HandelMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Rosja nałożyła 12 mln dolarów kary na Apple! Za monopolizację rynku

Rosja nałożyła karę na Apple

FAS, czyli Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa, nałożyła karę w wysokości 12 milionów dolarów na amerykańską firmę Apple. Rosja uznała, że firma nadużywała monopolistyczną pozycję na rynku aplikacji mobilnych, a należący do Apple system operacyjny iOS daje przewagę konkurencyjną aplikacjom tej firmy. Spółka ogłosiła, że przyjęła decyzję FAS, ale się z nią nie zgadza i będzie się od niej odwoływać.

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa już w sierpniu zeszłego roku ustaliła, że Apple nadużywała swojej pozycji i wydała dyrektywę nakazującą amerykańskiej firmie usunięcie przepisów pozwalających jej na odrzucanie aplikacji innych producentów z App Store – należącej do spółki platformy do ściągania aplikacji.

Rosjanie nie mają skrupułów dla zachodnich firm. Na początku kwietnia, w odwecie za rzekome nieusuwanie przez serwis Twitter materiałów zawierających zakazane treści, Rosja zaczęła spowalniać prędkość serwisu na terenie swojego kraju. Prędkość działania serwisu była ograniczona na wszystkich urządzeniach mobilnych i na połowie urządzeń stacjonarnych. Jak podaje Roskomnadzor, czyli rosyjski regulator mediów i internetu, serwis miał nie usunąć 3168 tweetów zawierających zakazane treści.

Na poznańskim uniwerku ruszy nowy kierunek… groznawstwo

Rosja “na wojnie” z Twitterem

Strona rosyjska twierdzi, że już od czterech lat żąda od Twittera usunięcia tych treści. Roskomnadzor poinformował, że w sytuacji, gdy Twitter nadal będzie ignorować zapisy znajdujące się w rosyjskim prawie, możliwe jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń, w tym całkowite zablokowanie serwisu społecznościowego.

Nie mamy żadnej chęci, by blokować [Twittera – przyp. red.], ale uzasadnione jest podejmowanie kroków, aby zmusić firmy do przestrzegania prawa.

– powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Roskomnadzor już wcześniej nie wykluczył, że takie działania mogą zostać również podjęte wobec Facebooka, YouTube i Instagrama, jeżeli serwisy “również będą naruszać rosyjskie prawo” i nie będą na żądanie regulatora usuwać zakazanych materiałów.

Przypomnijmy, że Roskomandzor już rok temu nałożył na Twitter, a także na Facebook, grzywnę w wysokości po 4 miliony rubli (prawie 63 tysięcy dolarów) za odmowę przeniesienia do Rosji serwerów z danymi użytkowników. 1 marca tego roku rosyjski regulator stwierdził, że serwis “notorycznie narusza ustawodawstwo rosyjskie”. W kolejnym etapie sankcji ma być blokada Twittera na terenie Rosji.

Źródło: RMF24

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close