BankowośćBusiness lifestyleKultura i sztukaPaństwoPolska

Banknot 1000 zł – kto powinien się na nim znaleźć? Jest faworyt!

Nowy banknot 1000 zł

Jakiś czas temu prezes NBP poinformował, że planuje wprowadzić do obiegu nowy banknot o nominale 1 000 zł. Orientacyjnie miałoby to się stać już w 2022 roku. Zdaniem prezesa banku, na banknocie powinien znaleźć się wizerunek znanej kobiety. Polacy są jedna innego zdania. Na prowadzeniu jest inny faworyt.

Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach.

– mówił Glapiński.

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, aż 55% ankietowanych w ogóle nie słyszało o pomyśle prezesa NBP. Ponad połowa badanych uważa z kolei, że nowy banknot 1 000 zł w ogóle nie jest potrzebny. Zdecydowanie nie popiera tego pomysłu 31%, a 24% badanych raczej nie popiera. Zdecydowanie za nowym papierem wartościowym jest tylko 6% pytanych, a raczej tak 17%.

Myślę, że to może kojarzyć się z poczuciem zagrożenia inflacją, ale też to być związane z tym, że banknot tysiączłotowy, odnosi się do kwoty, która dla wielu osób jest już kwotą bardzo wysoką. Taka wartość wiąże się też z ryzykiem np. kradzieży lub zgubienia.

– mówi prof. Barbara Giza, wykładowczyni SWPS.

Europejska Płaca Minimalna – apel organizacji pozarządowych

Czyj wizerunek?

Kto powinien zostać “twarzą” nowego banknotu? Tu odpowiedzi mogą bardzo zaskoczyć, ponieważ ankietowani nie podzielają zdania prezesa NBP. Kiedy badani mogli sami zdecydować o tym, kto powinien zdobić banknot 1 000 złotych, to większość badanych była za… Janem Pawłem II. Papieża Polaka wskazało aż 30%.

Kobiety znalazły się dopiero na kolejnych miejscach podium. Na drugim miejscu jest wybitna Polka Maria Skłodowska-Curie (23%), a na trzecim królowa Jadwiga (13%). Poza podium mamy też dwóch byłych prezydentów – Lech Kaczyński (7%) i Lech Wałęsa (6%). Jedyną kobietą, która jeszcze znalazła się wśród najczęściej proponowanych przez respondentów osób, jest Wisława Szymborska.

Kiedy pytanie miało formę zamkniętą i ankietowani mogli wybrać z ograniczonej grupy nazwisk, to znów na pierwszym miejscu wybrali Jana Pawła II (31%), a na kolejnych Marię Skłodowską-Curie (30%) i królową Jadwigę (19%). Co ciekawe, w tym zestawieniu 2% najchętniej płaciłoby banknotem z polską lekkoatletką Ireną Szewińską, która nie pojawia się, kiedy pytanie ma formę otwartą. Nie pojawiała się już postać Stefana Batorego, ale jest za to Witold Pilecki (4%). Znowu mamy też Lecha Wałęsę i Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Mat. WP

Zdaniem prof. Barbary Gizy wybory ankietowanych nie powinny dziwić, ponieważ Jan Paweł II wciąż uważany jest za bardzo duży autorytet wśród Polaków. Mała ilość kobiet w tym zestawieniu, to zdaniem prof. Gizy efekt słabej edukacji i miejsca kobiet w programie nauczania.

Jest to wiedza dość powierzchowna. Zmian w praktyce społecznej wprowadzane są opornie. Jest to długi i mozolny proces.

– podsumowuje prof. Giza.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close