Bez kategorii

Jak dbać o skórę twarzy? Zacznij od świadomych decyzji

Jeśli jesteś typem człowieka, który do tej pory nie przykładał szczególnej uwagi do pielęgnacji cery, najwyższa pora to zmienić. Dlaczego? Cóż… Nie chodzi tu o osiągniecie perfekcji w postaci idealnie gładkiej skóry rodem z instagramowego filtra. W rzeczywistości naturalna cera nigdy nie będzie wyglądała w ten sposób. Pory, blizny, wypryski, zaczerwienienia posiada każdy. Czasem mogą one pogarszać samopoczucie, budować kompleksy, przeszkadzać. W takiej sytuacji warto zacząć pracować nad poprawą stanu cery. Od czego zacząć i jak dbać o skórę twarzy?

Wizyta u specjalisty

Jeśli Twoja cera nie jest w najlepszej kondycji albo zależy ci na tym, by skupić się w jej pielęgnacji na konkretnych problemach, zasięgnij porady specjalisty. To podstawa. Dermatolog bądź wykwalifikowany kosmetolog mogą profesjonalnie i kompleksowo zająć się rozwiązaniem Twoich problemów ze skórą. Albo po prostu wskażą Ci kierunek pielęgnacji. Co więcej, wyposażą Cię też w narzędzie do tego, by w przyszłości móc samodzielnie, świadomie i dobrze dobierać odpowiednie kosmetyki nie tylko do typu cery, ale i konkretnych zadań. Uchroni Cię to przed ryzykiem podrażnień i ewentualnego pogorszenia stanu skóry, ale też zaoszczędzi Twój czas i pieniądze… Dzięki konsultacji ze specjalistą – zamiast szukać rozwiązań po omacku i testować mniej lub bardziej skuteczne kosmetyki, kierując się przy ich wyborze np. chwilowym trendem – unikniesz pielęgnacyjnych pomyłek. Równocześnie nie wydasz fortuny na produkty, które – choć biją aktualnie rekordy popularności – nie sprawdzą się w przypadku Twoich wymagań.

Jak dbać o skórę twarzy? Edukuj się

Szukaj informacji, czytaj sprawdzone źródła, przyjmuj porady od specjalistów. Pamiętaj, że to, co sprawdziło się u kogoś innego, niekoniecznie będzie dobre i dla Ciebie. Jeśli Twoja skóra nie wymaga konsultacji lekarskich, możesz pozwolić sobie na samodzielne poszukiwania rozwiązań pielęgnacyjnych. Ważne, by nie kierować się w przy tym chwilowymi trendami i wiralowymi trikami… Podstawą zawsze musi być wiedza oparta o sprawdzone źródła. Warto szukać ich np. na stronach producentów kosmetyków, których misją jest nie tylko tworzenie dobrych jakościowych produktów, ale i edukacja klientek i klientów. Często da się tam znaleźć nie tylko dokładne opisy składów i działania poszczególnych składników aktywnych, wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania, ale też porady kiedy, jak i z czym można je stosować. Branża beauty doskonale radzi sobie także na różnego rodzaju portalach, gromadząc wokół niektórych twórców spore społeczności. Mogą one być prawdziwą skarbnicą wiedzy – oczywiście przy założeniu ostrej selekcji informacji, weryfikacji danych i niepodążaniu za każdym wiralowym trendem…

Stwórz własną rutynę

Zacznij od odpowiedniego dobrania kosmetyków. Skup się na składnikach aktywnych, które dedykowane będą rozwiązaniu Twoich problemów albo pomogą osiągnąć zamierzony cel. Mogą to być np. rozjaśnienie przebarwień, zmniejszenie blizn po trądziku, ogólne poprawienie stanu cery. Pamiętaj, że nie musisz mieć 15 różnych kremów, serów i toników. Ważniejsze są dobrze dobrane, konkretne składniki aktywne, niż liczba kosmetyków, których będziesz używać. Kolejnym krokiem będzie praca nad samym schematem pielęgnacji. W najbardziej minimalistycznym wydaniu rozpoczyna go oczyszczanie, po nim następuje zastosowanie kosmetyków ze składnikami aktywnymi i nawilżanie. W przypadku porannej rutyny zwieńczeniem powinno być użycie kremu z SPF, najlepiej powyżej 30. Schemat można oczywiście dowolnie rozbudowywać, włączyć do niego koleje etapy, odróżniać wariant poranny i wieczorny, a także wzbogacać o użycie maseczek i peelingów. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań.

Cierpliwość to podstawa

Pamiętaj, że większość składników aktywnych potrzebuje czasu, by dać pierwsze rezultaty. W wielu przypadkach efekty pojawią się nie po kilku dniach, a wręcz tygodniach. Co gorsze, czasem początek przygody z niektórymi składnikami może okazać się niełatwy – Twoja skóra będzie musiała się przyzwyczaić. Do tego momentu mogą pojawiać się na niej drobne krostki, lekkie zaczerwienienia i podrażnienia. Kluczem jest tu słowo „lekkie” – jeśli reakcje przybierają na sile, przestań stosować dany kosmetyk i skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli Twoja cera reaguje na wybrane przez Ciebie składniki aktywny dobrze i utrzymasz systematykę w jej pielęgnacji, z pewnością po kilku tygodniach zobaczysz ogromną różnicę. Wystarczy odrobina cierpliwości.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close