Business lifestyleGospodarkaInwestycjeMarketingMediaŚwiatTechnologie

Właściciel Google odnotował wzrost zysków dzięki lockdownowi i pandemii

Google zyskał na pandemii

Właściciel Google, holding Alphabet, odnotował wzrost przychodów w pierwszym kwartale, ponieważ ludzie, którzy utknęli w domu podczas pandemii, korzystali z większej liczby jego usług. Zysk netto podskoczył o 162% do rekordowego poziomu 17,9 mld dolarów w ciągu trzech miesięcy poprzedzających marzec, a przychody z reklam wzrosły o jedną trzecią. Dzieje się tak, ponieważ gigant technologiczny staje w obliczu coraz większej kontroli nad swoją mocą, a pandemia sprawia, że ​​ludzie częściej niż kiedykolwiek zwracają się do Internetu. Firma wzrost swoich zysków określiła mianem „podwyższonej aktywności konsumentów w internecie”.

W ciągu ostatniego roku ludzie korzystali z wyszukiwarki Google i wielu usług online, aby być na bieżąco, mieć łączność i rozrywkę.

– mówi Sundar Pichai, dyrektor generalny Google.

Analitycy spodziewali się dobrych wyników, ponieważ gospodarki na całym świecie nadal się ożywiają po lockdownie, powodując większe wydatki na reklamę internetową. Odzwierciedlenie tych przychodów w wyszukiwarce Google wzrosło w kwartale o 30% do 31,9 mld dolarów, podczas gdy sprzedaż w YouTube wzrosła o 49% do 6 mld dolarów.

CBA trzepie mieszkanie syna Banasia! Zemsta Morawieckiego?

Google i tak ma problemy

Sophie Lund-Yates, analityk giełdowy w Hargreaves Lansdown, powiedziała, że ​​Alphabet „wykorzystał zyski z pandemii jak wielki kot rzucający się na śmietankę”.

Choć słynie z kultury start-upów i biur, ten technologiczny gigant jest raczej mało spektakularnym biznesem reklamowym. Pandemia sprawiła, że ​​fenomenalne sumy pieniędzy zostały przeniesione na zakupy online, więc nieprzenikniona rodzina cyfrowych firm reklamowych Alphabet odnotowała gwałtowny wzrost przychodów.

– powiedziała.

Jedynym problemem, przed którym stoi właściciel Google, są ciągłe działania regulacyjne w kwestiach takich jak konkurencja i prywatność. Ostatni spór pojawił się w poniedziałek, kiedy firma Roku, zajmująca się technologią telewizji strumieniowej, oskarżyła Google o angażowanie się w zachowania antykonkurencyjne na korzyść YouTube i firm zajmujących się sprzętem.

W międzyczasie amerykańskie i europejskie organy regulacyjne nadal dyskutują o zaostrzeniu nadzoru nad Google i innymi gigantami technologicznymi, oskarżając ich o monopolizację rynku, ale nie uzgodniono jeszcze jednolitych przepisów. Dzięki dobrym wynikom akcje Alphabet wzrosły o 4,5% w handlu po kilku godzinach.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close