PaństwoPolitykaPrawoRynek pracyŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycynaZwiązki zawodowe

Nowa Zelandia zwalnia pracowników, bo nie chcieli się zaszczepić!

Nowa Zelandia zwalnia niezaszczepionych

Agencja celna Nowej Zelandii zwolniła dziewięciu pracowników granicznych, którzy odmówili przyjęcia szczepionki Covid-19. Nowa Zelandia wymagała szczepienia wszystkich pracowników przygranicznych na pierwszej linii do końca kwietnia. Nowa Zelandia twierdzi, że 95% pracowników pierwszej linii otrzymało pierwszą szczepionkę przeciwko Covid, a 85% – drugą.

W lutym premier Jacinda Ardern oświadczyła, że ​​rząd nie wprowadzi obowiązkowej szczepionki dla personelu pierwszej linii, ale ci, którzy odmówią szczepionki, zostaną przeniesieni do innych ról.

Sęk w tym, że nie można było znaleźć żadnej innej pracy, w przypadku dziewięciu pracowników, którzy byli zatrudnieni na czas określony na granicy morskiej. Jak przekazała Jacinda Funnell, zastępca dyrektora naczelnego służb celnych ds. ludzi i możliwości, pracownicy po prostu zostali zwolnieni.

Żałujemy, że te osoby musiały odejść z pracy i rozumiemy, jaka to dla nich trudna sytuacja.

– powiedział Funnell w oświadczeniu.

Jak przekazała, służby celne omawiały opcje z personelem od początku marca i powiedziała im, że „opcje przeniesienia są bardzo ograniczone, ponieważ nie istnieją inne funkcje celne na tym obszarze”. Sgencja zbadała również możliwości przeniesienia pracowników w ramach szerszej służby publicznej, ale zwolnienie było jedynym wyjściem.

Polska jednym z najgorszych miejsc do życia podczas pandemii…

Związki zwodowe protestują

Nakaz Ministerstwa Zdrowia wydany na mocy ustawy Covid-19 Public Health Response Act nakłada na każdą osobę pracującą w środowiskach przygranicznych wysokiego ryzyka szczepienie przed terminem 1 maja.

W kwietniu Nowa Zelandia zagroziła członkom straży pożarnej, którzy odmówili szczepienia przeciwko Covid-19. W korespondencji z personelem opublikowanej przez RNZ, szef Sił Obronnych, marszałek lotnictwa Kevin Short, powiedział, że „decyzja o niespełnieniu podstawowych kryteriów gotowości do szczepień spowoduje przegląd przyszłej służby danej osoby”.

Związki zawodowe w Nowej Zelandii wypowiedziały się przeciwko zwalnianiu pracowników, którzy odrzucają szczepionkę, twierdząc, że zamiast tego powinni zostać co najwyżej przeniesieni.

Nie popieramy obowiązkowych szczepień i nie będziemy tolerować dyskryminacji pracowników, którzy zdecydowali się nie szczepić.

– przekazał Związek E tū.

Związek Służby Publicznej powiedział, że niezaszczepieni pracownicy graniczni „powinni zostać przeniesieni do pracy, a ich prawa pracownicze muszą być chronione”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close