Biznesowi celebryciBusiness lifestyleFinanse i ubezpieczeniaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Rodzina prezesa Samsung Electronics zapłaci ogromny podatek spadkowy

Rodzina prezesa Samsung Electronics zapłaci niewyobrażalny podatek

Rodzina prezesa Samsung Electronics Lee Kun-hee zapłaci ponad 12 bilionów wonów (prawie 41 miliardów złotych) z tytułu podatku spadkowego od jego majątku. Lee Kun-hee, któremu przypisuje się przekształcenie Samsunga w światowego giganta elektronicznego, zmarł w październiku ubiegłego roku. Korea Południowa ma jedną z najwyższych na świecie stawek podatku od spadków.

Inwestorzy bacznie obserwowali kwestię podatkową, która mogła wpłynąć na udział rodziny Lee w Samsungu. Jednak akcje różnych notowanych na giełdzie dywizji Samsunga były mieszane, co dawało niewielką jasność co do tego, czy jakiekolwiek akcje zostaną sprzedane, czy też nie. Zamiast tego inwestorzy będą musieli poczekać na wnioski regulacyjne, aby odkryć zmiany w udziałach syna Lee i wiceprezesa Samsung Electronics, Jaya Y. Lee, który jest de facto szefem Samsung Electronics od 2014 r.

Jay Y. Lee przebywa obecnie w więzieniu, gdzie trafił ponad dwa i pół roku temu za udział w skandalu związanym z łapówkarstwem, w którym uczestniczył były prezydent kraju Park Geun-hye.

CBA trzepie mieszkanie syna Banasia! Zemsta Morawieckiego?

Największy podatek w historii

Samsung przekazał w oświadczeniu, że podatek jest jednym z największych w historii w Korei i na świecie.

Rodzina pana Lee zapłaci ponad 12 bilionów wonów podatków związanych z dziedziczeniem, co stanowi ponad połowę wartości całego majątku zmarłego prezesa.

– napisał Samsung w oświadczeniu.

Kolekcja antyków i obrazów Lee Kun-hee zostanie przekazana Muzeum Narodowemu Korei i innym organizacjom kulturalnym. Jego kolekcja obejmowała prace artystów Marca Chagalla, Pabla Picassa, Paula Gauguina, Claude’a Moneta, Joana Miro i Salvadora Dali. Media donoszą, że te darowizny zmniejszą zobowiązania podatkowe rodziny.

Stawka podatku od spadków w Korei Południowej wynosząca 50% jest drugą najwyższą na świecie po Japonii. Premia może zostać dodana do akcji, jeśli zmarły ma pakiet kontrolny w firmie, potencjalnie podnosząc najwyższą stawkę jeszcze wyżej. Dla porównania, spadki są opodatkowane w wysokości 40% w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz średnio w wysokości 15% w całej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close