HandelInwestycjeNieruchomościPolska

Ceny mieszkań nadal rosną. W Krakowie drożej niż w Warszawie

Ceny mieszkań nadal rosną

Ceny mieszkań cały czas rosną. Co prawda w zależności od lokalizacji, stawki w poszczególnych dzielnicach miast potrafią różnić się o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przykładowo w Warszawie uśrednione ceny mieszkań od deweloperów w różnych rejonach wahają się od 7,7 do 20 tys. zł. Jak wynika z najnowszych danych Emmerson Evaluation, różnice wielkości 3-4 tys. zł dotyczą też lokali mieszkalnych w Krakowie.

Wielu ekspertów jeszcze rok temu przekonywało, że być może pandemia odwróci trendy na rynku nieruchomości i ceny mieszkań nareszcie zaczną spadać. Przewidywania te jednak dość średnio się sprawdziły – ceny nie spadły, ale trend wzrostowy w niektórych miejscach zwolnił. Przykładowo w zeszłym roku nastąpiło wyhamowanie tempa wzrostu cen na rynku pierwotnym w Warszawie.

Stosunkowo najwolniej drożały mieszkania w najdroższej lokalizacji (Śródmieście). Jednocześnie podobne podwyżki były w najtańszej dzielnicy (Wesoła). Największe zmiany w cenach za metr kwadratowy zachodziły z kolei w lokalizacjach odpowiadających średniej cenie dla całej stolicy.

Zupełnie inaczej było w Krakowie. Tam podwyżki przyspieszyły we wszystkich dzielnicach i to bardzo wyraźnie. Małopolscy deweloperzy gonią konkurentów z Warszawy. Na 18 warszawskich dzielnic w siedmiu jest taniej niż nie tylko na krakowskim Śródmieściu, ale też w północno-zachodniej dzielnicy – Krowodrza. Nawet najtańsze lokalizacje (Nowa Huta i Podgórze) zanotowały wzrosty mediany cen mieszkań rzędu 18-24 proc. Podwyżki były dużo większe niż w stolicy.

Europejska Płaca Minimalna – apel organizacji pozarządowych

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Trochę inaczej jest na rynku wtórnym. Dla części osób, które nie dysponują większymi pieniędzmi i mają problemy z uzyskaniem większego kredytu, alternatywą jest odkupienie mieszkania od dotychczasowego właściciela. Te z zasady są tańsze niż nowe mieszkania od dewelopera. I tak też ceny mieszkań również rosły, ale wolniej niż na rynku pierwotnym. Choć nie są to na ogół duże różnice.

Od kilku lat mediana ceny na rynku wtórym w dzielnicy Wilanów pozostaje wyższa od mediany ceny metra kwadratowego na rynku pierwotnym. Przyczyną takiej sytuacji jest dominujący udział lokali mieszkalnych o podwyższonym standardzie, zlokalizowanych na osiedlu Miasteczko Wilanów.

– wskazują eksperci Emmerson Evaluation.

Również na rynku wtórnym ubiegły rok przyniósł spowolnienie wzrostu cen mieszkań z drugiej ręki. Co ciekawe, w największym stopniu w stolicy, chociaż Warszawa nadal jest wyraźnie droższa.

Źródło: Money

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close