GastronomiaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoSportŚwiatZdrowie i medycyna

Fitness i gastronomia częściowo odmrożone! Ale nie w Polsce…

Fitness i gastronomia zostaną poluzowane

Premier Słowacji Eduard Heger postanowił częściowo odmrozić branżę fitness oraz krajową gastronomię. Od poniedziałku otwarte zostaną tarasy i ogródki restauracyjne oraz centra fitness. Premier podkreślił, że zapowiadane zmiany są “kamieniem milowym” w powrocie do normalności. Ostrzegł, że należy zachować ostrożność, ale podziękował obywatelom za przestrzeganie obowiązujących restrykcji.

Chociaż szczegółowe wytyczne zostaną dopiero opublikowane, już teraz wiadomo, że centra fitness będą mogły przyjąć maksymalnie sześć osób, przy jednocześnie obowiązującym limicie jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Z kolei na tarasach, w ogródkach restauracyjnych i kawiarnianych będą obowiązywać dwumetrowe odstępy między stolikami. Jeżeli taras jest zadaszony, to przynajmniej dwie ściany nie mogą być zabudowane lub w pełni zasłonięte.

Zdaniem niektórych ekspertów działania premiera są przedwczesne. Uważają, że należałoby poczekać jeszcze tydzień, by móc ocenić, jak na sytuację wpłynie zniesienie ograniczeń związanych z otwarciem większej części sklepów i lokali usługowych. To nastąpiło w poprzedni poniedziałek.

Posłowie PiS i Konfy chcą walczyć z “ideologiczną dekarbonizacją” Polski

A jak w Polsce?

W Polsce siłownie i centra fitness od miesięcy notują straty. Rząd PiS zamknął je ”na dwa tygodnie” już ponad pół roku temu. Tymczasem długi firm wobec dostawców i banków coraz bardziej rosną i przekraczają już 33,69 miliarda złotych. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, w czasie ostatniego roku pandemii w Polsce, czyli od kwietnia 2020 do końca stycznia 2021 r. zasłużenie polskich firm wobec dostawców i banków wzrosło o pół miliarda. To oznacza wzrost o 1,6 proc., ale jak zauważają autorzy raportu, są też takie branże, w których długi rosły wyjątkowo szybko.

Ogłoszenie kolejnego pełnego lockdownu oddala perspektywę poprawy wyników finansowych, a dla niektórych przedłużające się miesiące ograniczeń mogą definitywnie przełożyć się na zakończenie działalności.

– mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk została zapytana o stworzenie przez rząd mapy drogowej dla przedsiębiorców, informującej o odmrażaniu gospodarki. Jak stwierdziła Semeniuk, nie da się jej w tym momencie przygotować. Co ciekawe, takie progi zostały pokazane jesienią, ale wiceminister stwierdziła, że “przez opozycję zostało to wykorzystane do nakręcania negatywnych emocji”. Przekonywała również, że bardzo często spotyka się z przedsiębiorcami i rozumie frustracje, “ale musimy dziś mówić o rozwiązaniach, które przynoszą skutek”, a protesty uliczne nic nie dadzą.

Źródło: RMF24

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close