NaukaPaństwoPolskaPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Fałszywe szczepionki Pfizera w Polsce i Meksyku!

Fałszywe szczepionki w Polsce

Firma Pfizer poinformowała, że potwierdzono pierwsze przypadki podrabiania ich szczepionek. Fałszywe szczepionki zostały przechwycone przez władze Polski oraz Meksyku w niezależnych od siebie dochodzeniach, oraz zostały przetestowane przez firmę. Pfizer potwierdził, że zawierają fałszywą szczepionkę.

Polskie władze odzyskały fiolki zawierające prawdopodobnie środek przeciwzmarszczkowy, zanim ktokolwiek go użył. Mężczyzna, w którego mieszkaniu polscy funkcjonariusze znaleźli fałszywe szczepionki, został aresztowany i oskarżony o oszustwo. Jednak w Meksyku fałszywą szczepionką zostało zaszczepionych około 80 osób. Znalezione w meksykańskiej klinice dawki były przechowywane w zamrażarkach, w jakich można kupić na plaży piwo.

Według Pfizera polska policja zarekwirowała fałszywe szczepionki już w styczniu. Substancja była prawdopodobnie środkiem przeciwzmarszczkowym. Pfizer podejrzewał, że szczepionki są fałszywe, ponieważ nie znajdowały się w fiolkach, których firma używa do produkcji preparatu na COVID-19. Były natomiast identyczne z innymi pojemnikami znalezionymi przez policję w mieszkaniu mężczyzny, które miały na sobie etykietę preparatu przeciwzmarszczkowego innej firmy.

Pfizer przetestował fałszywe szczepionki w swoim laboratorium i potwierdził brak kluczowych składników, a zamiast tego pracownicy firmy znaleźli kwas hialuronowy, który jest używany w produktach do pielęgnacji skóry.

Rydzyk prosi o pieniądze na swoją uczelnię, która “nie jest skażona marksizmem”

Fałszywe szczepionki w Meksyku

Z kolei w Meksyku szczepionki zostały podane około 80 osobom, w cenie 1000 dolarów za fiolkę. Jak informuje Financial Times, zaszczepieni najprawdopodobniej nie doznali żadnych fizycznych szkód. Fiolki zostały znalezione podczas policyjnego nalotu na klinikę w stanie Nuevo León. Znajdowały się w zamrażarkach, w jakich można kupić na plaży piwo. Miały inne numery partii niż te z oficjalnej dystrybucji oraz złą datę ważności. Meksykańska policja zatrzymała sześć osób.

Z wypowiedzi jednego z rozmówców Financial Times wynika, że ludziom wstrzykiwano wodę destylowaną. Firma Pfizer potwierdziła, że szczepionka była fałszywa, ale nie podaje na razie szczegółów na temat tego, co zawierały fiolki. Duzi producenci leków, tacy jak Pfizer, zatrudniają zespoły składające się z byłych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy pomagają szkolić agencje rządowe i pomagają w dochodzeniach związanych z podrabianymi lekami.

Wszyscy na świecie potrzebują szczepionek. Wielu ludzi jest zdesperowanych. Mamy bardzo ograniczone zapasy, które będą rosły wraz z rozwojem naszej działalności i wejściem innych firm na rynek szczepionek. W międzyczasie pojawia się doskonała okazja dla przestępców.

– powiedział, cytowany przez Financial Times, Lev Kubiak, dyrektor ds. bezpieczeństwa Pfizer na świecie.

Warto jednak powtórzyć i uspokoić wszystkich zaszczepionych lub chcących się zaszczepić, że fałszywe szczepionki były sprzedawane na czarnym rynku. Sytuacja nie dotyczy rządowych szczepionek, które uzyskiwane są wprost od producenta.

Źródło: Financial Times, Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close