku uznawany jest przez popkultury za oficjalne święto.

Parlamentarny zespół na rzecz legalizacji marihuany zawiązał się w 2019 i jak cieszą się twórcy – powstał ponad podziałami. W jego składzie byli zarówno członkowie Konfederacji, Lewicy, Zielonych, PO, jak i Kukiz 15. Oczywiście nie było nikogo z PiS. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie inicjatywa posłanki Lewicy Beaty Maciejewskiej.

Legalizacja marihuany w Polsce. Pakiet ustaw gotowy, czeka nas rewolucja?

Konsultacje społeczne oraz przygotowanie dokumentów trwały ponad rok. Zapisy nie zawierają jedynie kwestii związanych z legalizacją marihuany, ale również dotyczą wsparcia przemysłu oraz umożliwienie uprawy konopi indyjskich.

Źródło: Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany

Co zawiera pakiet ustaw o legalizacji marihuany w Polsce?

Jak wynika z zapisów, pakiet ustaw zawiera dekryminalizację posiadania marihuany do 5 gramów oraz dopuszczenie uprawy konopi indyjskich w Polsce po uzyskaniu licencji od ministra rolnictwa. To ma ogromne znaczenie dla jej kosztów, bo obniżyłoby koszty leczenia medyczną marihuaną z około 65 zł za gram do 4,50 zł. Z kolei refundowanie marihuany medycznej w leczeniu poszczególnych chorób (m.in. padaczki lekoopornej, AIDS, stwardnienia rozsianego) ułatwiłoby chorym możliwości leczenia.

Jedna z ustaw zezwala na legalną uprawę konopi w domu. Limitem byłby jeden krzak na jedno gospodarstwo domowe. To, jak twierdzi Maciejewska, pozwoli na łatwiejszą kontrolę oraz zminimalizuje przestępczość.

 

Źródło: Niskie Składki Facebook

 

Beata Maciejewska uważa jednak, że jeszcze należy wstrzymać się dyskusjach na ten temat, przez pandemię COVID-19:

Z promocją projektów poczekamy do osłabnięcia pandemii. Trudno jest rozmawiać o racjonalnej polityce dot. konopi w środku kolejnej fali COVID-19. A chcemy rozmawiać na serio, w sprzyjającym momencie. Ustaliliśmy to na prezydium zespołu i konsultowaliśmy z partnerami społecznymi.

Projekt, który najbardziej elektryzuje społeczność, jest dekryminalizacja posiadania marihuany na swój pożytek od 5 do 10 gramów. Powyżej tej ilości takie prawo pozostałoby takie same, jak obecnie. A zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu narkomani, posiadanie suszu powyżej 10 gramów grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

Wolne konopie mają inne zdanie o legalizacji marihuany w Polsce

Stanowisko nie podziela organizacja Wolne Konopie, dla których posiadanie 5 gramów suszu, to zdecydowanie za mało.

Projekty mają szansę przebić się na obrady, ze względu na ich ogromny potencjał gospodarczy. Według wyliczeń dzięki legalizacji marihuany w Polsce i wpływom z podatków i akcyzy, do budżetu państwa może wpłynąć nawet 9 mld złotych rocznie.

Źródło: Money.pl, Atlas Obscura

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close