GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrzemysłRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Strefa Euro cierpi przez pandemię z powodu podwójnej recesji

Strefa Euro w podwójnej recesji

Strefa Euro ponownie pogrążyła się w recesji, ponieważ skutki pandemii nadal uderzają w aktywność gospodarczą. Gospodarki Europy cofnęły się z powodu ponownego wzrostu liczby zakażeń w tym roku i ograniczeń związanych z Covid. Strefa Euro skurczyła się o 0,6% w okresie od stycznia do marca. To drugi taki epizod, tzw. podwójna recesja, od początku pandemii.

Jednak wśród gospodarek narodowych, które przekazały dotychczasowe dane, ten schemat powtórzył się tylko we Włoszech. Inne kraje odnotowały pewien wzrost w jednym lub drugim z ostatnich dwóch kwartałów. Gospodarka francuska wzrosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 0,4% po spadku pod koniec 2020 r., chociaż narodowa agencja statystyczna określiła odbicie jako dość „ograniczone”. W Niemczech było odwrotnie, z pewnym wzrostem w czwartym kwartale ubiegłego roku i gwałtownym spadkiem o 1,7%.

Claus Vistesen z Pantheon Macroeconomics mówi, że gospodarkę dotknęła podwyżka podatku od wartości dodanej (VAT), która doprowadziła do spadku wydatków i budownictwa. Tymczasowa obniżka podatku VAT w Niemczech – mająca na celu wsparcie gospodarki w czasie pandemii – dobiegła końca na przełomie roku. Andrew Kenningham z Capital Economics zwrócił również uwagę na zakłócenia w dostawach, które dotykają duży niemiecki sektor wytwórczy, zwłaszcza przemysł samochodowy.

Rosjanie nie chcą się szczepić, bo nie ufają Putinowi i… nie wierzą w epidemię

Nadzieja na poprawę

Szerszy obraz to regiony, w których działalność gospodarcza została ponownie zahamowana przez rozprzestrzenianie się wirusa i ograniczenia narzucone w celu jego ograniczenia. Dane są szczególnie ponure w przypadku Włoch, gdzie gospodarka jest wciąż o 6,6% niższa niż na koniec 2019 r., przed pandemią.

Szczerze powiedziawszy, szkody gospodarcze w tej fazie kryzysu zdrowotnego są mniej dotkliwe. Strefa Euro zanotowała w ostatnim okresie wzrost aktywności gospodarczej o 11% niż na najniższym poziomie w drugim kwartale ubiegłego roku. Potwierdza to pogląd, że firmy znalazły sposoby na zmniejszenie wpływu ograniczeń na to, co robią.

W przyszłości oczekuje się, że te Strefa Euro poprawi słabe wyniki, ponieważ programy szczepień pozwolą na dalsze złagodzenie ograniczeń i wzmocnią zaufanie konsumentów. Będzie to szczególnie ważne w południowej Europie, gdzie wiele firm potrzebuje ożywienia w turystyce.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close