InwestycjeNaukaPaństwoŚwiatTechnologie

Rosja opuszcza ISS i zbuduje własną Stację Kosmiczną

Rosja wycofa się z ISS

Wicepremier Rosji Jurij Borysow poinformował, że do 2025 roku Rosja zamierza opuścić projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał szef rosyjskiej agencji Roskosmos, do 2030 roku Rosjanie chcą zbudować własną, niezależną stację.

Chcemy zrobić nowy krok w załogowym podboju kosmosu.

– powiedział cytowany w komunikacie szef agencji Dmitrij Rogozin.

Rosja zakończy w ten sposób trwającą od 1998 roku współpracę z pozostałymi krajami zaangażowanymi w projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W przeciwieństwie do ISS rosyjska stacja nie będzie zamieszkana bez przerwy, ponieważ jej orbitalna ścieżka narażałaby ją na wyższe promieniowanie. Stacja może też być wyposażona w roboty w technologii sztucznej inteligencji. Agencja Interfax ujawniła, że Rosja przeznaczyła na projekt 6 miliardów dolarów.

Zerwanie współpracy przy ISS nie musiałoby wcale oznaczać końca wspólnego programu kosmicznego. Rogozin podkreślał, że rosyjska stacja “musi być narodowa”, ale nie wykluczył możliwości zaangażowania zagranicznych kosmonautów na rosyjskiej stacji.

Karnowski tłumaczy: Jeśli chcesz upadku rządu, masz duży grzech

“Drobne” napięcia

Napięcie wokół działalności Rosjan na ISS narastało także w związku z problemami technicznymi ze Zwiezdą – rosyjskim modułem serwisowym stacji. Nieszczelność modułów należących do Roskosmosu ma powodować coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa przebywających na stacji ludzi. Rosyjski element ISS to jedna z najstarszych części obiektu.

Spadła również motywacja do współpracy między Rosją i USA. W maju zeszłego roku Amerykanie, po raz pierwszy od 10 lat, wysłali astronautów na ISS ze swojego terytorium. Było to możliwe dzięki współpracy NASA z prywatną firmą SpaceX. Dzięki współpracy z prywatną firmą, NASA uniezależni się od rosyjskiego monopolu kosmicznego.

Przypomnijmy, że jest to pierwszy lot z USA od prawie 10 lat. W 2011 roku NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi ISS była realizowana wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz, a agencja płaciła Rosjanom za jedno miejsce od 72 do 86 milionów dolarów.

Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma być prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi w sposób długotrwały. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu (a więc i możliwość wynalezienia nowych leków) oraz pomóc rozwiązać wiele innych problemów na Ziemi. Do tej pory nie dokonano jednak na ISS żadnego przełomowego odkrycia.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close